Stereotypy płciowe w procesie rekrutacji
PAULA • dawno temuCzy jest jakaś różnica pomiędzy rekrutacją kobiet, a mężczyzn? Okazuje się, że tak. Ludzie mają tendencję do popadania w pewne stereotypy, które mają wpływ na ich decyzje w procesie doboru personelu.
Kobiety, a mężczyźni spostrzegani są przez rekrutujących je specjalistów w stereotypowy sposób.
W jaki sposób odbierane są przedstawicielki płci pięknej?
Otóż te panie, które podczas rekrutacji sprawiają wrażenie ambitnych, niezależnych i pewnych siebie są oceniane jako bardziej kompetentne zawodowo, jednak o niskich kompetencjach społecznych. Z kolei ich bardziej skromne konkurentki odbierane są jako mniej kompetentne zawodowo.
Jak postrzegani są rekrutowani mężczyźni?
Okazuje się, że częściej otrzymują stanowiska kierownicze, ponieważ stereotypowo wydają się posiadać wyższy poziom kompetencji od kobiet. W porównaniu z paniami mężczyźni byli oceniani lepiej. Tym, których postrzegano jako pewnych siebie, pracowitych i ambitnych przypisywano również lepsze kompetencje zawodowe. Mężczyźni ci byli odebrani również jako bardziej sympatyczni.
Badanie przeprowadziła grupa naukowców z Rutgers University:Julie E. Phelan, Corinne A. Moss-Racusin i Laurie A. Rudman. Autorki badania zaprosiły do ekperymentu 428 osób, którym następnie odtworzono nagrania różnych rozmów rekrutacyjnych. Zadaniem badanych była ocena u tych kandydatów trzech cech: umiejętności społecznych, kompetencji zawodowych oraz umiejętności słuchania rozmówcy. Badaczki próbowały odnaleźć te cechy, które pozwalały najskuteczniej przewidzieć pozytywną decyzję o zatrudnieniu kandydatki lub kandydata.
W grupie kobiet określanych jako kompetentne cechą tą okazały się umiejętności społeczne. Natomiast w pozostałych grupach decydującą cechą było posiadanie wysokich kompetencji zawodowych.W świetle powyższych badań okazuje się, żew procesie rekrutacji zwraca się większą uwagę nakompetencjespołeczne, niż na kompetencje zawodowe. Wyniki ukazują pewne stereotypowe tendencje w procesie rekrutacji i zwracają uwagę na fakt, że kobietom trudniej jest przebić się w rekrutacji na stanowiska wyższego szczebla.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze