Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz

Oświadczenie nie jest wiążące prawnie; może jednak pomóc rodzinie podjąć decyzję.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. To dodatkowa motywacja dla tych, którzy chcą zdecydować się na oddanie narządów i tkanek do przeszczepu na wypadek swojej śmierci. Czy jednak podpisanie oświadczenia woli jest wiążące prawnie? Okazuje się, że nie. Dokument taki może jedynie ułatwić rodzinie podjęcie decyzji w sytuacji, gdy bliscy nie wiedzą, czy zmarły chciał zostać dawcą.

W Polsce można do przeszczepów pobrać komórki, tkanki lub narządy od zmarłego, jeśli osoba taka za życia nie wyraziła sprzeciwu. Jeżeli ktoś nie wyraża zgody, by po śmierci zostać dawcą, powinien to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Równoważne znaczenie mają oświadczenie podpisane przez daną osobę oraz deklaracja ustna potwierdzona przez co najmniej dwóch świadków.

Źródło: InfoWire

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

To nie są zdjęcia! REALISTYCZNE OBRAZY zostały wykonane długopisem Co tak naprawdę MYŚLĄ MĘŻCZYŹNI? Sekretna misja księdza Jana. Zbiera KOBIECĄ BIELIZNĘ KSIĄŻKIEWICZ o macierzyństwie: "Nie jest łatwo" Bezlitosne praktyki znachorów. Każą się okaleczać chorym na raka Polacy na bakier z aktywnością fizyczną. To częsty powód chorób Uważaj, żeby nie zarazić się od psa. Groźne pasożyty niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci! Ile naprawdę ZARABIAJĄ polscy KSIĘŻA? Marcin Gortat rzucił wyzwanie POLSKIEMU MINISTROWI Masz BOLESNE MIESIĄCZKI? To może być objaw groźnej choroby Lifting twarzy BEZ SKALPELA. Wystarczy własna tkanka tłuszczowa Spadła samochodem w 50-metrową przepaść. Wydostała się dopiero po 3 dniach