Wyraz twarzy a stan zębów. Jak nie wyglądać głupkowato?
DANUTA CAPIGA • dawno temuWady zgryzu i inne schorzenia stomatologiczne mogą powodować niepożądany wygląd twarzy np. masywną żuchwę, zapadnięte policzki, cienkie usta, worki pod oczami i dziwną mimikę.
Zapadnięte policzki i otwarte usta to wada zgryzu otwartego, w której obserwuje się mniej lub bardziej rozległą szparę pomiędzy zębami. Jeśli ta przestrzeń jest w przedniej części, jama ustna jest otwarta, występuje suchość warg, a wyraz twarzy jest zaskoczony a nawet „głupkowaty”. Takie schorzenie leczy się aparatem ortodontycznym. Kuracja trwa od 12 do 15 miesięcy.
Bóle karku, głowy oraz stawu skroniowo – żuchwowego mogą być spowodowane zaciskaniem i zgrzytaniem zębów w czasie snu. Takie niekontrolowane czynności nazywamy bruksizmem. Powoduje to zużycie i uszkodzenie zębów, bóle szczęki i mięśni twarzy. Osoby z taką przypadłością mają zacięty wyraz twarzy. Zapobiec zgrzytaniu mogą szyny relaksacyjne. Są to małe, plastikowe osłony jamy ustnej, które stosuje się bezpośrednio na zęby.
Jak powinien wyglądać prawidłowy uśmiech? Przede wszystkim nie powinien odsłaniać za dużo. Uśmiech dziąsłowy uwidacznia nadto dziąsła, przez co zęby wydają się optycznie mniejsze, a uśmiech mniej atrakcyjny. Posiadacze takiego uśmiechu są odbierani jako osoby niepoważne, zbyt „wesołkowate”. Leczenie zależy od przyczyny uśmiechu dziąsłowego i to na pewno ustali lekarz stomatolog. Często, by pozbyć się nadmiaru dziąseł, trzeba przeprowadzić zabieg chirurgiczny, podczas którego laserowo usuwa się nadmiar dziąseł i kości.
— Braki skrzydłowe, czyli usunięte i niezastąpione implantami zęby trzonowe, wywołują zanik kości szczęk. Gdy skóra traci podparcie kostne, rysy twarzy zmieniają się, opada owal, pojawiają się bruzdy nosowo – wargowe. Twarz wygląda smutniej, a nawet starzeje się szybciej niż powinna – opisuje dr Iwona Gnach – Olejniczak z Unident Union Dental Spa.
Worki pod oczami i notorycznie zmęczony wyraz twarzy może być wadą podniebienia polegającą na wysokim jego wysklepieniu czyli tzw. podniebienie gotyckie. Wadę można wyleczyć za pomocą aparatu ortodontycznego.
Czy warto korygować wady zgryzu? Trzeba korygować, ponieważ oprócz wszystkich wymienionych zmian na twarzy istnieje ryzyko zwiększonej częstotliwości i intensywności chorób stomatologicznych, pogarsza się wymowa.
Korekta zgryzu poprawi jakość życia, zlikwiduje bóle, wady wymowy, przywróci symetrię oraz proporcję twarzy, wyeliminuje niewłaściwą mimikę, a także może zapobiec wczesnemu starzeniu się skóry i mięśni twarzy, co sprawi, że wygląd będzie atrakcyjny.
Źródło: informacja prasowa Sylwia Chmielarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze