Pracoholicy i sprawy łóżkowe
PAULA • dawno temuJak rozpoznać pracoholika? To osoba nadmiernie skupiona na pracy zawodowej, której notorycznie brakuje czasu. Dla najbliższych — żony, dzieci, przyjaciół, ale również dla siebie samej. Pracoholizm wdziera się w związek niszcząc relację partnerską i życie seksualne. Kiedy pracoholik znajduje czas na seks, jest na to zazwyczaj zbyt zmęczony.
Badania przeprowadzone w 2006 roku na zlecenie Naczelnej Rady Lekarskiej wykazały, że aż 90% chorób somatycznych ma związek z pracą zawodową. W wielu firmach preferuje się zostawanie po godzinach. Pracownik dobry to pracownik, który nie protestuje wobec nadmiaru obowiązków. W Polsce za najbardziej przepracowane miasto uważa się Warszawę. Zostawanie w pracy do późnych godzin traktowane jest przez pracodawców jako element pozytywny - pracowitość, a nie brak dobrej organizacji czasu czy rozwiniętego życia osobistego.
Pracoholik wraca do domu i idzie spać. Albo nie ma czasu na seks, albo jest na niego zbyt zmęczony, albo nie jest w stanie osiągnąć satysfakcji seksualnej, ponieważ nawet w łóżku myśli o pracy.
Praca zawodowa wykonywana przez 55 lub więcej godzin tygodniowo ma niekorzystny wpływ na funkcje poznawcze. Takie dane zaprezentowano w Pulsie Medycyny powołując się na wyniki badań Naukowców z Instytutu Medycyny Pracy w Helsinkach. Okazuje się, że osoby długo pracujące, gdy osiągną wiek średni, mają uboższe słownictwo i myślenie przyczynowo-skutkowe.
Nadgodziny sprzyjają zatem tzw. łagodnemu zaburzeniu funkcji poznawczych, który jest pierwszym etapem rozwoju choroby Alzheimera, piszą naukowcy na łamach ]American Journal of Epidemiology.
Jak poprawić życie seksualne w związku z osobą, której doskwiera pracoholizm?
— Postaw granicę między pracą, a czasem wolnym. To sprzyja także większej efektywności w życiu zawodowym. Ustal czas jaki możesz przeznaczyć tygodniowo na pracę i nie przekraczaj go. Za taką magiczną granicę uważa się 50 godzin tygodniowo.
— Zwolnij tempo pracy.
— Zrób hierarchię spraw, które są w twoim życiu ważne: pieniądze, kariera, małżeństwo, rodzina, przyjaciele, zdrowie itp. Z czego możesz zrezygnować?
— Conajmniej 2 razy w tygodniu uczęszczaj na zajęcia fizyczne, na przykład siłownię lub basen.
— Zadbaj o zdrowy i regularny sen.
— Poszukaj pasji, którą możesz dzielić z najbliższą ci osobą. Co dodaje ci energii, radości i pomaga się zrelaksować? Rozwijaj swoje zainteresowania, pozwól się czasem ponieść pozytywnym emocjom i dać na luz.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze