Jak zadbać o cerę po wakacjach?
MAŁGORZATA BRZEZIŃSKA • dawno temuSłona morska woda, wysokie temperatury, mocne słońce – po wakacjach czujesz się wypoczęta, ale twoja cera dopiero potrzebuje regeneracji. Jest przesuszona, ma rozszerzone naczynka i zatkane pory. Wymaga odpowiedniego nawilżenia i ukojenia. Zobacz, jak pielęgnować twarz po lecie.
Złuszczanie – postaw na piling, to najlepszy zabieg, by złuszczyć martwy naskórek, poprawić krążenie i pobudzić regenerację skóry. Jeśli masz cerę wrażliwą i płytko unaczynioną, wybierz piling enzymatyczny, który nie wymaga pocierania, wystarczy go nałożyć na twarz i po kilku minutach zmyć wodą. W przypadku tłustej cery można powtarzać zabieg złuszczania regularnie 2 razy w tygodniu. Pamiętaj, że piling to najlepszy wstęp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Oczyszczanie twarzy kwasami - warto wybrać się do kosmetyczki na złuszczanie za pomocą kwasów. Jesień, gdy słońce nie operuje tak mocno, to najlepsza pora na tego typu terapie. Profesjonalny piling pomaga dogłębnie oczyścić skórę, dzięki temu twarz staje się promienna, pory są odetkane, a drobne zmarszczki wygładzone. W zależności od potrzeb cery kosmetyczka pomoże dobrać odpowiedni preparat i jego stężenie. Silniejszy kwas np. glikolowy stosowany jest, by wygładzić zmarszczki, łagodniejszy np. migdałowy jest bezpieczny dla cery naczyniowej.
Rozjaśnianie przebarwień – lubimy wystawiać twarz do słońca, lecz niestety, nie jest to korzystne dla naszej skóry. W ten sposób możemy się łatwo nabawić przebarwień, szczególnie jeśli nie używamy kremu z odpowiednio wysokimi filtrami UVA i UVB. By pozbyć się ciemniejszych plam, niechcianej pamiątki z wakacji, należy smarować twarz kremem z zawartością witaminy A, kwasem azaleinowym, wyciągiem z ogórka lub rumianku. Przy poważniejszych przebarwieniach najlepiej sprawdzą się zabiegi z kwasem o wysokim stężeniu, które przeprowadza lekarz dermatolog.
Nawilżanie – niezależnie od tego, czy nasza cera jest sucha, tłusta lub mieszana, po sezonie letnim wymaga odpowiedniego nawilżenia. Bardzo dobre właściwości nawilżające mają preparaty, które zawierają kwas hialuronowy. Ten wartościowy składnik łączy cząsteczki wody i zapobiega utracie wilgoci, dzięki czemu skóra jest bardziej gładka i jędrna oraz mniej narażona na podrażnienia i powstawanie zmarszczek.
Ukojenie – cera wrażliwa i naczyniowa po wakacjach może być podrażniona i mocniej zaczerwieniona z widocznie rozszerzonymi naczynkami. W tym przypadku należy działać w sposób bardzo delikatny, by ukoić skórę. Dobrze zadziałają maseczki na bazie alg, które nawilżają, wzmacniają barierę lipidową oraz naczynka. Taki kosmetyk można przygotować samodzielnie, mieszając łyżkę sproszkowanych alg z jogurtem. Do pielęgnacji podrażnionej skóry polecany jest także olej ze słodkich migdałów, w jego składzie możemy znaleźć kwasy: oleinowy, linolowy, stearynowy oraz witaminy: A, D, E oraz z grupy B. Olejek bardzo dobrze się wchłania, nie zapycha porów, a jednocześnie dobrze nawilża i odżywia skórę. Spełnia wymagania nawet najbardziej trudnej w pielęgnacji cery, jest stosowany w leczeniu problemów skórnych – łuszczycy i egzemy.
Pielęgnacja okolicy oczu – skóra pod oczami starzeje się najszybciej, gdyż jest najbardziej cienka. Oprócz tradycyjnego kremu, warto zastosować maseczkę z witaminą K (rozjaśnia cienie), wyciąg ze świetlika oraz ceramidy, które odżywiają skórę. Ciekawym rozwiązaniem są płatki kolagenowe pod oczy, pomagają wygładzić zmarszczki.
Masaż – to bardzo skuteczny zabieg, który pomoże zregenerować skórę. Masaż twarzy poprawia krążenie krwi i limfy, więc skóra staje się lepiej napięta i bardziej gładka. Do przeprowadzenia zabiegu możemy wykorzystać kostki lodu, o ile nie mamy cery wrażliwej i naczyniowej, która źle reaguje na niskie i wysokie temperatury. Skórę masujemy kolistymi ruchami.
Usta – po wakacjach nasze wargi mogą być przesuszone. By znów stały się soczyste i miękkie w dotyku, możemy wykonać domowy piling z miodu i ziarenek cynamonu. Bardzo dobre efekty daje też posmarowanie warg oliwą i delikatne masowanie miękką szczoteczką do zębów.
Zdjęcie: Fotolia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze