Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz

Oświadczenie nie jest wiążące prawnie; może jednak pomóc rodzinie podjąć decyzję.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. To dodatkowa motywacja dla tych, którzy chcą zdecydować się na oddanie narządów i tkanek do przeszczepu na wypadek swojej śmierci. Czy jednak podpisanie oświadczenia woli jest wiążące prawnie? Okazuje się, że nie. Dokument taki może jedynie ułatwić rodzinie podjęcie decyzji w sytuacji, gdy bliscy nie wiedzą, czy zmarły chciał zostać dawcą.

W Polsce można do przeszczepów pobrać komórki, tkanki lub narządy od zmarłego, jeśli osoba taka za życia nie wyraziła sprzeciwu. Jeżeli ktoś nie wyraża zgody, by po śmierci zostać dawcą, powinien to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Równoważne znaczenie mają oświadczenie podpisane przez daną osobę oraz deklaracja ustna potwierdzona przez co najmniej dwóch świadków.

Źródło: InfoWire

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ich historia obiegła cały świat. To małżeństwo ma aż 100 WNUCZĄT! Nie tylko kolor ma znaczenie. Jakich BANANÓW nie powinniśmy kupować? Jeff poddał się DEPILACJI woskiem dla... dobra nauki Obowiązkowy suplement dla przyszłych mam. NIE DZIAŁA u połowy kobiet! Brutalna praktyka lekarzy w trakcie porodu. Choć zakazana, wciąż się ją stosuje Te triki powinna znać każda pani domu. Ułatwiają pracę w kuchni Energetyk zamiast kawy? To najgorszy sposób na pobudzenie organizmu Cała prawda o cudzie narodzin. Tak wygląda PORODÓWKA Polski kabaret PARODIUJE CONCHITĘ WURST! Majewski śmieje się z MINISTER BIEŃKOWSKIEJ Aż 90 proc. Polaków cierpi na niedobory witaminy D Jak zwiększyć skuteczność produktów ANTYCELLULITOWYCH?