KREW PĘPOWINOWA naturalnym lekiem na nowotwory? W Polsce już wdrażamy tę metodę

Badania pokazują, że krew pępowinowa może być stosowana w leczeniu chorób nowotworowych.

W Polsce pierwszego przeszczepu krwi pępowinowej dokonano w 1994 roku u chłopca z ostrą białaczką szpikową. Dopiero 13 lat później po raz pierwszy użyto do transplantacji krwi pępowinowej, która wcześniej została pobrana, przetworzona i przechowywana w prywatnym banku krwi.

Obecnie jedynym publicznym ośrodkiem w Polsce, gdzie można oddać krew pępowinową, jest ten w Podzamczu Chęcińskim. Zainteresowanie jest ogromne. Należy pamiętać jednak, że oddając krew, zrzekamy się do niej praw. Oznacza to, że nasze komórki mogą trafić do każdego, kto będzie ich potrzebował.

Przeszczep komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej, podobnie jak komórek szpiku, to doskonały sposób na odbudowanie układu krwiotwórczego i odpornościowego. Wykazują one znacznie większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych. Mają dużą zdolność namnażania się po przeszczepieniu.

Naukowcy zapewniają, że w przyszłości będą mogły być stosowane nie tylko w chorobach nowotworowych, w których wskazane jest przeszczepianie szpiku, ale także w leczeniu wielu chorób niehematologicznych. Już teraz w USA wykorzystuje się ją częściej niż szpik.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Producent o przygotowaniach do "Celebrity Splash". "LICZYMY NA GLEBĘ, bo każdy liczy na glebę" Przerażające fakty na temat pracy LEKARZY DZIEŃ Z ŻYCIA młodej matki. Pod koniec dnia dom wyglądał jeszcze GORZEJ SOK zamiast porcji warzyw i owoców. Jak wybrać najzdrowszy? Rady dziadka, jak być ZDROWYM W ZIMIE Najbardziej wartościowy sok. Oprócz witamin zawiera składnik wspomagający odchudzanie Kiedy jest najlepszy czas na seks? U kobiet i mężczyzn wygląda to inaczej KIM KARDASHIAN pokazała, jak przewija dziecko! Zaczyna się NIEŚWIADOMIE i trwa tylko 6 miesięcy! Oto naukowa prawda o "zakochaniu" Pierwsze 'SELFIE' w historii? Zaczęło się od kultowego filmu 25 lat temu! Jak Polacy uczczą DZIEŃ KOBIET? Prawie połowa nie zamierza świętować Proste patenty na rozciągnięcie butów. Nawet o 2 centymetry!