Tycie w ciąży: czy każda kobieta musi przybrać na wadze? Odpowiadamy
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Bebiprogram
Kobieta w ciąży musi przytyć – prawda czy fałsz? Nie da się ukryć, że zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej, przyczyniają się do wzrostu masy ciała. Ile powinna przybrać na wadze przyszła mama? Odpowiadamy.
Ile przytyć w ciąży?
Prawidłowa waga w ciąży to zmartwienie wielu mam. Ile kilogramów powinno przybyć? To sprawa indywidualna, która zależy od wielu czynników: m.in. od masy ciała przed ciążą, wzrostu i wielkości dziecka.
W I trymestrze ciąży kobieta zazwyczaj tyje od pół do 2 kg. Zdarza się, że niektóre przyszłe mamy zamiast przytyć, chudną – jest to najczęściej spowodowane mdłościami i wymiotami obecnymi na tym etapie ciąży. W II i III trymestrze masa ciała przyrasta szybciej, około pół kilograma na tydzień.
Kalkulator wagi w ciąży
Zalecenia dotyczące przyrostu masy ciała zależą od wskaźnika masy ciała (BMI – z ang. Body Mass Index). Im jest on niższy przed ciążą, tym większy powinien być wzrost wagi w jej trakcie.
Do obliczenia BMI służy wzór: BMI = masa ciała : (wzrost)2
Internetowy kalkulator wagi w ciąży pomoże przeliczyć, czy masa ciała w ciąży zmienia się prawidłowo. To proste – wystarczy podać wagę sprzed ciąży, wzrost oraz tydzień ciąży.
Podpowiedzią może być również tabelka z normami przyrostu masy ciała:
Jak wynika z powyższych danych, tylko w wypadku chorobliwej otyłości, tycie w ciąży nie jest wskazane.
Skąd bierze się dodatkowa waga?
Przybieranie na wadze w ciąży jest zdrowe, naturalne i konieczne. Oprócz dodatkowej masy ciała dziecka, łożyska i zwiększonej ilości płynów, ciało matki stopniowo odkłada zapasy tłuszczu, przygotowując się do produkcji mleka po urodzeniu dziecka.
Masa ciała ciężarnej wzrasta wraz z rozwojem dziecka. Przez dziewięć miesięcy przybywa kilogramów związanych bezpośrednio z rozwojem dziecka i wzrostem wagi matki.
Waga w ciąży – co się na nią składa?
Dziecko: średni noworodek urodzony w terminie waży od 3 do 3,6 kg.
Piersi: od 0,5 do 1,4 kg.
Macica: około 900 gramów.
Łożysko: około 700 gramów.
Płyn owodniowy: 900 gramów.
Zwiększona objętość krwi: około 1,4 do 1,8 kg.
Zwiększona objętość płynów: około 0,9 do 1,4 kg
Zapasy tłuszczu (zgromadzone na udach, pośladkach i w talii): około 2,7 do 3,6 kg
Zdrowy przyrost masy ciała w ciąży
Chociaż przybieranie na wadze w ciąży jest normalne, ważne jest, aby przebiegało zdrowo. Podczas pierwszego trymestru zapotrzebowanie na kalorie jest dokładnie takie samo jak przed zajściem w ciążę! Liczba potrzebnych kalorii wzrasta stopniowo w drugim trymestrze (+360 kcal) i trzecim, kiedy to potrzebnych jest dodatkowych 475 kalorii dziennie.
Nieprawdą jest, że w ciąży należy jeść za dwoje! Kiedy nadejdzie czas na zwiększenie spożycia kalorii, wybieraj pokarmy bogate w składniki odżywcze, aby uzyskać maksymalne korzyści z dodatkowego pożywienia.
Groźna nadwaga w ciąży
Nadmierny przyrost masy ciała u przyszłej mamy niesie z sobą wiele negatywnych konsekwencji zarówno dla niej, jak i dla dziecka. Nadwaga zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań, m.in.: cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego, makrosomii noworodka, przedwczesnego porodu, porodu z zastosowaniem cięcia cesarskiego.
Materiał sponsorowany przez Bebiprogram
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze