Wizyta laktacyjna. Jak przebiega i w czym może pomóc?
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuArtykuł sponsorowany
Utarło się, że do doradcy laktacyjnego zgłaszamy się wtedy, gdy pojawiają się problemy z karmieniem piersią. Zwykle młode mamy chcą się dowiedzieć, jak zwiększyć laktację, gdy uważają, że dziecko się nie najada. Tymczasem wizyta laktacyjna to dobry pomysł zawsze na początku karmienia. Dowiedz się dlaczego.
Pierwszą poradę laktacyjną młoda mama powinna uzyskać już w szpitalu. Personel medyczny ma obowiązek wspierać kobiety w karmieniu i to niezależnie od tego, czy dziecko przyszło na świat drogami natury, czy przez cesarskie cięcie. Przede wszystkim położne powinny zadbać o kontakt skóra do skóry po porodzie, a potem pomóc w prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi.
Takie działania wspomagają udany start laktacji. Następnie rolą personelu jest ocena, czy dziecko prawidłowo przełyka, czy wydaliło smółkę i czy moczy pieluszki. Podczas badania lekarskiego sprawdza się również, czy dziecko nie ma suchych śluzówek, co mogłoby świadczyć o tym, że za mało pije. Dziecko i mama wychodzą ze szpitala z informacją, że noworodka należy karmić na żądanie.
Pierwsze wątpliwości – czas na wizytę laktacyjną
Po powrocie do domu nawet mama, która dysponuje dużą wiedzą może mieć wątpliwości. Czy dziecko na pewno się najada, czy nie za mało przybiera na wadze. Czy nie za często budzi się w nocy. A może przeciwnie – czy powinna je budzić, kiedy przesypia kilka godzin pod rząd. Czy mam wystarczająco dużo mleka, a może powinnam jakoś zwiększyć laktację? Kiedy przychodzą takie wątpliwości, to najlepszy moment na wizytę laktacyjną.
Jak przebiega wizyta laktacyjna
Wizyta laktacyjna gwarantuje komfort i pozwala na ocenę tego, jak przebiega karmienie w warunkach domowych. Doradca z pewnością zapyta o to, jak dziecko przybiera na wadze (przydadzą się notatki), ile pieluszek moczy, jak często robi kupkę. Specjalista oceni również sposób przystawiania dziecka do piersi i w razie potrzeby dokona korekty, wskazując, co należy poprawić. Czasem niewielka zmiana może znacznie skrócić czas karmienia albo zlikwidować problem zastojów. Na pewno doradca pomoże też wypróbować alternatywne pozycje do karmienia.
Pomoc w karmieniu
Prawie każda mama boryka się z jakimś problemem podczas swojej drogi mlecznej. Wiele z nich szuka sposobów na zwiększenie laktacji. Doradca oceni, czy stymulacja produkcji mleka jest w ogóle potrzebna i w razie potrzeby doradzi w jaki sposób pracować z laktatorem, żeby zwiększyć laktację. Jeśli mama zaczęła dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym i chciałaby przejść na wyłączne karmienie mieszane – doradca również pomoże w tym procesie. Doradcy potrafią radzić sobie z takimi problemami, jak korzystanie z nakładek silikonowych na brodawki i pomagają stopniowo odzwyczajać od nich malucha.
Potrafią również ocenić, czemu dziecko za słabo przybiera na wadze. Doradca laktacyjny pomaga też w sytuacjach nagłych: gdy pojawi się zastój, stan zapalny piersi lub gdy zatka się kanalik mleczny. Chętnie też pomoże w kryzysie laktacyjnym. Doradca laktacyjny posiada odpowiednią wiedzę, by stwierdzić, czy zażywanie przez mamę leków jest przeciwskazaniem do karmienia oraz wspomóc, jeśli podjęto decyzję o odstawieniu dziecka od piersi.
Gdy mleka jest za mało
Jeśli masz wrażenie, że mleka jest za mało, że dziecko się nie najada i szukasz pomysłu na to, jak zwiększyć laktację, nie wahaj się i zamów wizytę laktacyjną. Specjalista jest w stanie ocenić na podstawie gruntownego wywiadu, czy produkcja mleka jest dla dziecka wystarczająca czy jego zachowanie wskazuje na to, że jest głodne. Istnieje kilka schorzeń i przypadłości, które mogą powodować, że laktacja nie jest wystarczająca: jest to na przykład niedorozwój gruczołu mlekowego lub zaburzenia hormonalne.
Po stronie dziecka może to być na przykład zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe. Specjalista z pewnością może zdiagnozować takie problemy i doradzić, jakie działania należy podjąć, aby kontynuować karmienie.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze