Uwaga! Kleszcze w mieście
EWA CZORA • dawno temuZ powodu bardzo Å‚agodnej zimy w tym roku, obudziÅ‚o siÄ™ bardzo dużo kleszczy. SÄ… one nosicielami różnych chorób zakaźnych. Należy dodać, że najpierw same kleszcze stajÄ… siÄ™ ofiarami pasożytów, które potem przenoszÄ… na ludzi. Spotkać można je w lasach liÅ›ciastych, w zaroÅ›lach, w pobliżu potoków i strumieni, wÅ›ród paproci, na Å‚Ä…kach, na obrzeżach lasów, na skraju polany. Trudno siÄ™ ustrzec, ponieważ atakujÄ… cicho i ukradkiem, wskakujÄ… na ofiarÄ™ i rozpoczynajÄ… wÄ™drówkÄ™ w poszukiwaniu kawaÅ‚ka ciepÅ‚ej, nagiej skóry.
Podczas picia krwi, kleszcz potrafi kilkakrotnie powiększyć swoją objętość, stając się dzięki temu zauważalny gołym okiem. Ciekawostką jest to, że zjada on tylko trzy obiady przez całe życie. Raz jako dziecko, jako nastolatek i jako dorosły.
Najgroźniejsza choroba przenoszona przez kleszcze to: kleszczowe zapalanie mózgu (KZM) oraz borelioza.
KZM jest chorobą wirusową i atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Objawy to: gorączka, bóle głowy, mięśni, osłabienie organizmu, później może dojść do zapalenia mózgu lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Borelioza to choroba zakaźna — do zakażenia nie dochodzi jednak natychmiast. PrawdopodobieÅ„stwo przenikniÄ™cia bakterii zwiÄ™ksza siÄ™ z każdÄ… godzinÄ…, dlatego kleszcza należy usunąć jak najszybciej. Po 72 godzinach możliwość zakażenia wzrasta do 100%. Borelioza atakuje tkankÄ™ Å‚Ä…cznÄ…, mięśniowÄ… i nerwowÄ…. Choroba rozwija siÄ™ w ciÄ…gu 1–3 tygodni od ukÄ…szenia. Może pojawić siÄ™ zaczerwienienie o Å›rednicy do kilkunastu centymetrów, może być wypukÅ‚e, ciepÅ‚e, bolesne, jaÅ›niejsze od Å›rodka. W tej fazie mogÄ… pojawić siÄ™ objawy grypopodobne i jeÅ›li nie zostanie podany antybiotyk, borelioza przechodzi w fazÄ™ rozsianÄ… i pojawia siÄ™ zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.
Jak ustrzec się tych chorób?
Istnieje szczepienie, które może uchronić nas przed KZM, przeciwko boreliozie nie ma szczepionki. Możemy bronić się przed kleszczami nie mając kontaktu z naturą około godziny 8 i 15-tej, wtedy kleszcze są najbardziej aktywne. Należy użyć preparatu odstraszającego kleszcze, odpowiednio się ubrać, zakrywając ręce, nogi i mieć nakrycie głowy. Po powrocie do domu należy uważnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze wczepiają się najczęściej tam, gdzie jest cienka skóra: pod kolanami, za uszami, na linii włosów, w pachwinach.
W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości czy objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze