Fitness dla biurowców
ANETA RZYSKO • dawno temuKomputer stał się nie tylko urządzeniem, które ułatwia nam życie, stał się głównym elementem życia. Na przestrzeni lat zmienił się nasz styl życia. Dominująca stała się praca biurowa. Jakie negatywne skutki niesie za sobą siedzenie w jednym miejscu tyle godzin i jak się przed nimi bronić?
Banalne stwierdzenia, które bardzo często słyszymy Nie siedź tyle przed komputerem, uszkodzisz sobie wzrok, Przez ten komputer masz krzywe plecy nie są wcale takim truizmem, jakby się wydawało. Chociaż wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z negatywnego wpływu długotrwałego „siedzenia przy komputerze”, czasem po prostu nie mamy na to wpływu. Pracować trzeba, a coraz częściej wykonywana przez nas praca to praca biurowa. Oznacza to tyle, że większość dnia spędzamy na krześle przyklejeni do biurka i często do klawiatury.
Poszkodowane oczy
Najbardziej poszkodowanym w naszym współczesnym świecie narządem są nasze oczy. Praktycznie pracują one przez cały czas, kiedy nie śpimy. Zbawiennym płynem, które umożliwiają im pracę, są łzy. To właśnie one nawilżają i wypłukują wszelkie drobinki i zanieczyszczenia z oczodołów. Równie ważna jest praca powiek, dzięki którym gałka oczna zostaje nawilżona i może sprawnie funkcjonować. Problem pojawia się, gdy za długo siedzimy przed monitorem komputera. Wpatrując się w rozjaśniony ekran, staramy się ogarnąć wszystkie komunikaty i strony, które po kolei wyskakują nam z Internetu. Wtedy, nasze gałki oczne szybciej pracują. Ponadto, okazuje się, że kiedy pracujemy przy komputerze, cztery razy rzadziej mrugamy. To powoduje słabsze nawilżenie oka i większą jego wrażliwość na drobne pyłki dostające się z powietrza. Ostry obraz z monitora powoduje, że mocniej wytężamy wzrok. Reasumując, po prostu męczymy nasze oczy i je uszkadzamy.
Żeby zapobiec postępującym zmianom, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości okulary z antyrefleksem. Powoduje on, że światło z monitora nie jest takie ostre i nie oddziałuje w tak silny sposób na nasz wzrok. Przed zakupem okularów należy jednak wykonać stosowane badania, aby wykluczyć jakiekolwiek wady wzroku i odpowiednio dobrać szkła.
Okulary to podstawa, szczególnie, kiedy naprawę dużo czasu spędzamy przed komputerem. Nie możemy jednak zapominać, że jest parę takich czynności, które pozwolą nam złagodzić negatywne oddziaływanie komputera na nasz wzrok. Niezależnie od tego, ile jeszcze mamy pracy do wykonania, obowiązkowo musimy zrobić sobie co pół godziny przerwę. Podczas tej przerwy odchodzimy na chwilę od komputera. Możemy się przejść wokół naszego biurka. Nie musi to być podróż w nieznane. Wystarczy jedynie zmienić pozycję ciała, co tym samym spowoduje, że zaczniemy patrzeć w zupełnie inny punkt. Ponadto, co jakiś czas odrywajmy wzrok od monitora i patrzmy przez kilka sekund w dal. Pozwoli to doskonale odpocząć naszym oczom, a przede wszystkim odpręży nasz umysł. Nie musimy się obawiać, że stracimy twórczą wenę. Tak zregenerowany umysł, będzie pracował znacznie lepiej. I ostatni element, który jest niezbędny podczas pracy w biurze. Musimy zaopatrzyć się w dobre oświetlenie naszego biurka. Światło powinno być koloru żółtego, padające na klawiaturę, ustawione tak, aby nie odbijało się od monitora. W tym przypadku białym lampom halogenowym mówimy zdecydowane nie!
Bóle kręgosłupa
Podczas długotrwałej pracy przy biurku cierpi również nasz kręgosłup. Niepoprawna postawa siedząca może być przyczyną wielu schorzeń, ale przede wszystkim zwyrodnień, których nie da się już naprawić. W efekcie na co dzień garbimy się, mamy nieprawidłową postawę ciała, bolą nas plecy a szczególnie okolice lędźwiowe.
Negatywne skutki długiego przebywania przed komputerem można nieco zmniejszyć. Prawidłowe ustawienie krzesła, dostosowane do naszego wzrostu, uchroni nas przed bólami pleców. Krzesło powinno być tak ustawione, aby stopy swobodnie dotykały podłogi, a ręce oparte były na blacie stołu, na którym znajduje się komputer. Jeśli posiadamy krzesło z regulacją oparcia na plecy, należy je ustawić tak, aby za mocno nie popychało nas do przodu, ale jednocześnie nie powinniśmy odginać naszego ciała za bardzo w tył. Ponadto, klawiatura jak i monitor powinny być dostosowane do wysokości odpowiednio rąk jak i wzroku. Warto też zainwestować w sprzęt biurowy dobrej jakości.
Niezależnie od liczby wszystkich zastosowanych sposobów ochrony, trzeba robić sobie przerwy od pracy przy komputerze mniej więcej co godzinę.
Praca groźna dla ciężarnych
Szczególnie na długotrwałą pracę biurową powinny uważać przyszłe mamy. Kobiety w ciąży nie mogą pozwolić sobie na zaniedbanie profilaktyki i muszą dostosować się do wszystkich ustalonych zasad. Nie potwierdzono dotąd negatywnego działania fal elektromagnetycznych na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Wiadomo jednak, że komputer fale te wydziela, dlatego lepiej pracę przy nim ograniczyć. Warto zadbać, żeby komputery współpracowników (szczególnie sprzęt starej generacji) nie były ustawione do nas tyłem. Najlepiej będzie, kiedy zostaną one oddzielone przegrodą. Jeżeli nasz monitor nie należy do najnowszych, warto poprosić szefa, aby zainstalowano na nim specjalną osłonę. Ważna jest także częstość przesiadywania przed komputerem. Za bezpieczne uważa się cztery godziny w ciągu całego dnia.
Niekorzystny wpływ komputera to nie tylko promieniowanie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w ciąży, czy też nie, długotrwałe siedzenie może prowadzić również do zastoju w naczyniach krwionośnych. To schorzenie szczególnie często występuje u kobiet, ze względu na nasz okropny nawyk zakładania nogi na nogę. Ucisk naczyń może prowadzić do żylaków oraz zaburzeń pracy układu krwionośnego.
To, czy czas spędzony w pracy będzie dla nas zdrowy, czy też nie, w dużej mierze zależy jedynie od nas. Nie ma co psioczyć, że ciężko pracujemy i że wszystko nas w związku z tym boli. Weźmy sprawy w swoje ręce i wyeliminujmy z naszego życia ból. Jeśli wprowadzimy odpowiednie nawyki, szybko zauważymy zmiany na lepsze.
Kilka prostych rad, jak ułatwić sobie życie:
komputer powinien być ustawiony bokiem do okna. Tak, aby światło nie odbijało się od monitora ani nas nie oślepiało;krzesło powinno być wyprofilowane i dostosowane do naszej wysokości. Nogi (obie!) koniecznie muszą leżeć na podłodze;monitor musi być ustawiony na wprost linii naszego wzroku; klawiatura nie powinna być ułożona zbyt wysoko, ale luźno dostosowana do wysokości ugiętych rąk;łokcie powinny być oparte na biurku;co pół godziny bądź co godzinę robimy obowiązkowo kilkuminutową przerwę;pomieszczenie, w którym przebywamy, często wietrzymy, szczególnie, gdy pracują z nami komputery.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze