Polacy są zmuszeni dłużej pracować
DANUTA CAPIGA • dawno temuWiek emerytalny wzbudza w społeczeństwie duże kontrowersje. Zmiany demograficzne i ich konsekwencje, w tym: wzrost współczynników obciążenia osobami starszymi oraz zmiany proporcji między czasem aktywności zawodowej a okresem pobierania emerytury rodzi obawy o stabilność systemów emerytalnych w przyszłości.
W 2050 roku na jednego emeryta ma przypadać jeden pracujący. Wiąże się to z wydłużeniem przeciętnego okresu życia, na co wpływ ma postęp w medycynie, poprawa warunków pracy oraz wzrost jakości życia. Również spadek dzietności powoduje starzenie się społeczeństwa. Dłuższy czas życia sprawia, że zwiększa się bezwzględna liczba ludności w podeszłym wieku, natomiast niski przyrost naturalny zmniejsza liczbę ludzi w wieku produkcyjnym. W systemie emerytalnym będzie to oznaczało zwiększenie świadczeniobiorców przy malejącej liczbie płatników składek.
W takiej sytuacji społeczeństwo musi być jak najdłużej aktywne zawodowo i później przechodzić na emeryturę. A statystyki są nieubłagane. GUS przewiduje, że w 2050 roku osób powyżej 60. roku życia będzie 35,8%. Dla porównania obecnie wynosi 18%. Co 4 Polak traci zdolność do pracy przed 65. rokiem życia. Rośnie liczba chorych na choroby cywilizacyjne: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby układu krążenia. Chcąc być dłużej aktywnym zawodowo, trzeba zacząć o siebie dbać.
— W przyszłości nie będzie środków pochodzących od ludzi młodych, bo ich jest za mało na to, żeby finansować wczesne wychodzenie z rynku pracy. Żeby młodzi mogli coś zrobić dla siebie, to starsi muszą też pracować trochę dłużej na siebie – mówi prof. Marek Góra, kierownik Katedry Ekonomii Szkoły Głównej Handlowej – Sześćdziesięciolatek to nie jest stary człowiek. Będzie mógł z jednej strony korzystać z życia, a z drugiej strony normalnie pracować jako członek społeczeństwa, które wspólnie wytwarza to, co potem wszyscy razem konsumujemy.
O zdrowie trzeba zacząć dbać już w młodym wieku, nie zapominać o zdrowym żywieniu, uprawianiu regularnie sportu, wysiłku fizycznego i umysłowego. Znaczna część społeczeństwa prowadzi siedzący tryb życia przy telewizorze lub komputerze, wszelkie odległości pokonuje samochodem, spożywa żywność przetworzoną i niezdrową. Taki sposób życia powoduje, że wydajemy coraz więcej środków na leczenie, a efektywność w pracy maleje, spada kondycja i sprawność fizyczna. To co dostarczamy organizmowi w formie jedzenia i ruchu, ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy, jak długo pozostajemy silni i zdrowi i na pewno procentuje w późniejszym wieku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze