Maraton, jogging. Bieg po zdrowie czy kontuzję?
DANUTA CAPIGA • dawno temuWspólne bieganie a co za tym idzie również maratony są w Polsce coraz bardziej popularne. Biegi maratońskie z zawodów dla profesjonalistów przerodziły się w imprezy masowe i gromadzą nawet kilka tysięcy uczestników. Bieganie to nie tylko przemierzanie wyznaczonych kilometrów, to cała otoczka z nim związana. To styl życia.
Wspólne bieganie a co za tym idzie również maratony są w Polsce coraz bardziej popularne. Biegi maratońskie z zawodów dla profesjonalistów przerodziły się w imprezy masowe i gromadzą nawet kilka tysięcy uczestników. Bieganie to nie tylko przemierzanie wyznaczonych kilometrów, to cała otoczka z nim związana. To styl życia.
Nieważne czy jest się początkującym biegaczem czy zawodowcem, kontuzje i poważne urazy mogą zdarzyć się każdemu. By być jak najmniej narażonym na urazy, należy przestrzegać pewnych zasad. Stosować właściwą dietę, dobrze zbilansowaną, aby umożliwić intensywny wysiłek. Najważniejsze źródło energii dla długotrwałej pracy mięśni stanowią węglowodany (ryż, kasze, makaron, pieczywo, owoce, ziemniaki).
O japońskim slow joggingu pisaliśmy tu
Podstawą jest odpowiednie obuwie dobrane do stopy i podłoża. Ważny jest także strój, który nie będzie uwierać i krępować ruchów. Odzież powinna być wykonana z oddychającego materiału, odprowadzającego pot od ciała.
Błędem biegaczy jest też nieodpowiednie przygotowanie przed bieganiem, czyli trening. Prawidłowa rozgrzewka, rozciąganie mięśni zmniejsza ryzyko mikrourazów.
Kontuzje u biegaczy najczęściej występują w okolicach kolan. Może to być nadwerężenie pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenie ścięgna, skręcenie stawu skokowego, który wynika z nadmiernego wykonania ruchu w stawie skokowym. Może też być uszkodzenie wiązadła rzepki, zapalenie błony maziowej w stawie kolanowym, uszkodzenie łąkotki.
Częstym urazem wśród biegaczy jest Shin Splint — czyli bolesne zapalenie mięśni dookoła piszczeli. Uraz spowodowany jest szybkim zwiększeniem intensywności treningowej oraz czasu jej trwania.
Pojawiającego się bólu nie można ignorować, jeśli się nasila, należy przerwać bieg, założyć opaskę uciskową, schłodzić bolesne miejsce, a jeśli nie ustępuje, skonsultować się z lekarzem.
Pozytywny trend wśród Polaków napawa optymizmem. Jednak przed tak forsownym wysiłkiem fizycznym trzeba być świadomym swojego stanu zdrowia. Bardzo ważna jest diagnostyka układu oddechowego i krwionośnego, która ma na celu wykrycie wad mogących wystąpić przy zwiększonym wysiłku fizycznym.
Kolejny ważny element to trening – systematyczny i odpowiednio dobrany do zawodnika.
Bieganie to nie tylko przemierzanie wyznaczonych kilometrów, to cała otoczka z nim związana. To styl życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze