Dieta na depresję
KAROLINA • dawno temuJesienna aura i wciąż panująca za oknami ciemność bez wątpienia nie pobudzają do działania. Kiedy dzień staje się zdecydowanie krótszy, zdarza się, że w ogóle nie korzystamy z naturalnego światła, siedząc cały czas w pracy. Co więcej padający deszcz i panujący na zewnątrz chłód, w bezpośredni sposób przyczyniają się do tego, że wolimy zostać w domu i wygrzewać się pod ciepłym kocem, niż wyjść gdziekolwiek i po cokolwiek. Humoru nie poprawia nam nawet perspektywa zmiany takiego stanu rzeczy, bo wydaje się, że jest tak odległa, iż właściwie nierealna. Chyba każdego z nas kiedyś dotknęła jesienna chandra. Ważne jest, by umieć z nią postępować w ten sposób, aby nie doprowadzić do zachorowania na depresję. Jednym z elementów pomagających nam ją pokonać może być właściwie skomponowana dieta. Jeżeli nie jesteś ostatnio w najlepszym humorze, albo po prostu chcesz sprawić komuś przyjemność, zobacz, jakie produkty warto wybierać.
Objawy depresji
Już na samym początku należy zaznaczyć, że mówiąc o depresji, nie zawsze mamy to samo na myśli, ponieważ wyróżnia się kilka jej rodzajów. Zazwyczaj kojarzymy ją ze smutkiem i obniżeniem nastroju. Jakie są inne objawy depresji, na które powinniśmy zareagować? Można ich wskazać wiele, ale dopiero znaczne ich natężenie, a także liczba obejmująca co najmniej kilka, powinna skłonić nas do wybrania się na konsultację ze specjalistą. Do najczęstszych zachowań związanych z pojawieniem się zachorowania na depresję zaliczyć należy: znaczne wahania wagi (przybranie lub utrata kilku kilogramów), brak zainteresowania światem zewnętrznym, porzucenie dotychczasowych zainteresowań i pasji, a także rezygnacja z kontaktów towarzyskich. Bardzo charakterystyczna jest również zmiana stosunku do własnej osoby objawiająca się niskim poczuciem własnej wartości, ciągłym obwinianiem się za niepowodzenia, a nawet roztrząsaniem dawno popełnionych błędów. Oprócz rozważania przeszłości znamienny jest również brak zainteresowania przyszłością i wiązania z nią nadziei na jakiekolwiek zmiany. To niezamknięty katalog najczęstszych objawów depresji, których pojawianie się przez dłuższy czas i ze znaczną intensywnością powinno być dla ciebie sygnałem mówiącym o potrzebie zgłoszenia się do specjalisty.
Leczenie depresji jest zazwyczaj bardzo długim i skomplikowanym procesem składającym się nieraz z wielu elementów. Niewątpliwie istotne znaczenie ma także relacja depresja a dieta, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę.
Dieta w depresji
Dieta przy depresji odgrywa znaczącą rolę zarówno w jej leczeniu, jak i w jej zapobieganiu. Jak powinna wyglądać dieta w depresji, by poprawiła samopoczucie? Z jednej strony na pewno jedzone przez nas potrawy powinny być kolorowe, smaczne i apetycznie wyglądające, byśmy mieli ochotę po nie sięgnąć. Z drugiej strony istotne są składniki, które powinny być nam dostarczone. Bardzo ważne jest, aby podjąć walkę z niszczącymi nasze komórki wolnymi rodnikami. Świetnie nadającymi się do tego produktami są warzywa zielonolistne, owoce i warzywa zawierające beta-karoten, witaminę C (np. cytryna, porzeczki, brokuły), a także określana mianem eliksiru młodości witamina E, jaką znajdziesz w maśle, oleju czy jajkach. Brak słońca nie sprzyja dobremu humorowi, bowiem to właśnie działanie promieni słonecznych sprawia, że w naszym organizmie wydziela się witamina D, którą warto uzupełniać, kiedy nasze samopoczucie znacznie się obniża. Chcesz poczuć się lepiej? Czym prędzej sięgnij po ryby w różnych postaciach. Proste posiłki, jakie możesz z nich przyrządzić dostarczą ci wiele wzmacniającej układ nerwowy witaminy B, a także niezwykle zdrowych kwasów omega-3.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze