Rodzice, dbajcie o swoją wagę!
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuNational Obesity Forum zaleca, aby położne sprawdzały indeks BMI przyszłych mam i ich partneróworaz ostrzegały rodziców o ryzyku przekazania dzieciom złych nawyków żywieniowych. Propozycja ta pojawiła się po badaniach, które pokazały, że oznaki otyłości, które pojawiają się w rodzinie, powodowane są bardziej przez złe nawyki niż genetykę. Takie założenie wywołało sporo kontrowersji. Podczas gdy doradcy rządowi do spraw otyłości dziecięcej powitali te wyniki z radością, to położne uważają, że może to spowodować negatywny oddźwięk, który narazi na niebezpieczeństwo zdrowie ciężarnych i ich dzieci.
Brytyjskie badania pokazały, że otyłe matki 10 razy częściej mają otyłe córki. Wśród chłopców, którzy mają otyłych ojców, ryzyko otyłości jest 6 razy większe. Badania przeprowadzone przez Plymouth's Peninsula Medical School nie odkryły żadnych powiązań pomiędzy otyłymi matkami i synami, jak również nie znalazły takiej zależności pomiędzy otyłymi ojcami i córkami. Sugeruje to, że dzieci przejmują nawyki od rodzica tej samej płci.
Tam Fry, członek zarządu National Obesity Forum, przedstawi te wyniki badań na międzynarodowej konferencji w Londynie. –Rodzice wpychają jedzenie w dzieci.Porcje są zbyt duże, zmuszają dzieci do zjedzenia wszystkiego, co jest na talerzu, a większość spożywanej żywności jest dodatkowo wysokokaloryczna – stwierdza Fry. – Wiem, że to może się wydawać zbyt daleko idące, ale uważam, że jeśli powie się ludziom, że to ich nawyki mogą skrzywdzić ich dziecko, to zadziała.
Fry uważa, że oboje rodzice powinni być ważeni i jeśli ich BMI jest przekroczone, powinni otrzymać informacje, jak zmienić swoje nawyki żywieniowe, by ochronić dziecko. National Obesity Forum chce również, aby rząd rozszerzył program ważenia dziecinie tylko na początku i końcu szkoły podstawowej, jak jest teraz, ale co roku od daty urodzenia.
Profesor Terry Wilkin, który prowadził badania, uważa za dobry pomysł informowanie rodziców i uczulanie na ich nawyki żywieniowe, ale ostrzega przed ważeniem. –Każda położna rozpozna otyłych rodziców, nie uważam, żeby ważenie było konieczne. Uważa, że ciąża to dobry moment, by rodzice zastanowili się na swoimi przyzwyczajeniami, ale trzeba o nich rozmawiać delikatnie.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze