Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach

9. Związek jest jak roślinaPodobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo to dwoje ludzi, którzy bardzo się kochają i zobowiązują się do wyciągania z siebie najlepszych cech oraz wsparcia w problemach. Szczęśliwe małżeństwo to też pozytywna energia i wdzięczność. Niektóre nawyki mogą zniszczyć ten pozytywny klimat, np. narzekanie na niewyniesione śmieci lub nieprzygotowany obiad. Inne negatywne nawyki to krytyka, sarkazm, pogarda, przewracanie oczami i dystansowanie się. Istnieją jednak pozytywne nawyki, które utrzymują przyjemny klimat – oto przykłady.
Zdjęcie autorstwa ariesa66 / CC BY

9. Związek jest jak roślina
Podobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo to dwoje ludzi, którzy bardzo się kochają i zobowiązują się do wyciągania z siebie najlepszych cech oraz wsparcia w problemach. Szczęśliwe małżeństwo to też pozytywna energia i wdzięczność. Niektóre nawyki mogą zniszczyć ten pozytywny klimat, np. narzekanie na niewyniesione śmieci lub nieprzygotowany obiad. Inne negatywne nawyki to krytyka, sarkazm, pogarda, przewracanie oczami i dystansowanie się. Istnieją jednak pozytywne nawyki, które utrzymują przyjemny klimat – oto przykłady.

8. Kochająco witaj partnera z ranaKiedy otwierasz oczy i patrzysz na małżonka/małżonkę, zamiast negatywnej lub neutralnej interakcji przywitaj go/ją pozytywnym stwierdzeniem. Może to być wszystko w stylu „Cieszę się, że budzę się obok ciebie” lub „Jak dobrze, że się z tobą ożeniłem/wyszłam za ciebie”. Podstawa to być pozytywnym i kochającym.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

8. Kochająco witaj partnera z rana
Kiedy otwierasz oczy i patrzysz na małżonka/małżonkę, zamiast negatywnej lub neutralnej interakcji przywitaj go/ją pozytywnym stwierdzeniem. Może to być wszystko w stylu „Cieszę się, że budzę się obok ciebie” lub „Jak dobrze, że się z tobą ożeniłem/wyszłam za ciebie”. Podstawa to być pozytywnym i kochającym.

7. Wyślij słodki SMSUżywaj nowoczesnej technologii, aby pozostać w kontakcie w ciągu dnia i wyślij słodki lub zalotny SMS. Napisz „Tęsknię” lub „Nie mogę się doczekać, aż cię zobaczę”.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

7. Wyślij słodki SMS
Używaj nowoczesnej technologii, aby pozostać w kontakcie w ciągu dnia i wyślij słodki lub zalotny SMS. Napisz „Tęsknię” lub „Nie mogę się doczekać, aż cię zobaczę”.

6. Przytul partnera przy ponownym powitaniuBardzo często ludzie witają się po pracy zupełnie bezmyślnie. Przykładowo, bardziej skupiają się na krytyce, mówiąc np. „Dlaczego nie ugotowałeś obiadu?” lub „Dlaczego nie wyniosłaś śmieci?”. Zamiast tego, przywitaj partnera uściskiem trwającym 20 sekund – to dłuższy czas od przeciętnego przytulenia, ale wystarczający, aby wydzieliła się w ciele oksytocyna, czyli „hormon więzi”.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

6. Przytul partnera przy ponownym powitaniu
Bardzo często ludzie witają się po pracy zupełnie bezmyślnie. Przykładowo, bardziej skupiają się na krytyce, mówiąc np. „Dlaczego nie ugotowałeś obiadu?” lub „Dlaczego nie wyniosłaś śmieci?”. Zamiast tego, przywitaj partnera uściskiem trwającym 20 sekund – to dłuższy czas od przeciętnego przytulenia, ale wystarczający, aby wydzieliła się w ciele oksytocyna, czyli „hormon więzi”.

5. Dotykaj partnera podczas obiaduKiedy jecie wspólny obiad, dotknij partnera. Może to być dotknięcie ręki lub splecenie stóp pod stołem.
Zdjęcie dłoni / Shutterstock

5. Dotykaj partnera podczas obiadu
Kiedy jecie wspólny obiad, dotknij partnera. Może to być dotknięcie ręki lub splecenie stóp pod stołem.

4. Powiedz partnerowi komplement pod koniec dniaWiele małżeństw cierpi z powodu niedocenienia przez drugą stronę. Partnerzy nie czują się docenieni i sami również nie okazują tego, że doceniają partnera. Związek zaczyna być definiowany przez braki i branie się nawzajem za pewnik. Warto jest dziękować partnerowi za gesty w ciągu dnia, np. „Dziękuję, że zrobiłaś obiad” lub „Dziękuję, że odebrałeś rzeczy z pralni”. Partner czuje się wtedy doceniony i ty zaczynasz szukać pozytywów w związku, a nie skupiasz się jedynie na rzeczach, których partner nie robi. Komplementy na temat wyglądu są również mile widziane.
Zdjęcie autorstwa Tom Godber / CC BY

4. Powiedz partnerowi komplement pod koniec dnia
Wiele małżeństw cierpi z powodu niedocenienia przez drugą stronę. Partnerzy nie czują się docenieni i sami również nie okazują tego, że doceniają partnera. Związek zaczyna być definiowany przez braki i branie się nawzajem za pewnik. Warto jest dziękować partnerowi za gesty w ciągu dnia, np. „Dziękuję, że zrobiłaś obiad” lub „Dziękuję, że odebrałeś rzeczy z pralni”. Partner czuje się wtedy doceniony i ty zaczynasz szukać pozytywów w związku, a nie skupiasz się jedynie na rzeczach, których partner nie robi. Komplementy na temat wyglądu są również mile widziane.

3. Mów o swoich potrzebach bez krytykiLudzie, mówiąc o swoich potrzebach, często krytykują swojego partnera i prośba zamienia się w atak. Jeżeli irytuje cię, że partner przesiaduje przed komputerem, nie mów „Zawsze siedzisz przed komputerem”, a raczej „Chcę spędzić z tobą trochę czasu, czy możemy coś zrobić wspólnie?”, ponieważ wprowadza to atmosferę dialogu.
Zdjęcie autorstwa Gareth Williams / CC BY

3. Mów o swoich potrzebach bez krytyki
Ludzie, mówiąc o swoich potrzebach, często krytykują swojego partnera i prośba zamienia się w atak. Jeżeli irytuje cię, że partner przesiaduje przed komputerem, nie mów „Zawsze siedzisz przed komputerem”, a raczej „Chcę spędzić z tobą trochę czasu, czy możemy coś zrobić wspólnie?”, ponieważ wprowadza to atmosferę dialogu.

2. Odczuwajcie swoje oddechy nawzajemMoże to brzmieć nieco dziwnie, ale to potężny sposób na wzmocnienie uczucia intymności. Połóżcie dłonie na klatce piersiowej drugiej osoby i wsłuchujcie się w swoje oddechy. Na minutę synchronizujcie oddech, możecie również patrzeć sobie w oczy.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

2. Odczuwajcie swoje oddechy nawzajem
Może to brzmieć nieco dziwnie, ale to potężny sposób na wzmocnienie uczucia intymności. Połóżcie dłonie na klatce piersiowej drugiej osoby i wsłuchujcie się w swoje oddechy. Na minutę synchronizujcie oddech, możecie również patrzeć sobie w oczy.

1. Związek nie trwa wieczniePamiętaj również, że wspólny czas z partnerem ma swój koniec – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że związek może zakończyć się rozwodem lub śmiercią. W związku z tym wiedz, że będą dni, kiedy nie będziesz mieć ochoty na okazanie wdzięczności lub czułości, bo nie masz humoru i czujesz się wykończony, ale tak czy inaczej spróbuj.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

1. Związek nie trwa wiecznie
Pamiętaj również, że wspólny czas z partnerem ma swój koniec – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że związek może zakończyć się rozwodem lub śmiercią. W związku z tym wiedz, że będą dni, kiedy nie będziesz mieć ochoty na okazanie wdzięczności lub czułości, bo nie masz humoru i czujesz się wykończony, ale tak czy inaczej spróbuj.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Dlaczego dziąsła krwawią? Palacze mają niższe IQ Zupki błyskawiczne Bez jo-jo! Jak utrzymać efekty odchudzania? Prawdziwa przyjaźń Wybierz piling Techniki relaksacyjne Jacobsona Ideał piękna? Puszysta pani Jak założyć krążek maciczny? Zupa kremowa 3 produkty obniżające libido, czyli czego unikać, aby cieszyć się udanym życiem seksualnym! Co jeść na mieście podczas diety?

Popularne w tym tygodniu:

Jak zachować odporność w okresie zimowym?MATERIAŁ SPONSOROWANY Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Jak sobie z nimi radzić?MATERIAŁ SPONSOROWANY