Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz

Oświadczenie nie jest wiążące prawnie; może jednak pomóc rodzinie podjąć decyzję.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. To dodatkowa motywacja dla tych, którzy chcą zdecydować się na oddanie narządów i tkanek do przeszczepu na wypadek swojej śmierci. Czy jednak podpisanie oświadczenia woli jest wiążące prawnie? Okazuje się, że nie. Dokument taki może jedynie ułatwić rodzinie podjęcie decyzji w sytuacji, gdy bliscy nie wiedzą, czy zmarły chciał zostać dawcą.

W Polsce można do przeszczepów pobrać komórki, tkanki lub narządy od zmarłego, jeśli osoba taka za życia nie wyraziła sprzeciwu. Jeżeli ktoś nie wyraża zgody, by po śmierci zostać dawcą, powinien to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Równoważne znaczenie mają oświadczenie podpisane przez daną osobę oraz deklaracja ustna potwierdzona przez co najmniej dwóch świadków.

Źródło: InfoWire

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jeden napis podpowie, że OKULARY PRZECIWSŁONECZNE są bezpieczne Kolejna sesja 81-LETNIEJ Heleny Norowicz. Pojawiła się NA OKŁADCE magazynu kobiecego! Mroczne oblicze ANJI RUBIK w teledysku Black Atlass Zatrważające dane: w ciągu pięciu lat połowa osób wraca do nałogu Mama pomalowała córkę, mając ZAMKNIĘTE OCZY! Jest zdrowa, póki nie trafi do puszki. Producenci oszukują i marnują odżywcze wartości SOI Taylor Swift odwiedziła CHORE DZIECI w szpitalu! KSIĄŻKIEWICZ o macierzyństwie: "Nie jest łatwo" Donatan i Cleo na konferencji! Nie mówią po ANGIELSKU! Co czeka gwiazdy WARSAW SHORE? Prześmiewcza wizja przyszłości Poświęciły pustelnicze życie dla... konfitur. Niezwykła historia polskich sióstr Widzowie mdleli na premierze FILMU. Wszystko przez szokujące sceny