Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz

Oświadczenie nie jest wiążące prawnie; może jednak pomóc rodzinie podjąć decyzję.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. To dodatkowa motywacja dla tych, którzy chcą zdecydować się na oddanie narządów i tkanek do przeszczepu na wypadek swojej śmierci. Czy jednak podpisanie oświadczenia woli jest wiążące prawnie? Okazuje się, że nie. Dokument taki może jedynie ułatwić rodzinie podjęcie decyzji w sytuacji, gdy bliscy nie wiedzą, czy zmarły chciał zostać dawcą.

W Polsce można do przeszczepów pobrać komórki, tkanki lub narządy od zmarłego, jeśli osoba taka za życia nie wyraziła sprzeciwu. Jeżeli ktoś nie wyraża zgody, by po śmierci zostać dawcą, powinien to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Równoważne znaczenie mają oświadczenie podpisane przez daną osobę oraz deklaracja ustna potwierdzona przez co najmniej dwóch świadków.

Źródło: InfoWire

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Gdy KOT TERRORYZUJE domowników. Jak sobie z nim poradzić? Co piąte dziecko UDAJE DOROSŁEGO w sieci! „Light” nie znaczy zdrowy. Mniej cukru czy tłuszczu to więcej chemii Jak ZMIENIĆ imię i nazwisko? Nie zawsze jest to możliwe SOK zamiast porcji warzyw i owoców. Jak wybrać najzdrowszy? W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą Odszedł od polskich świadków Jehowy. Teraz wyznaje, co przeżył Lubiany czy znienawidzony? Po ponad 130. dniach przyznał, jak wygląda jego prezydentura Teraz zwrot zakupionego towaru jest łatwiejszy. Wystarczy znać przepisy Spadła samochodem w 50-metrową przepaść. Wydostała się dopiero po 3 dniach Takie zachowanie to już MOBBING. Nie pozwól na to pracodawcy Niskokaloryczne, detoksykujące i bogate w substancje odżywcze. Wszystko o popularnych sałatach