Nie tylko kwiaciarnia! Gdzie może pracować florysta?
REDAKCJA • dawno temuFlorysta to zawód idealny dla osób, które posiadają fantazję oraz zmysł estetyczny. Choć dawniej kojarzył się przede wszystkim z pracą w kwiaciarni, obecnie florysta (nazywany również bukieciarzem) jest jednym z najbardziej przyszłościowych zawodów. Na przestrzeni ostatnich lat kwiatowe dekoracje stały się nieodłącznym elementem branży dekoratorskiej, wnętrzarskiej i eventowej – w każdej z nich wykwalifikowany florysta jest odpowiedzialny za ostateczny wygląd stworzonych kompozycji.
Kim jest florysta?
Florysta to specjalista, który zajmuje się profesjonalnym tworzeniem dekoracji roślinnych – zaczynając od niewielkich kompozycji do skomplikowanych rozwiązań przestrzennych, które podnoszą estetykę otoczenia. Doświadczeni floryści są odpowiedzialni także za wizualną oprawę imprez i uroczystości (np. wesel, urodzin czy chrztów) oraz kompleksową dekorację wnętrz, z wykorzystaniem roślin ciętych i doniczkowych.
Czym zajmuje się florysta?
Zawodowi floryści w swojej codziennej pracy korzystają z wiedzy dotyczącej sposobów zagospodarowania przestrzeni i dekoracji wnętrz, a także przyjętych zasad tworzenia kompozycji florystycznych. Praca florysty to nieustanny kontakt z naturą i najpiękniejszymi kwiatami, a także artystyczne wdrażanie swojej pasji w każdą, nawet najdrobniejszą kompozycję roślinną.
Co ważne, florystyka to nie tylko zawód, to codzienne obcowanie z roślinami. To prawdziwa sztuka stworzona dla osób, które są wrażliwe na piękno i kochają nie tylko kwiaty, ale również codzienny kontakt z ludźmi.
Do zadań florystów należy między innymi:
- planowanie oraz wykonywanie projektów dekoracji roślinnych;
- dobór odpowiedniego materiału roślinnego (dostosowanego do stylu i rodzaju dekoracji, a także okazji i sezonu), który jest niezbędny do stworzenia niepowtarzalnych kompozycji kwiatowych;
- przygotowanie materiału roślinnego (w tym suszu i sztucznych roślin), potrzebnych do wykonania dekoracji;
- pielęgnacja roślin ciętych i doniczkowych, niezbędnych do tworzenia dekoracji roślinnych;
- przygotowywanie wystaw roślinnych;
- profesjonalna dekoracja wnętrz z wykorzystaniem roślin – w hotelach, przestrzeniach publicznych, kościołach,
Gdzie może pracować florysta?
Doświadczony florysta ma możliwość podjęcia pracy zarówno w kwiaciarni, firmie odpowiedzialnej za organizowanie uroczystości, czy świadczącej usługi z zakresu aranżacji ogrodów i wnętrz. Może również otworzyć własną działalność gospodarczą w tym zakresie. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się firmy dekoratorskie, odpowiedzialne za przygotowywanie wystrojów sal na imprezy okolicznościowe np. wesela, komunie, chrzciny.
Jak zostać florystą?
Aby zostać florystą, warto skorzystać z oferty szkoły policealnej, która daje możliwość bezpłatnej nauki na kierunku „Florysta” (np. https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/florysta). W tym przypadku czas trwania edukacji to 1 rok – na koniec odbywa się egzamin zewnętrzny, organizowany przez OKE. Podejście do egzaminu nie jest obowiązkowe, jednak jego zdanie stanowi potwierdzenie kwalifikacji zawodowych. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu, absolwent szkoły otrzymuje świadectwo MEN oraz zdobywa tytuł florysty.
- Program nauczania
W programie nauczania zawodu, przewidziano naukę takich przedmiotów, jak:
- kompozycje florystyczne,
- podstawy przedsiębiorczości,
- kulturowe podstawy florystyki,
- przedsiębiorstwo florystyczne,
- środki wyrazu twórczego,
- wykonywanie kompozycji florystycznych,
- materiałoznawstwo nieroślinne.
Dalsze kierunki rozwoju
Florystyka to zawód stworzony dla osób wrażliwych na piękno i posiadających artystyczną duszę. Aby jednak być najlepszym w swoim fachu, należy podchodzić do każdej wykonywanej kompozycji z prawdziwą pasją. Istotne jest również ciągłe doskonalenie swoich umiejętności oraz zdobywanie wiedzy. Dobry florysta musi śledzić najnowsze trendy i podążać za nimi, tworząc nie tylko piękne czy oryginalne, ale również modne dekoracje roślinne.
Obecnie wykwalifikowani floryści mogą znaleźć atrakcyjną i dobrze płatną pracę nie tylko w kwiaciarniach czy firmach ogrodniczych, które zajmują się planowaniem oraz aranżacją zieleni, ale również w wielu innych miejscach.
- Ogólnokrajowe i zagraniczne magazyny wnętrzarskie
Poznawanie i praktyczne wykorzystywanie tajników światowego bukieciarstwa, praca za granicą (m.in. na terenie UE) czy przygotowywanie oryginalnych ozdób do magazynów wnętrzarskich oraz prasy to przykłady wielu fascynujących zajęć, które mogą wykonywać floryści.
- Tworzenie dekoracji ślubnych
Ślub to ważne wydarzenie w życiu pary młodej, dlatego zarówno przyszłym małżonkom, jak i ich najbliższym zależy na tym, aby tego dnia wszystko wyglądało perfekcyjnie. Z tego też względu wiele par dba o spójny wygląd aranżacji florystycznej na swoim ślubie i chętnie korzysta z usług wykwalifikowanych florystów. Istotna jest nie tylko wiązanka panny młodej, która powinna komponować się zarówno z suknią, jak i kwiatem w butonierce pana młodego, ale również dekoracja samochodu nowożeńców – powinna być utrzymana w podobnym klimacie, jak dekoracja kwiatowa sali weselnej i kościoła.
- Aranżacja wnętrz
Aranżacja wnętrz to kierunek, który już od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością. Floryści, którzy wiążą swoją codzienną pracę z aranżacją wnętrz, tworzą kompozycje do biur, banków, restauracji, domów i mieszkań z wykorzystaniem kwiatów ciętych oraz doniczkowych.
Źródło: Materiały reklamowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze