Właściwości mydła
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuZostało wynalezione w starożytności i dopiero od niedawna produkuje się je ze sztucznie pozyskanych składników. Niegdyś mydło stanowiło prawdziwie uniwersalny produkt. Wytwarzane z tłuszczów zwierzęcych, popiołu i korzenia mydlnicy nadawało się do pielęgnacji skóry, włosów, prania i sprzątania. Dopiero z czasem zaczęto produkcję osobnych rodzajów mydeł dla każdej z tych czynności, a dziś kojarzone jest tylko z pielęgnacją ciała. Obecnie poza właściwościami myjącymi mydła posiadają także mnóstwo składników odżywczych i nawilżających i w niewielkim stopniu przypominają standardową kostkę, używaną jeszcze przez nasze babcie i prababcie. Producenci nadają im najróżniejsze zapachy i kształty, aby zachęcić nas do kupowania. Są wydajniejsze niż żele pod prysznic, ale mówi się o tym, że wysuszają skórę suchą i wrażliwą i mogą pozostawiać osad.
Wybór mydła
Jakie mydło kupować? Kiedyś najlepsze było szare mydło, mające szerokie zastosowanie i niezawierające drażniących aromatów oraz barwników. Nie tylko dobrze oczyszczało skórę, ale także nawilżało i wspomagało gojenie się uszkodzeń skóry, a nawet ran pooperacyjnych. Obecnie mydła zwane „szarymi” przez producentów mają z nimi niewiele wspólnego. Dlatego, jeśli zależy ci na naturalnym mydle, które nie podrażni skóry wrażliwej, udaj się do sklepu zielarskiego lub z kosmetykami naturalnymi. Niestety w dzisiejszych czasach wszystko co zdrowe i naprawdę naturalne musi być drogie.
Jak zrobić mydło?
Mydło możesz wykonać samodzielnie w domu. Receptury na mydła domowej roboty znajdziesz w Internecie, a składniki w sklepach zielarskich lub internetowych. Jeden z przepisów mówi o użyciu oliwy z oliwek lub innego tłuszczu, wodorotlenku sodu i wody destylowanej. Istnieje także kilka metod wytwarzania własnego mydła, a najpopularniejsze z nich to metody „na zimno” i „na ciepło”. Samodzielne kombinacje w domowym zaciszu wymagają wprawy i na pewno wiele składników zdąży się zmarnować, zanim uda ci się stworzyć mydło o odpowiedniej konsystencji.
Z czego robi się mydła naturalne?
Mydła naturalne, które można kupić w specjalnych sklepach zawierają wiele składników pielęgnujących. Są to przede wszystkim oleje, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, palmowy, jojoba i inne. Ich zadaniem jest zatrzymanie wody w skórze i zapewnienie jej optymalnego nawilżenia. Zazwyczaj, zażywając kąpieli, używamy bardzo ciepłej wody, która w połączeniu ze zwykłym mydłem naprawdę wysusza skórę. Niektóre z tych olejków, a także zawarte w kostkach witaminy, głównie E, odpowiadają za utrzymanie elastyczności skóry, a co za tym idzie, jej odmładzanie.
Czym kostka myjąca różni się od mydła?
Poza standardowym mydłem mamy jeszcze kosmetyk o nazwie kostka myjąca. Choć wygląda identycznie, kostka myjąca nie zawiera czystego mydła i nie pozostawia warstwy osadu na skórze. Ma w sobie natomiast wiele składników nawilżających, często również takich, które występują w kremie nawilżającym. Kostka myjąca została stworzona dla osób o skórze suchej i delikatnej, którą zwykłe mydło podrażnia i wysusza. Nadaje się także dla dzieci oraz do codziennego mycia twarzy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze