Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz

Oświadczenie nie jest wiążące prawnie; może jednak pomóc rodzinie podjąć decyzję.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. To dodatkowa motywacja dla tych, którzy chcą zdecydować się na oddanie narządów i tkanek do przeszczepu na wypadek swojej śmierci. Czy jednak podpisanie oświadczenia woli jest wiążące prawnie? Okazuje się, że nie. Dokument taki może jedynie ułatwić rodzinie podjęcie decyzji w sytuacji, gdy bliscy nie wiedzą, czy zmarły chciał zostać dawcą.

W Polsce można do przeszczepów pobrać komórki, tkanki lub narządy od zmarłego, jeśli osoba taka za życia nie wyraziła sprzeciwu. Jeżeli ktoś nie wyraża zgody, by po śmierci zostać dawcą, powinien to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Równoważne znaczenie mają oświadczenie podpisane przez daną osobę oraz deklaracja ustna potwierdzona przez co najmniej dwóch świadków.

Źródło: InfoWire

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Powody, przez które urzędnik nie pozwoli ci ZMIENIĆ NAZWISKA Wegetarianizm przyczyną BEZPŁODNOŚCI POLSCY RAPERZY popisują się w sieci. Są wśród nich kobiety Zawierają te same substancje, co kostki toaletowe. Wszystko o NAPOJACH GAZOWANYCH Anna Grodzka o relacjach z Jarosławem Kaczyńskim. „Ciekawe, czy pocałowałby mnie w rękę” Dla dziecka to prawdziwa trauma. Jak uchronić je przed PORNOGRAFIĄ? Zakonnik uczy internautów, jak zrobić CROISSANTY Plemienne wojny, porwania i epidemie. Mimo niebezpieczeństw nie chcą wracać do Polski Jest nawet TRZYSTA RAZY SŁODSZA od cukru! Uważaj, w jakiej postaci ją spożywasz Plamki na pomarańczach? Pod żadnym pozorem nie kupuj tych owoców 25 sposobów na wiązanie KOBIECEGO SZALA Stosujesz DIETĘ w CIĄŻY? To jeden z powodów otyłości u dzieci