Choroby odbytu
OLGA CHOJNACKA • dawno temuTypowymi objawami chorób odbytu są ból i świąd, zwłaszcza podczas wypróżnienia lub tuż po nim. Mimo przykrych dolegliwości rezygnujemy jednak często z wizyty u lekarza ze względu na krępujące badanie. Kiedy można zastosować samoleczenie, a w jakich wypadkach pomoc specjalisty jest niezbędna?
Przyczynami chorób odbytu są zakażenia, urazy, owsiki lub brak odpowiedniej higieny. Zdarza się jednak, że ból czy świąd są skutkiem poważnych schorzeń takich jak szczelina odbytu czy przetoka.
Zazwyczaj choroby te rozpoznaje się podczas badania lekarskiego. W przypadku przetoki wymagane jest czasami badanie polegające na wprowadzeniu przez odbyt rurki zaopatrzonej w źródło światła i system optyczny.
W leczeniu stosuje się różne metody w zależności od przyczyny choroby.
Szczelinę odbytu leczy się maściami i kremami, które łagodzą ból i likwidują stan zapalny. Jeżeli nie przynoszą pożądanych efektów, niezbędne jest chirurgiczne wycięcie owrzodzenia, co grozi jednak pooperacyjnym nietrzymaniem stolca.
Osoby, które cierpią na ropień okołoodbytniczy, muszą liczyć się z koniecznością przecięcia i wykonania drenażu. Czasami stosuje się sączek z antybiotykiem.
W przypadku przetoki okołoodbytniczej wymagane jest leczenie chirurgiczne polegające na otwarciu lub wycięciu całego kanału przetoki. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
Świąd odbytu zazwyczaj spowodowany jest zakażeniem owsikami, dlatego w tej sytuacji zwykle skuteczne okazują się leki przeciwrobacze, które podaje się całej rodzinie, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
Większość dolegliwości związanych z chorobą odbytu można leczyć samodzielnie. Nie dotyczy to jednak przetoki i ropni. Skorzystaj z podanych rad, aby złagodzić ból i pozbyć się świądu:
unikaj napinania się podczas wypróżniania. Jeżeli masz zaparcia, pomocne mogą być czopki glicerynowe, syrop Lactulosum lub inne środki zmiękczające. Czasami pomóc może zmiana pozycji, np. kuczna, która ułatwia oddawanie stolca. W toalecie postaw więc nogi na krześle czy innym meblu, a kolana unieś w górę. ostrożnie wycieraj okolice odbytu po wypróżnieniu, gdyż mocne pocieranie może spowodować podrażnienie. Możesz użyć zamiast papieru toaletowego specjalnej wilgotnej myjki lub nawilżających chusteczek. Po tej czynności osusz to miejsce i wetrzyj w nie odpowiedni nieperfumowany talk. Brak właściwej higieny lub podrażnienie powstałe wskutek stosowania mydła czy papieru toaletowego może spowodować świąd. przygotuj okłady z sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie lub ciepłe nasiadówki, co pomoże złagodzić świąd. Łagodząco działają także okłady z naparu z liści oczaru, szałwii, rumianku czy kory dębu. nie drap podrażnionych miejsc w okolicach odbytu.stosuj dostępne w aptekach maści lub kremy.ogranicz spożywanie kawy, alkoholu, ostrych przypraw oraz pokarmów zawierających duże dawki witaminy C, gdyż produkty te zwiększają podrażnienie odbytu. stosuj dietę bogatą w błonnik, aby ograniczyć zaparcia, które przyczyniają się do powstawania szczelin odbytu. Pij dużo płynów i zadbaj o aktywność fizyczną. noś wygodną, bawełnianą bieliznę.stosuj nieperfumowane, hipoalergiczne środki higieniczne oraz piorące.
Jeżeli dokucza ci ból, zastosuj podane sposoby jego złagodzenia. Gdy mimo to nie nastąpi poprawa, zgłoś się do lekarza, gdyż podjęcie właściwego leczenia wpłynie na poprawę jakości twojego życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze