Krwawienie z nosa
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKrwawienie z nosa pochodzi najczęściej z przedniej części przegrody. Występuje zazwyczaj po urazach, po wysiłku fizycznym, przegrzaniu słonecznym, w czasie ostrych nieżytów nosa i chorób zakaźnych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i osób starszych. Najciężej przebiega między 15 a 25 rokiem życia.
Przyczyny miejscowe krwotoków z nosa:
zmiany zapalne błony śluzowej nosa,urazy,wysychanie błony śluzowej,ciała obce,guzy,uszkodzenia naczyń krwionośnych przegrody nosa spowodowane wdychaniem związków chemicznych.
Przyczyny ogólne:
nadciśnienie tętnicze,miażdżyca,choroby zakaźne (grypa, odra) i choroby krwi (krwawiączka, choroba Werlhofa, białaczka), choroby przebiegające ze wzrostem ciśnienia (zapalenie nerek, wady serca),zmiany we krwi i naczyniach krwionośnych,zaburzenia w miesiączkowaniu,przebywanie na dużych wysokościach.
Jak radzić sobie z krwotokiem?
Większość niewielkich krwawień ustępuje w ciągu kilku minut po uciśnięciu chrząstki znajdującej się w połowie długości nosa.
Jeśli krwawienie jest bardzo czerwone i trwa dłużej niż 10–15 minut należy:
usiąść prosto z głową lekko pochyloną do przodu, aby krew ściekała do podstawionego naczynia, a nie do gardła,ucisnąć nozdrza z obu stron kciukiem i palcem wskazującym,przyłożyć zimny okład lub lód na nasadę nosa, okolicę czołową i górną część szyi.
Inne sposoby na krwawienie z nosa:
czasami pomaga silne wydmuchanie nosa w celu pozbycia się skrzepów, które uniemożliwiają obkurczenie się rozerwanym naczynkom krwionośnym,przyłożenie zwilżonej wodą jałowej gazy do miejsca krwawienia. Są też specjalne środki przeciwobrzękowe. Należy jednak pamiętać, że działają one krótko, a stosowane zbyt często mogą uszkodzić błonę śluzową,stosowanie maści z antybiotykiem i steroidami 2–3 razy dziennie niszczy gronkowce i paciorkowce,przyjmowanie żelaza w przypadku częstych krwawień, gdyż przyspiesza ono regenerację krwinek czerwonych,zażywanie witaminy C,stosowanie diety o małej zawartości tłuszczów i cholesterolu, gdy jest zbyt wysokie ciśnienie krwi, które to może powodować krwotoki z nosa,odpowiednie nawilżanie powietrza, najlepiej za pomocą nawilżaczy powietrza. (zaleca się wlewanie do zbiornika wody z dodatkiem octu),masaż stóp (punkt PM 66 umiejscowiony jest z zewnętrznego boku stopy, przed stawem łączącym podstawową kość małego palca stopy z mniejszą),zachowanie spokoju, usunięcie z otoczenia krwawiącego osób siejących panikę,w ziołolecznictwie wdychanie ostudzonego naparu i picie nalewki z tasznika pospolitego (napar — 5 g suchego ziela zalać filiżanką wrzącej wody, nalewka — 50 kropli na szklankę wody, pić 3 razy dziennie).
Na co należy uważać?
aspirynę, ponieważ osłabia krzepliwość krwi,dużą ilości salicylanów zawartych np. w papryce, pomidorach, ogórkach, jabłkach, migdałach, wiśniach, morelach, jagodach, czarnych porzeczkach, brzoskwiniach, winogronach, rodzynkach, śliwkach, mandarynkach oraz w kawie, herbacie i mięcie,doustne środki antykoncepcyjne ze względu na zawartość estrogenu wpływającego na wytwarzanie śluzu,strup, który pojawia się po wystąpieniu krwotoku, zdrapanie go może doprowadzić do kolejnego krwawienia,palenie papierosów powinno się wyeliminować, gdyż wysusza błonę śluzową.
Jeżeli krwawienia nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza. Dotyczy to zwłaszcza osób w podeszłym wieku. Nie należy bagatelizować, gdyż krwotok z nosa może być nawet przyczyną śmierci, jeśli trwa bardzo długo. Czasami krwawienia mogą być spowodowane przez nowotwór.
Należy pamiętać, aby podczas krwawienia krew nie spływała do gardła, bo działa to toksycznie i może wywoływać wymioty, nudności lub omdlenia. Zdarza się to nawet przy małych krwawieniach, zwłaszcza gdy występuje podczas snu. Gdy krew jest widoczna na tylnej ścianie gardła, czasem konieczne staje się założenie przez lekarza tamponu od strony jamy ustnej i gardła.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze