Daj się lubić
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuWszyscy chcemy przebywać z ludźmi miłymi i sympatycznymi. Badania pokazują, że ludzie lubiani szybciej awansują, więcej zarabiają, są zdrowsi – jednym słowem żyje im się łatwiej. Mogłoby się wydawać, że nie pozostaje więc nic innego, jak tylko być osobą sympatyczną. Łatwo powiedzieć, problem jednak w tym, że to wcale nie jest takie łatwe. Radzimy, co zrobić, żeby być bardziej lubianym.
Badania uczonych z Uniwersytetu Columbia pokazują, że łatwiej mają pracownicy, których darzymy sympatią, chociaż umieją mniej, niż ich nielubiani koledzy. Osoby sympatyczne są postrzegane jako pracowici, solidni i zasługujący na dobre zarobki. Mniej lubiani, chociaż mają wysokie kwalifikacje i są uczciwi, muszą do siebie dłużej przekonywać. Natomiast naukowcy z Kanady wzięli pod lupę małżeństwa. Okazało się, że osoby, które uchodzą za życzliwe, rozwodzą się dwa razy rzadziej, niż mrukliwi czy aroganccy.
Interesuj się ludźmi
Naucz się słuchać tego, co mówią, zadawaj pytania, postaraj się coś doradzić i pomóc. Pamiętaj jednak, żeby zachować umiar i takt. Czym innym jest zainteresowanie problemem, a czym innym wścibskość, różnica polega na odpowiednio postawionej granicy. Pamiętaj o rocznicach: urodzinach i imieninach, nie zapomnij pogratulować awansu i wyrazić współczucie, jeśli stało się coś złego. To nic nie kosztuje, a może sprawić innym przyjemność lub dodać otuchy. Jest też dowodem na to, że ludzie są dla ciebie istotni. W pierwszych kontaktach postaraj się zapamiętywać imiona i nazwiska, co kto lubi i co mówi, inaczej nowo poznana osoba może mieć wrażenie, że cię nie obchodzi.
Bądź człowiekiem, przy którym inni czują się swobodnie
Konwenanse i zasady savoir-vivre nie są bez znaczenia. Trzeba je znać, ale stosować zależnie od sytuacji. Nie wymądrzaj się. Bądź swojska, postaraj się wyluzować i odprężyć, kiedy tylko sytuacja na to pozwala tak, żeby ludzie chcieli z tobą przebywać, śmiać się, opowiadać dowcipy i pozwolić sobie na szaleństwo, a nie wciąż myśleć, czy zachowują się poprawnie.
Miej pozytywne nastawienie
Miej pozytywne nastawienie do życia. Nie zamęczaj wszystkich dookoła swoimi problemami. W końcu ludzie zaczną cię unikać, bo będziesz im się kojarzyła tylko z narzekaniem i marudzeniem. Lubimy osoby, które wnoszą do naszego życia pogodę ducha, mają poczucie humoru i charyzmę. To nie znaczy, że problemy masz dusić w sobie, ale od rozmów na ich temat są przyjaciele. Zadzwoń do bliskiej ci osoby, powiedz, że potrzebujesz rady i wsparcia lub wygadania się.
Bądź bezinteresowna
Nie oczekuj, że jeśli ty wysłuchałaś przyjaciółkę, to ona zaraz musi się odwzajemnić tym samym. To stwarza niepotrzebną presję. Postaraj się robić dla innych jak najwięcej rzeczy bezinteresownie. A ludzie na pewno to zobaczą i docenią.
Polub siebie
Osoby lubiane najczęściej są pogodne, pogodzone ze sobą. Trudno się uśmiechać, kiedy jesteśmy nieszczęśliwi i mamy niezaspokojone wewnętrzne potrzeby. Jeśli mamy kompleksy i niskie poczucie wartości, częściej jesteśmy smutni i wycofani. Chociaż możemy być bardzo wrażliwymi, zdolnymi i solidnymi osobami, trudniej nam będzie przekonać do siebie ludzi. Warto zdecydować się na wizytę u psychoterapeuty lub na warsztaty rozwoju osobistego.
Nie przymilaj się
Nie wszyscy muszą cię lubić. Bycie osobą przyjazną wcale nie znaczy, że trzeba zawsze robić dobrą minę do złej gry i mieć przyklejony do twarzy uśmiech. Zdarza się, że chociaż jesteśmy dobrze nastawieni do niektórych osób, one z jakichś powodów nie odwzajemniają naszej sympatii. Czasami może to być np. zwykła zazdrość. Warto w takich sytuacjach pamiętać, że nie mamy na to wpływu, to są ich emocje. Zawsze warto zachowywać się taktownie, ale nie stawiaj na głowie, żeby ta osoba zmieniała do ciebie nastawianie. Zabieganie o akceptację za wszelką cenę jest na ogół skutkiem niskiej samooceny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze