Pokolenie Y w pracy – młodzi, ambitni, ale czy efektywni?
DANUTA CAPIGA • dawno temuZ jednej strony niecierpliwi, leniwi, nielojalni, z drugiej – nowocześni, kreatywni, ambitni. Pokolenie Y, czyli osoby urodzone po 1982 roku – dobrze wykształcone i nowoczesne, mające wysokie oczekiwania zawodowe, w ciągu 10 lat będą stanowili 75% siły roboczej na świecie. Młode pokolenie nie jest pokoleniem etatowców, to osoby, które mają duże aspiracje, marzenia o własnym biznesie. Stawiają na pracę interesującą, rozwojową, z ciekawymi ludźmi i w pozytywnej atmosferze. Coraz wcześniej rozpoczynają pracę, w grupie 24-35 lat pracuje blisko 74% Polaków, z tego 33% spędza w pracy więcej niż 8 godzin.
Z jednej strony niecierpliwi, leniwi, nielojalni, z drugiej – nowocześni, kreatywni, ambitni. Pokolenie Y, czyli osoby urodzone po 1982 roku – dobrze wykształcone i nowoczesne, mające wysokie oczekiwania zawodowe, w ciągu 10 lat będą stanowili 75% siły roboczej na świecie. Młode pokolenie nie jest pokoleniem etatowców, to osoby, które mają duże aspiracje, marzenia o własnym biznesie. Stawiają na pracę interesującą, rozwojową, z ciekawymi ludźmi i w pozytywnej atmosferze.
Coraz wcześniej rozpoczynają pracę, w grupie 24–35 lat pracuje blisko 74% Polaków, z tego 33% spędza w pracy więcej niż 8 godzin.
— W ostatnich latach nadgodziny, zwłaszcza w niektórych zawodach, stały się normą. W wielu firmach liczba godzin spędzonych w pracy jest wyznacznikiem wartości i zaangażowania pracownika, a także synonimem sukcesu zawodowego. To bardzo krótkowzroczne myślenie, bo jak pokazują badania, długość pracy wcale nie przekłada się na jej jakość. Pracownik zostaje dłużej pod wpływem presji lub z poczucia solidarności, ale ten czas jest z reguły bardzo nieefektywny. Takie podejście nie sprzyja wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań i naraża przedsiębiorstwo na dodatkowe koszty – komentuje Przemysław Mosakowski, specjalista ds. produktywności osobistej, ekspert Tiger Mental.
Wyjście o czasie z pracy może już niedługo będzie postrzegane jako dobrze zaplanowana i efektywna praca. Nadgodziny niejednokrotnie są konsekwencją przeznaczenia czasu na sprawy niezwiązane bezpośrednio z pracą oraz efektem złego zarządzania czasem. Wielu przyznaje się też, że przyczyną są trudności z koncentracją w miejscu pracy. Momenty braku skupienia zdarzają się najczęściej w godzinach porannych i popołudniowych. Przeważnie przeszkadza przemęczenie związane ze zbyt dużą ilością obowiązków i praca w zwiększonym wymiarze godzin. Niemal połowa młodych ludzi stwierdziła, że z rytmu pracy najbardziej wybija ich stres i zdenerwowanie. Dekoncentrujący są również współpracownicy np. ciągle rozmawiający przez telefon. Nie da się przez 8 godzin skupić wyłącznie na pracy, koncentracji trzeba pomóc poprzez regularne przerwy, ćwiczenia rozluźniające, energetyzujące napoje, oraz produkty bogate w witaminy i minerały.
Młodzi ludzie oczekują większej elastyczności w pracy. Chcieliby sami decydować o tym, gdzie, kiedy i jak wykonują swoją pracę. 43% zdecydowałoby się na pracę w domu, wielu młodych chciałoby krócej pracować. Ale czy te zmiany przełożyłyby się na większą efektywność pracy? Byłoby to możliwe, gdyby rzeczywiście wolne godziny przeznaczyć na aktywny odpoczynek, relaks, spędzenie czasu z rodziną. Takie zmiany to dla większości firm kwestie nadal marginalne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze