Antykoncepcja w nagłych wypadkach
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZ dala od domu często przeżywamy miłosne uniesienia. Zdarza się, że tracimy głowę i zapominamy o zabezpieczeniu nie tylko przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale i nieplanowaną ciążą. Przed wyjazdem warto więc dowiedzieć się więcej na temat antykoncepcji awaryjnej, bowiem zastosowanie pigułki antykoncepcyjnej w ciągu 72 godzin od uprawiania seksu chroni przez niechcianą ciążą.
Wakacje to czas wyjazdów. Z dala od domu często przeżywamy miłosne uniesienia. Zdarza się, że pod wpływem zauroczenia i fascynacji drugą osobą tracimy głowę i zapominamy o zabezpieczeniu nie tylko przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale i nieplanowaną ciążą. Przed wyjazdem warto więc dowiedzieć się więcej na temat antykoncepcji awaryjnej, bowiem zastosowanie pigułki antykoncepcyjnej w ciągu 72 godzin od uprawiania seksu chroni przez niechcianą ciążą.
Antykoncepcja stosowana po stosunku zwana jest inaczej antykoncepcją doraźną lub awaryjną. Polega ona na zażyciu jednej tabletki, ale tylko w nagłych wypadkach. Zaliczyć więc do takich sytuacji można ryzyko zajścia w ciążę w wyniku braku skuteczności zastosowanych metod antykoncepcyjnych (np. pęknięcie prezerwatywy) lub gdy stosunek odbył się bez żadnych zabezpieczeń. Aby pigułka zadziałała, należy jednak jak najszybciej ją zażyć, najlepiej w ciągu 12 godzin po stosunku, a przed upływem 72 godzin. Tylko wtedy istnieje gwarancja uniknięcia nieplanowanej ciąży.
Na temat działania antykoncepcji awaryjnej wypowiada się dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny: tabletka 72 „po” jest wygodnym rozwiązaniem w przypadku, gdy partnerzy zapomnieli o zabezpieczeniu się podczas współżycia seksualnego lub gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Zdarza się, że nawet najbardziej doświadczonym partnerom prezerwatywy pękają. A gdy para nie jest jeszcze gotowa na rodzicielstwo, powinna pamiętać o zabezpieczeniu awaryjnym. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do ginekologa, który po zbadaniu może przepisać tabletkę „po”.
Antykoncepcja awaryjna działa podobnie jak tradycyjne pigułki hormonalne. Przyjęcie pigułki „po” przed owulacją spowoduje zahamowanie jej wystąpienia, co uniemożliwi zajście w ciążę. Jeżeli pigułka zostanie zażyta po owulacji, nastąpi zagęszczenie śluzu, a to z kolei utrudnia plemnikom przedostanie się do macicy.
Warto także wiedzieć, że ten rodzaj antykoncepcji nie jest metodą wczesnoporonną. W przypadku kobiet, które już zaszły w ciążę, metoda ta nie zadziała i z całą pewnością nie wpłynie to na uniknięcie ciąży.
Antykoncepcja awaryjna nie może jednak zastąpić codziennych metod zabezpieczania się, gdyż, jak sama nazwa wskazuje, stosowana jest tylko w nagłych sytuacjach, w tym także w wypadku gwałtu. Jeżeli już raz została zastosowana tabletka 72, a w tym samym cyklu miesiączkowym doszło do kolejnego niezabezpieczonego stosunku, to należy pamiętać, że pigułka nie będzie już tak skuteczna i zaistnieje ryzyko zajścia w ciążę.
Do tego jak zgubna może być chwila zapomnienia nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego przed podjęciem decyzji o współżyciu, zwłaszcza przez młodych ludzi, warto przemyśleć, jaką wybrać metodę antykoncepcji. W tym celu dobrze byłoby zasięgnąć opinii ginekologa, który chętnie posłuży radą. Całkowita rezygnacja z zastosowania zabezpieczeń w wypadku przypadkowych stosunków seksualnych jest po prostu nieodpowiedzialna i to nie tylko ze względu na możliwość nieplanowanego zajścia w ciążę, ale i ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, przed którymi nie chroni antykoncepcja doraźna. Poza tym ważne jest, aby dziecko poczęte było w wyniku wzajemnej miłości, a nie na skutek przypadku. Bądź więc świadoma swoich decyzji i nie rezygnuj z antykoncepcji. Seks wcale nie będzie mniej atrakcyjny, a ty zapewnisz sobie zdrowie oraz możliwość pokierowania swoim życiem w sposób świadomy i tylko od ciebie zależny.
Więcej: www.wpadka.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze