Jak nauczyć się szyć? Moda na DIY
REDAKCJA • dawno temuSzycie jest już nie tylko sposobem na obniżenie wydatków na garderobę i dodatki do domu, ale także modną pasją, która często przeradza się w ciekawą karierę. Silnie wpisuje się w trend DIY (ręcznego wykonywania przedmiotów jedynych w swoim rodzaju). To hobby ludzi z fantazją i głową pełną pomysłów, lubiących niesztampowe rozwiązania i poszukujących sposobu na wyrażenie swojego oryginalnego stylu. Wymaga cierpliwości i ćwiczeń, ale efekty rekompensują ciężką pracę. Jak nauczyć się szyć i rozwijać swoją pasję?
Nauka szycia – od czego zacząć?
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, żeby nauczyć się szyć, jest… przestać odkładać to na później. Zapewne już od pewnego czasu zastanawiasz się nad tym, obiecujesz sobie, że w końcu się za to weźmiesz i czekasz, aż nagle pewnego dnia obudzisz się z myślą, że to dziś jest ten dzień, w którym zaczniesz szyć. Warto porzucić ten schemat, wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć naukę szycia już teraz, bez wymówek.
Krok drugi to inspiracja. Nic tak nie dodaje skrzydeł, jak historie innych osób, które też kiedyś były na początku tej drogi i nie umiały nic, a teraz często prowadzą własne biznesy i uczą innych szycia. Inspirację znajdziemy m.in. na stronie Joulenka.pl, czyli u Julii Dzwończyk, która prowadzi popularnego bloga popularyzującego szycie, organizuje kursy online i stworzyła własną szyciową markę. Razem z nią możemy stworzyć jeden z pierwszych samodzielnych projektów, korzystając z instrukcji w tutorialu „Jak uszyć torbę”.
A może lepiej zacząć od fantazyjnego kocyka dla dziecka z naturalnych, bawełnianych materiałów? Propozycję na taki tutorial ma Ula Morawska, twórczyni bloga o szyciu Oulala.pl, która, oprócz prowadzenia kreatywnego bloga, regularnie nagrywa tutoriale o szyciu.
Jak urządzić kącik do szycia i DIY – wyposażenie i akcesoria
Nawet jeśli dopiero zaczynamy naukę szycia i jeszcze nie wiemy, czy ta pasja nam się spodoba, powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki i wyposażenie małego kącika krawieckiego. Jeśli od początku będziemy pracować w niewygodnej pozycji i w złym oświetleniu, możemy szybko zrazić się do nowego hobby. Dlatego ważne jest dobrze wyprofilowane krzesło, lampka oraz stół, biurko lub blat roboczy o odpowiedniej wielkości i wysokości. Najlepiej wygospodarować sobie przestrzeń z jak najlepszym dostępem do naturalnego światła. Przyda się również miejsce na materiały oraz akcesoria:
*maszyna do szycia
Jeśli jej nie mamy, wybierzmy najprostszy model z podstawowymi ściegami. Na rozbudowane urządzenia przyjdzie jeszcze czas. Zwróćmy tylko uwagę na to, aby elementy wewnętrzne były wykonane solidnie z wytrzymałego metalu, a nie plastiku.
*materiały
Źle dobrany materiał na początku krawieckiej drogi może skutecznie zniechęcić do kontynuowania nauki. Dlatego unikajmy tkanin zbyt grubych (mogą łamać igły), śliskich i elastycznych (mogą się wyciągać, źle układać), które jeszcze bardziej utrudnią nam pierwsze ćwiczenia na maszynie do szycia. Najlepsza będzie naturalna bawełna (bez dodatku elastanu). Nie porywajmy się od razu na drogie materiały, których może nam być szkoda, kiedy coś pójdzie nie po naszej myśli. Na samym początku warto wykorzystać tkaniny, które znajdziemy w domu (np. stare zasłony) lub kupimy w sklepach z używaną odzieżą.
*nici
W sklepach znajdziemy wiele rodzajów specjalistycznych nici. Podczas nauki przyda nam się jednak jedynie zestaw tych uniwersalnych, wykonanych z poliestru. Zdecydujmy się na najpopularniejsze kolory (biały, czarny, czerwony, niebieski, odcienie beżu) lub dobierzmy do je do wykorzystywanych materiałów.
*szpilki, igły do szycia ręcznego i zapasowe do maszyny
Podczas szycia nie będziemy mogli obejść się bez zestawu szpilek oraz igieł różnej wielkości i grubości. Przydadzą się podczas upinania tkaniny oraz wykonywania fastrygi, czyli rzadkiego ściegu próbnego. Jeśli masz problemy z nawlekaniem tradycyjnych igieł, możesz kupić zestaw dla niewidomych. Jest on dostępny w każdej pasmanterii. Nici nie przekłada się w nich przez oczko, a odpowiednio nawleka. Jest do dużo prostsze i szybsze.
Poza tym warto zaopatrzyć się również w zapasowe igły do maszyny, które przy niewłaściwym użytkowaniu urządzenia mogą pękać. Zawsze dobieraj igły do szytego materiału – tkaniny, dzianiny lub skóry, wówczas prawdopodobieństwo złamania w trakcie szycia znacznie się zmniejszy.
*szpulki do bębenka maszyny
W komplecie z maszyną do szycia powinniśmy otrzymać także niewielkie szpulki do bębenka. Warto dokupić kilka dodatkowych (najlepiej metalowych, nie plastikowych), aby podczas pracy nie musieć ciągle na nowo nawlekać nitki. Lepiej jest przygotować wcześniej kilka szpulek na zapas, wówczas praca idzie szybciej i łatwiej jest skoncentrować się na szyciu.
*kreda, flamaster lub mydło krawieckie
Specjalna kreda, flamaster lub mydło krawieckie przyda się podczas odrysowywania wykrojów. Ślady zejdą po pierwszym praniu.
*nożyce krawieckie i prujka
Pierwsze próby zszywania ze sobą dwóch kawałków materiału mogą wymagać prucia, dlatego zaopatrzmy się w wygodne nożyczki z cienkim czubkiem lub specjalną prujkę, która znacznie to ułatwi. Do cięcia tkaniny nie używajmy też przypadkowych przyborów, które mogą ją postrzępić. W kąciku krawieckim powinno znaleźć się miejsce na dobre, ostre nożyczki krawieckie, które powinny służyć wyłącznie do cięcia materiału i nici. Używane również do papieru będą się bardzo tępić.
*centymetr krawiecki
Precyzja jest podstawą sztuki krawieckiej. Bez dokładnego określenia wymiarów, nie skonstruujesz dobrze leżącego ubioru i nie przygotujesz skrojonego na twoją miarę wykroju.
*wykroje i papier do wykrojów
Kiedy już poznamy podstawy szycia na maszynie i być może wykonamy pierwszy prosty projekt, np. kocyk lub poszewkę na poduszkę, będziemy mogli przejść do bardziej zaawansowanego konstruowania wykrojów. Przyda nam się wtedy specjalny papier, na który najpierw przeniesiemy wykroje z gazety lub książki (albo wzory przerysowane z innych sprutych ubrań), a później odrysujemy je na tkaninie.
Raz wykorzystany szablon może nam się ponownie przydać, dlatego podczas odrysowywania zapiszmy na nim: jaką część ubioru stanowi, skąd pochodzi wykrój, jaki to projekt. Papierowe fragmenty można przechowywać przez długie lata i wykorzystywać je wielokrotnie do podobnych projektów. To przyspiesza pracę.
*żelazko z generatorem pary
Wbrew pozorom jest ono niezbędnym elementem wyposażenia każdej – początkującej i profesjonalnej – krawcowej. Zdecydowanie ułatwia pracę, pomaga w zachowaniu precyzji i uczy przywiązania do szczegółów. Dzięki niemu gotowe ubrania będą prezentowały się estetycznie i schludnie, a po praniu nie będą się zbiegać. Dlaczego jest tak ważne i jakie żelazko będzie najlepsze?
Rola prasowania podczas nauki szycia, czyli przygotuj materiał i pracuj dokładniej
Jedną z tajemnic kunsztu zawodowych krawcowych jest używanie żelazka na każdym etapie szycia. Okazuje się, że jest ono niezbędne już przed samym przystąpieniem do krojenia tkaniny. Później pomaga uniknąć wielu błędów i doskonale sprawdza się przy estetycznym wykańczaniu. Tylko dzięki niemu możemy uzyskać estetyczny efekt po zewnętrznej i wewnętrznej stronie wykonanego przez nas ubrania, co jest świadectwem dokładności i profesjonalizmu. Powinniśmy więc już na samym początku nauki wykorzystywać je do:
*dekatyzowania
Dobre krawcowe zawsze przed rozpoczęciem pracy dekatyzują materiał, aby po praniu ściegi były równe, nie zbiegały się, a całość nie kurczyła. Proces ten polega na poddaniu tkaniny działaniu wysokiej temperatury. Można ją m.in. uprać w minimum 60°C z wirowaniem na niskich obrotach, a następnie uprasować. O wiele prostszym i szybszym sposobem jest zadziałanie na materiał gorącą parą z żelazka z jej generatorem. Najlepiej wybrać takie z jej wyrzutem ok. 120 g/min i uderzeniem ok. 350 g/min.
Działanie pary podczas dekatyzowania pomaga również pozbyć się pozostałości środków chemicznych wykorzystywanych przy produkcji tkanin. Ma to ogromne znaczenie, np. kiedy szyjemy pościel lub ubranka i akcesoria dla dzieci i niemowląt.
*zaprasowywania
Żelazko pomoże nam również w formowaniu szwów i zaszewek, aby wyglądały estetycznie i nie tworzyły źle układających się wypukłości. Możemy nim również zaprasować gotowe ściegi od wewnątrz, aby wyglądały estetycznie i nie odkształcały materiału. Wyprasowany materiał lepiej też poddaje się pracy maszyny do szycia i jest mniej podatny na różnego rodzaju błędy wynikające z niedokładności i pośpiechu.
Do zaprasowywania najlepsze będzie żelazko z odporną na zarysowania stopą o zaokrąglonym kształcie, wykonaną z eloksalu. Prasowanie nim będzie szybkie, dokładne i nie zniszczy nawet najdelikatniejszych tkanin.
*wykończenia
Uszytą rzecz warto przeprasować jeszcze raz, aby sprawdzić jej ostateczną formę i wygładzić wszystkie szwy.
Jeśli nie mamy w kąciku krawieckim miejsca na generator pary standardowych rozmiarów, nie musimy rezygnować z tego typu urządzenia. Wybierzmy wersję kompaktową, np. zmniejszony o 50% Braun CareStyle Compact. W przypadku wykorzystywania go podczas szycia najważniejsze jest wytwarzanie ponad dwa razy większej ilości pary niż inne żelazka oraz zaokrąglona stopa, dzięki której nie zrobimy żadnych zagnieceń na materiale. Przydatna przy dekatyzacji może okazać się też funkcja dostosowywania temperatury do danej tkaniny.
Jak szyć na maszynie do szycia?
Na samym początku powinniśmy dokładnie zapoznać się z obsługą i działaniem maszyny do szycia. Naszym pierwszym przewodnikiem może być instrukcja obsługi, w której powinny być wyjaśnione podstawy, np. jak przewleka się nici i nawleka igłę, gdzie umieszcza się szpulkę, jak poprawnie wkłada się bębenek, jak zmienić ustawienia ściegu. Poprośmy też o pomoc kogoś, kto opanował już chociaż podstawy szycia na maszynie i będzie mógł dać nam kilka wskazówek na starcie.
*co to jest fastryga i jak ją zrobić
W szyciu może pomóc nam fastryga, czyli luźny ścieg próbny, który po przeszyciu się wypruwa. Wykonuje się go ręcznie, wykorzystując nitkę w kontrastowym kolorze. Należy pamiętać, że nawet przy fastrygowaniu ważna jest dokładność. Fastryga może nie wyglądać estetycznie, ale musi precyzyjnie przytrzymywać materiał. Dobrze wykonana pomoże w uzyskaniu estetycznej linii podczas szycia na maszynie.
*jakie ćwiczenia wybrać na początek
Pierwszym ćwiczeniem powinno być szycie próbne bez nawleczonej nitki. Podczas niego będziemy mogli obserwować, jak układa się igła oraz poćwiczyć przesuwanie materiału. Następnie na kawałku materiału powinniśmy przećwiczyć robienie prostego ściegu. Zadanie może nam ułatwić materiał w pasy (szycie wzdłuż wzoru pomaga w zachowaniu równości ściegu) oraz nitka w kontrastowym kolorze. Kiedy już opanujemy podstawy, będziemy mogli spróbować zszyć dwie części tkaniny i zrobić prostą poszewkę na poduszkę, a następnie wybrać prosty wykrój, np. na czapkę lub koszulkę.
*gdzie znaleźć wykroje i jak z nich szyć
Wykroje na różnego rodzaju części garderoby można znaleźć w magazynach i książkach poświęconych szyciu oraz na stronach internetowych. Zazwyczaj występują w formie papierowych (lub w wersji do druku) wzorników, które trzeba odpowiednio powiększyć do wybranego rozmiaru, przerysować na kalkę do wykrojów (lub inny przezroczysty papier), a następnie odrysować na materiale i po kolei zszyć. Podczas pracy należy kierować się symbolami, których wyjaśnienie powinno zostać zawarte w dołączonej instrukcji.
Wykroje można też wykonać samemu, spruwając stare lub znoszone ubrania, których fason nam się podobał.
*jak rozwinąć swoją pasję
Kiedy już opanujemy podstawy i upewnimy się, że szycie to hobby dla nas, możemy dalej rozwijać umiejętności na własną rękę, poszukując informacji i tutoriali, m.in. na popularnych blogach, kanałach na YouTube lub w książkach. Dobrym pomysłem jest też wzięcie udziału w kursie tematycznym, podczas którego można poznać tajniki szycia bielizny, akcesoriów i ubiorów. Może się okazać, że pielęgnowana z cierpliwością i starannością pasja może przerodzić się w ciekawy biznes.
Artykuł powstał we współpracy z marką BRAUN.
Źródło: Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze