KREW PĘPOWINOWA naturalnym lekiem na nowotwory? W Polsce już wdrażamy tę metodę

Badania pokazują, że krew pępowinowa może być stosowana w leczeniu chorób nowotworowych.

W Polsce pierwszego przeszczepu krwi pępowinowej dokonano w 1994 roku u chłopca z ostrą białaczką szpikową. Dopiero 13 lat później po raz pierwszy użyto do transplantacji krwi pępowinowej, która wcześniej została pobrana, przetworzona i przechowywana w prywatnym banku krwi.

Obecnie jedynym publicznym ośrodkiem w Polsce, gdzie można oddać krew pępowinową, jest ten w Podzamczu Chęcińskim. Zainteresowanie jest ogromne. Należy pamiętać jednak, że oddając krew, zrzekamy się do niej praw. Oznacza to, że nasze komórki mogą trafić do każdego, kto będzie ich potrzebował.

Przeszczep komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej, podobnie jak komórek szpiku, to doskonały sposób na odbudowanie układu krwiotwórczego i odpornościowego. Wykazują one znacznie większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych. Mają dużą zdolność namnażania się po przeszczepieniu.

Naukowcy zapewniają, że w przyszłości będą mogły być stosowane nie tylko w chorobach nowotworowych, w których wskazane jest przeszczepianie szpiku, ale także w leczeniu wielu chorób niehematologicznych. Już teraz w USA wykorzystuje się ją częściej niż szpik.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Obowiązkowy suplement dla przyszłych mam. NIE DZIAŁA u połowy kobiet! Jak bezpiecznie się opalić? Zdrowsze alternatywy dla plażowania Urszula Radwańska bez bielizny na uroczystej gali Wimbledonu! Przerażające fakty na temat pracy LEKARZY Jak prawidłowo wywieszać flagę narodową? Oto podstawowe zasady NAJGROŹNIEJSZA choroba przyszłości? Zachoruje 1 na 3 osoby Ich problemem jest ZBYT MAŁA WAGA. Wszystko przez choroby cywilizacyjne Co piąty turysta wraca z egzotyczną chorobą. "To personel przenosi choroby" Siedmioletnia dziewczynka z Surinamu uczy polskie dzieci tolerancji Zbyt KRÓTKI SEN powodem poważnych zaburzeń Poranne ćwiczenia na czczo to błąd. KONRAD GACA obala mity Internauci oszaleli na punkcie małej tancerki. Rusza się jak prawdziwa diwa