Na co zwrócić uwagę, wybierając bank krwi pępowinowej?
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuKrew pępowinowa to bezcenne źródło komórek macierzystych. Można ją pobrać tylko raz w życiu, bezpośrednio po porodzie.Następnie jest ona przechowywana w specjalnych bankach krwi pępowinowej. Krew pępowinowa to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach dziecka. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych. Do niedawna była traktowana jako "odpad" i utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną.
Komórki macierzyste dają początek wszystkim komórkom naszego organizmu, między innymi komórkom tkanki nerwowej, kostnej, mięśniowej i komórkom krwi. Lekarze i naukowcy są zgodni, iż komórki macierzyste stanowią przyszłość nowoczesnej medycyny. Dotyczy to szczególnie leczenia chorób nowotworowych, na przykład białaczki. Wykorzystywane są także w leczeniu niedokrwistości oraz upośledzeniu układu odpornościowego. Stale trwają badania nad nowymi zastosowaniami komórek macierzystych. Ich potencjał jest niemal nieograniczony. Zachęcające wyniki tej metody leczenia powodują, że na świecie rośnie liczba banków krwi pępowinowej. Jednak nie wszystkie banki mogą zagwarantować bezpieczeństwo przechowywanej krwi. Czym się kierować przy wyborze banku krwi pępowinowej?
Udane przeszczepy
Przede wszystkim zapytaj czy krew przechowywana w banku była wykorzystywana do przeszczepów. Większość banków oferuje korzystne warunki przechowywania, jednak ich procedury nie spełniają norm bezpieczeństwa. Jedynie udane, pisemnie potwierdzone przeszczepy są gwarancją jakości stosowanych procedur preparatyki. Zapytaj też o poziom odzysku komórek macierzystych po preparatyce i rozmrożeniu. W najlepszych bankach będzie sięgał ponad 90 % odzyskanych komórek.
Własne laboratorium
Niezwykle istotne jest posiadanie przez bank własnego w pełni wyposażonego laboratorium preparatyki i kriostatów do przechowywania preparatów komórek macierzystych. Większość banków krwi to pośrednicy, sprzedający usługę świadczoną przez publiczne szpitale. Jedynie własne laboratorium z przeszkolonym, profesjonalnym personelem gwarantuje pełną kontrolę nad całym procesem. W profesjonalnym banku krwi można również od razu wykonać komplet badań z krwi pępowinowej lub krwi matki, m.in. oznaczenie grupy krwi pępowinowej, oznaczenie żywotności komórek macierzystych, badania na obecność przeciwciał wielu chorób wirusowych, badanie posiewowe na obecność bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów, pełną morfologię i inne.
Certyfikaty i audyty
Wiarygodnym potwierdzeniem medycznych, technicznych i administracyjnych standardów przechowywania krwi pępowinowej jest również certyfikat wydany przez prestiżową organizację AABB (American Association of Blood Banks). Działalność zgodna ze standardami AABB zapewnia spełnienie najwyższych wymogów jakościowych. Podobne certyfikaty może również wydawać europejska organizacja NetCord. Gwarancją zachowania standardów i najwyższej jakości stosowanych procedur jest też wdrożony certyfikat ISO 9000:2001, a także zewnętrzne audyty, potwierdzone certyfikatami. Wykonywane są przez niezależne instytucje, m.in. Instytut Hematologii i Transfuzjologii czy Krajowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zapytaj swój bank o takie certyfikaty.
Nie mniej ważne są audyty zewnętrze. Dobry bank powinien posiadać aktywną Radę Naukowo-Medyczną, składającą się z medycznych autorytetów. Rada powinna dbać o stały wzrost kwalifikacji pracowników i jakość wykonywanych procedur.
Gwarancje
Bank krwi powinien być też zarejestrowany jako Zakład Opieki Zdrowotnej. Podlega wówczas regularnej kontroli Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. Lepiej jest też wybrać dużą, samodzielną jednostkę z wysokim kapitałem, gwarantującą stabilność finansową. Daje to rodzicom pewność, że bank krwi nie ogłosi upadłości podczas przechowywania próbek krwi dziecka. Nie bez znaczenia są też gwarancje ciągłości przechowywania krwi w przypadku jakichkolwiek trudności, np. w przypadku zmiany przepisów w Polsce – zapytaj bank czy posiada stosowne umowy z podobnymi instytucjami za granicą.
Bank powinien być również ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej czy majątkowej, co gwarantuje rodzicom wypłatę odszkodowania w przypadku błędów w procesie preparatyki lub przechowywania krwi. Wypłata ewentualnego odszkodowania powinna być potwierdzona stosownymi zapisami w umowie z pacjentem.
Prawidłowe pobranie krwi
Kluczowym elementem zapewnienia dziecku biologicznej polisy jest prawidłowe pobranie krwi pępowinowej podczas porodu. Dlatego tak istotna jest jakość zestawu pobraniowego oraz obecność przeszkolonego personelu. Dobry zestaw pobraniowy posiada rekomendacje Akademii Medycznej i jest testowany w warunkach 72-godzinnych. Zapytaj swój bank o stosowne potwierdzenia kwalifikacji personelu, który pobierze krew z pępowiny Twojego dziecka. Tylko przeszkolony przez specjalistów, wykwalifikowany personel może dokonać pobrania w sposób najbardziej efektywny. Pamiętaj, że krew powinna dotrzeć do banku w ciągu 24 godzin od porodu. Bank powinien szczegółowo poinformować cię o całej procedurze. Zwróć też uwagę, czy w Twoim banku pracują specjaliści i lekarze (m.in. transplantolog i transfuzjolog, doświadczeni w przeszczepianiu krwi pępowinowej), którzy w ramach całej usługi odpowiedzą na wszystkie twoje pytania i będą służyć pomocą także po zdeponowaniu krwi w banku.
Jednym z czołowych banków krwi pępowinowej jest Polski Bank Komórek Macierzystych. To jedna z niewielu instytucji, która zapewnia fachowe i bezpieczne pobranie, zamrożenie oraz wieloletnie przechowywanie krwi pępowinowej. Posiada również niezbędne certyfikaty i rekomendacje, a przede wszystkim cieszy się dużym zaufaniem rodziców, lekarzy różnych specjalności oraz osób publicznych, które powierzyły krew pępowinową swoich dzieci i wnucząt.
Więcej informacji przyszli rodzice znajdą na stronie www: www.pbkm.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze