KREW PĘPOWINOWA naturalnym lekiem na nowotwory? W Polsce już wdrażamy tę metodę

Badania pokazują, że krew pępowinowa może być stosowana w leczeniu chorób nowotworowych.

W Polsce pierwszego przeszczepu krwi pępowinowej dokonano w 1994 roku u chłopca z ostrą białaczką szpikową. Dopiero 13 lat później po raz pierwszy użyto do transplantacji krwi pępowinowej, która wcześniej została pobrana, przetworzona i przechowywana w prywatnym banku krwi.

Obecnie jedynym publicznym ośrodkiem w Polsce, gdzie można oddać krew pępowinową, jest ten w Podzamczu Chęcińskim. Zainteresowanie jest ogromne. Należy pamiętać jednak, że oddając krew, zrzekamy się do niej praw. Oznacza to, że nasze komórki mogą trafić do każdego, kto będzie ich potrzebował.

Przeszczep komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej, podobnie jak komórek szpiku, to doskonały sposób na odbudowanie układu krwiotwórczego i odpornościowego. Wykazują one znacznie większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych. Mają dużą zdolność namnażania się po przeszczepieniu.

Naukowcy zapewniają, że w przyszłości będą mogły być stosowane nie tylko w chorobach nowotworowych, w których wskazane jest przeszczepianie szpiku, ale także w leczeniu wielu chorób niehematologicznych. Już teraz w USA wykorzystuje się ją częściej niż szpik.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Dlaczego tkwimy w nieudanym małżeństwie? "Oprawca jest jak narkotyk" Przepis na długowieczność? Posłuchajcie 91-LATKA! Jak zadbać o prawidłowy SEN NIEMOWLAKA? Najlepsze sposoby, jak UŚPIĆ DZIECKO Mocne argumenty dziecka. "Nie posprzątam, bo NIE MAM SIŁY" Jak zwiększyć skuteczność produktów ANTYCELLULITOWYCH? Jak szybko nauczyć się JĘZYKÓW OBCYCH? Szkolne metody są nieskuteczne Anna Komorowska: "Na trudne sytuacje nasza rodzina jest idealna!" Najbardziej wzruszający filmik sieci. Żołnierze wracają DO DOMU! Polska rodzina sprowadziła ją do Polski. Niezwykła historia 19-latki z Kenii Nieoceniona broń w walce z wieloma chorobami. Każda matka powinna o tym wiedzieć "Pogromczyni Tuska" promuje się w TELEWIZJI TRWAM! Co ciąża zmienia w życiu KOBIETY? Niesamowite wyznanie matki...