Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz

Oświadczenie nie jest wiążące prawnie; może jednak pomóc rodzinie podjąć decyzję.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. To dodatkowa motywacja dla tych, którzy chcą zdecydować się na oddanie narządów i tkanek do przeszczepu na wypadek swojej śmierci. Czy jednak podpisanie oświadczenia woli jest wiążące prawnie? Okazuje się, że nie. Dokument taki może jedynie ułatwić rodzinie podjęcie decyzji w sytuacji, gdy bliscy nie wiedzą, czy zmarły chciał zostać dawcą.

W Polsce można do przeszczepów pobrać komórki, tkanki lub narządy od zmarłego, jeśli osoba taka za życia nie wyraziła sprzeciwu. Jeżeli ktoś nie wyraża zgody, by po śmierci zostać dawcą, powinien to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Równoważne znaczenie mają oświadczenie podpisane przez daną osobę oraz deklaracja ustna potwierdzona przez co najmniej dwóch świadków.

Źródło: InfoWire

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Była solistka Polskiego Baletu Narodowego TAŃCZY NA RURZE! Zaczynała blogować z Kasią Tusk. Teraz radzi sobie sama Gdzie spędzić urlop nad POLSKIM MORZEM? Mapa najlepszych kąpielisk Stosujesz DIETĘ w CIĄŻY? To jeden z powodów otyłości u dzieci Kim jest Ewa Kopacz i kto jest premierem? CHAJZER zapytał Polaków, wynik jest ZATRWAŻAJĄCY Nieleczone bywa przyczyną powstawania guzów i ropni. Wszystko o ZAPALENIU ZATOK Lifting twarzy BEZ SKALPELA. Wystarczy własna tkanka tłuszczowa Odchudzasz się, ale nie chudniesz? Powodem mogą być utajone choroby Nowy system zagraża normalnym pacjentom. Boją się nawet lekarze Marihuana MEDYCZNA. Czym różni się od zwykłej i czy jest bezpieczna? Drewniana deska działa antybakteryjnie. Ale nie możesz jej moczyć i myć w zmywarce Ameryka ją znienawidziła. Co stało się z "matką chrzestną ateizmu"?