Co powinnaś wiedzieć o diecie wegańskiej, jeśli chcesz ją stosować?
ALICJA • dawno temuWeganizm to styl życia, którego zwolennikom przyświeca idea ochrony zwierząt. Ze względu na fakt, że zwierzęta są najbardziej eksploatowane w branży spożywczej, weganie nie spożywają mięsa. Dieta wegańska to nie tylko dieta bezmięsna, ale również dieta bez produktów odzwierzęcych. Przeczytaj, jak wygląda ta restrykcyjna dieta, oraz jakie pociąga za sobą konsekwencje zdrowotne.
Zasady diety wegańskiej
Dieta wegan opiera się na produktach roślinnych i pochodzenia roślinnego oraz na grzybach. W skład diety wchodzą: warzywa, owoce, zboża i produkty zbożowe (kasze, makarony, ryż, płatki zbożowe, pieczywo), oleje roślinne, orzechy, nasiona (pestki dyni, nasiona słonecznika itp.), glony. Na rynku dostępne są również produkty wegańskie, będące substytutami produktów mięsnych, m.in. tofu, tempeh, mleko sojowe, mięso sojowe (kotlety sojowe), majonez wegański.
Weganie spożywają produkty jak najmniej przetworzone, aby czerpać z pożywiania jak najwięcej substancji odżywczych. Zaleca się codzienne spożywanie co najmniej 3 porcji warzyw (koniecznie warzywa strączkowe oraz warzywa zawierające karoten, np. marchew) i owoców oraz 5 porcji produktów pełnoziarnistych.
Weganie nie spożywają takich produktów, jak: mięso, ryby, owoce morza, żelatyna, jaja, mleko i nabiał, miód. Co więcej, przedstawiciele weganizmu rezygnują z użytkowania produktów odzwierzęcych, np. odzieży i galanterii skórzanej, wykonanej z prawdziwego futra, wełny, jedwabiu, ani innych produktów, do których wyrobu wykorzystano zwierzęta. Ponadto walczą o dobre traktowanie zwierząt, przede wszystkim w cyrkach i zoo, ale także i u prywatnych hodowców. Nagłaśniają przypadki znęcania się nad zwierzętami i postulują wprowadzenie restrykcyjnych kar za maltretowanie zwierząt.
Weganizm a zdrowie
Idee weganizmu są powszechnie akceptowane, jednak dieta wegetariańska i wegańska budzą wiele kontrowersji. W powszechnym mniemaniu wegetarianizm i weganizm kojarzy się z niedoborami witamin, minerałów i białka, a co za tym idzie, z narażaniem organizmu na poważne konsekwencje zdrowotne.
Jak zapewniają dietetycy, odpowiednio skomponowana dieta wegańska, uzupełniona o suplementy witaminy B12, której nie dostarczą produkty roślinne, nie wnosi ryzyka doznania uszczerbku na zdrowiu.
Główne zarzuty dotyczą braku wystarczającej ilości białka w diecie. Jednak zbilansowana dieta wegańska zawiera duże ilości soi i kiełków, które są cennym źródłem białka, a amarantus i orkisz zawierają pełnowartościowe białko, nieustępujące w niczym białku zwierzęcemu.
Weganom nie grozi niedobór witaminy A(nie ma więc ryzyka chorób skóry, oczu, czy zwiększonego ryzyka rozwoju chorób nowotworowych), jeśli wzbogacą dietę o rośliny zawierające karoten, substancję, dzięki której organizm przetwarza witaminę A. Do podstawowych źródeł karotenu należy przede wszystkim marchew, ale także inne owoce i warzywa o intensywnym pomarańczowym, żółtym oraz ciemnozielonym zabarwieniu.
W weganizmie dopatruje się również przyczyny anemii, gdyż w produktach roślinnych nie znajdziemy witaminy B12, niezbędnej do produkcji hemoglobiny. Dlatego osobom będącym na diecie wegańskiej zaleca sięs uplementację witaminową.
Aby nie nabawić się próchnicy, osteoporozy i krzywicy, weganie muszą zwrócić szczególną uwagę na zawartość wapnia i witaminy D w codziennym jadłospisie, a w razie niedoborów uzupełnić ich poziom odpowiednimi mieszankami witaminowo-mineralnymi.
Przechodząc na dietę wegańską, najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który pomoże ułożyć jadłospis zgodnie z naszymi przekonaniami oraz w zgodzie z zapotrzebowaniem organizmu na odpowiednie składniki odżywcze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze