Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz

Oświadczenie nie jest wiążące prawnie; może jednak pomóc rodzinie podjąć decyzję.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. To dodatkowa motywacja dla tych, którzy chcą zdecydować się na oddanie narządów i tkanek do przeszczepu na wypadek swojej śmierci. Czy jednak podpisanie oświadczenia woli jest wiążące prawnie? Okazuje się, że nie. Dokument taki może jedynie ułatwić rodzinie podjęcie decyzji w sytuacji, gdy bliscy nie wiedzą, czy zmarły chciał zostać dawcą.

W Polsce można do przeszczepów pobrać komórki, tkanki lub narządy od zmarłego, jeśli osoba taka za życia nie wyraziła sprzeciwu. Jeżeli ktoś nie wyraża zgody, by po śmierci zostać dawcą, powinien to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Równoważne znaczenie mają oświadczenie podpisane przez daną osobę oraz deklaracja ustna potwierdzona przez co najmniej dwóch świadków.

Źródło: InfoWire

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Marzysz o białych zębach? Nigdy nie wybielaj ich sama w domu! SERCA Polaków starzeją się szybciej. Problem dotyka głównie mężczyzn Janek zdradza, co wydarzy się w DRUGIM SEZONIE "Miłości na bogato" Obywatele tych państw są najszczęśliwsi. Na którym miejscu Polska? Jak uniknąć ZMARSZCZEK? Sposobem nie kremy, a zmiana przyzwyczajeń Radość irlandzkich homoseksualistów! Świętują legalizację ich małżeństw Zrobiła facetom dowcip. Tego się NIE SPODZIEWALI! Co zrobić, gdy masz za duży dekolt? Modowe porady CHRZEŚCIJANKI Donatan i Cleo na konferencji! Nie mówią po ANGIELSKU! Kastracja pomoże UNIKNĄĆ RAKA. Skutki są jednak bardzo poważne Jej produkcja może budzić obrzydzenie. Tak powstaje jedna z NAJCENNIEJSZYCH tkanin na świecie DIETA Z PUDEŁKA pułapką dla pragnących schudnąć. Łatwo o efekt jojo