Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz

Oświadczenie nie jest wiążące prawnie; może jednak pomóc rodzinie podjąć decyzję.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. To dodatkowa motywacja dla tych, którzy chcą zdecydować się na oddanie narządów i tkanek do przeszczepu na wypadek swojej śmierci. Czy jednak podpisanie oświadczenia woli jest wiążące prawnie? Okazuje się, że nie. Dokument taki może jedynie ułatwić rodzinie podjęcie decyzji w sytuacji, gdy bliscy nie wiedzą, czy zmarły chciał zostać dawcą.

W Polsce można do przeszczepów pobrać komórki, tkanki lub narządy od zmarłego, jeśli osoba taka za życia nie wyraziła sprzeciwu. Jeżeli ktoś nie wyraża zgody, by po śmierci zostać dawcą, powinien to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Równoważne znaczenie mają oświadczenie podpisane przez daną osobę oraz deklaracja ustna potwierdzona przez co najmniej dwóch świadków.

Źródło: InfoWire

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Dla dziecka to prawdziwa trauma. Jak uchronić je przed PORNOGRAFIĄ? PRZYSTOJNY PRZESTĘPCA podbija serca internautek Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. Tak zdradzają Polacy Polka została mistrzynią świata w FITNESSIE! Drewniana deska działa antybakteryjnie. Ale nie możesz jej moczyć i myć w zmywarce Polka gwiazdą kanadyjskiej telewizji. Sukces zawdzięcza blogowi modowemu Ten zabieg to nie tylko pedicure. Może uchronić przed amputacją stopy CHIPSY przyczyną otyłości i miażdżycy. Po kształcie poznasz, które są najgorsze Wygląda tak samo, a każdy widzi ją inaczej. Wszystko przez mały fragment MÓZGU Które gwiazdy korzystają z porad WRÓŻKI? Japonki oszalały na punkcie tej mody. GOLĄ TWARZE u profesjonalnych golibrodów Zwyczajne POCAŁUNKI mogą być groźne DLA ZĘBÓW