Siniaki
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZielono-żółto-fioletowe zabarwienie na skórze nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także boli. Przyczyny pojawienia się siniaków mogą być różne. Zdarza się jednak, że powstają one samoistnie. Ciężko jest się przed nimi ustrzec, ale warto wiedzieć, co można zrobić, aby ryzyko ich powstawania było mniejsze i aby szybko się ich pozbyć.
Siniaki powstają na skutek uderzenia, upadku lub zwichnięcia. Dochodzi wtedy do przerwania ściany naczynia, a w efekcie do wylania się krwi do otaczających tkanek. Miejsce to od razu zmienia kolor — od czerwonego przez fioletowy do żółtego. Czasem oprócz siniaka powstaje obrzęk i stwardnienie skóry. Jest to uwarunkowane ilością wylanej krwi. Większość siniaków znika w ciągu tygodnia. Jednak kiedy przybierają postać nierównych plam i są bolesne, należy zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie badań krwi w celu określenia liczby płytek, pomiaru czasu krzepnięcia i krwawienia. Czasami konieczne jest wykonanie zabiegu polegającego na nakłuciu, wyciągnięciu treści z krwiaka i oczyszczeniu jego jamy. Kilka godzin po przeprowadzonym zabiegu krew krzepnie, a rana szybko się goi.
U niektórych osób, zwłaszcza u kobiet, siniaki pojawiają się często nawet przy niewielkim urazie np. w wyniku przypadkowego uderzenia o kant mebli lub wskutek masażu. Zdarza się też, że nie mogą sobie odtworzyć w pamięci przyczyny jego powstania. Osoby te mają zwiększoną podatność na pękanie naczyń krwionośnych. Pojawianie się siniaków może być oznaką zaburzeń układu krzepnięcia, dlatego warto wybrać się wtedy do lekarza.
Sposoby radzenia sobie z siniakami:
przykładanie lodu lub zimnego okładu do miejsca stłuczenia w ciągu dnia, z 15 — minutowymi przerwami, podczas których skóra powinna osiągnąć w naturalny sposób normalną temperaturę,po upływie 24 godzin przykładanie ciepłych kompresów poprawiających krążenie krwi i przyspieszających wchłanianie,układanie wyżej tej części ciała, na której tworzy się siniak,zażywanie witaminy C — przy skłonnościach do powstawania sińców zaleca się 3 razy dziennie 500 mg witaminy C (po konsultacji z lekarzem). Dawkę można zwiększyć do 1000 mg, jeżeli wykluczone zostały zaburzenia układu krzepnięcia i inne choroby,zastosowanie kremu, maści lub żelu z arniki górskiej, która przyspiesza gojenie. (Uwaga — przy zastosowaniu koszyczków z arniki istnieje ryzyko wywołania alergii),smarowanie maścią z korzeni żywokostu,okłady z żywokostu zawierającego alantoinę, która pobudza wzrost nowych komórek. Należy sparzyć 2 łyżki suszonych lub świeżych liści i ułożyć je między dwiema warstwami gazy, którą przykłada się bezpośrednio do siniaka,stosowanie preparatów z oczaru wirginijskiego,przykładanie świeżych liści babki zwyczajnej,inne dostępne w aptece maści i żele.
Co przyczynia się do powstawania sińców?
nadmierne ćwiczenia fizyczne, które mogą być przyczyną mikrouszkodzeń naczyń krwionośnych,uzależnienie od alkoholu i środków odurzających (u tych osób stwierdzono skłonność do powstawania sińców),zażywanie niektórych leków przeciwzapalnych, przeciwdepresyjnych, przeciwastmatycznych i obniżających krzepliwość krwi. Podobny wpływ na pojawianie się siniaków ma aspiryna,niedobór witaminy C.
Samoistne powstawanie sińców może być wynikiem poważnych chorób np. hemofilii, ciężkich chorób krwi (białaczka). Zgrubienia wyglądem przypominające sińce występują także w zaawansowanym stadium AIDS.
Nie lekceważ siniaków i sprawdź przyczynę ich powstawania u lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze