Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz

Oświadczenie nie jest wiążące prawnie; może jednak pomóc rodzinie podjąć decyzję.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. To dodatkowa motywacja dla tych, którzy chcą zdecydować się na oddanie narządów i tkanek do przeszczepu na wypadek swojej śmierci. Czy jednak podpisanie oświadczenia woli jest wiążące prawnie? Okazuje się, że nie. Dokument taki może jedynie ułatwić rodzinie podjęcie decyzji w sytuacji, gdy bliscy nie wiedzą, czy zmarły chciał zostać dawcą.

W Polsce można do przeszczepów pobrać komórki, tkanki lub narządy od zmarłego, jeśli osoba taka za życia nie wyraziła sprzeciwu. Jeżeli ktoś nie wyraża zgody, by po śmierci zostać dawcą, powinien to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Równoważne znaczenie mają oświadczenie podpisane przez daną osobę oraz deklaracja ustna potwierdzona przez co najmniej dwóch świadków.

Źródło: InfoWire

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Domowe sposoby na BÓL ZĘBA. Wystarczy zajrzeć do kuchni Zajęcia z EWĄ CHODAKOWSKĄ zamiast lekcji WF-u Odchudzasz się, jesz w biegu? Narażasz się na groźne niedobory witamin Z ukrytą kamerą próbowali kupić tabletkę "dzień po" Jakiej jakości mięso serwują nam sklepy? Zobacz, zanim kupisz Niesamowity 3-LATEK DYSKUTUJE z mamą! EWA CHODAKOWSKA radzi, jak szybko schudnąć na wiosnę. "Zdążysz!" Pracodawca musi być na to gotowy. Nawet 60 dni w roku WOLNYCH OD PRACY dla rodziców Niewiarygodny strzał z łuku stopami. Jej partner ani drgnął Setki CIĘŻARNYCH KOBIET wspólnie ćwiczyły jogę. Tak uczciły święto SEKS KAMERKI. Tak Polacy zarabiają na życie. Wśród nich samotne matki i młode małżeństwa Brzuch to twój kompleks? Ta metoda wzmocni nie tylko skórę, ale i mięśnie