Termin poczęcia
URSZULA ROGALSKA • dawno temuOwulacja jest niezbędna, by doszło do zapłodnienia. Jeżeli osoby starające się o dziecko dokładnie analizują momenty owulacyjne i bezowulacyjne, potrafią równie dokładnie wskazać dzień zapłodnienia. W przypadku osób poszukujących odpowiedzi, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia, istnieje możliwość obliczenia jego terminu dzięki kalendarzowi daty zapłodnienia. W jaki sposób on działa?
Rozpoznawanie owulacji
Zwiększając szansę na zapłodnienie, dobrze jest, gdy przyszła mama rozpoznaje u siebie objawy płodności. Zależność ogólna polega przede wszystkim na tym, że jajeczko uwalnia się z jajnika i nawet do 48 godzin potrafi pozostać przy życiu. Dlatego też, jeżeli kobieta samodzielnie oblicza dni płodne, powinna mieć świadomość faktu, że największe szanse na zapłodnienie następują na 3–5 dni przed owulacją i w okresie owulacji. Obliczanie dni płodnych to przede wszystkim analiza długości cyklu, znajomość daty rozpoczęcia cyklu miesiączkowego i średnie odliczenie od niego 14 dni. Z uwagi na fakt, że cykl miesiączkowy potrafi być ruchomy – od 21 do 35 dni, tak samo ma to miejsce z dniami płodnymi. Dlatego każdego miesiąca obliczanie dni płodnych powinno następować indywidualnie. Warto oprócz stosowania metody objawowo-termicznej, korzystać z wiedzy, jaką przekazuje ciało kobiety przy dniach płodnych. Dzięki temu lepiej można rozpoznawać dzień, w którym może nastąpić zapłodnienie.
Obliczanie daty poczęcia
Osoby, które z różnych względów nie analizowały symptomów płodności, a do zapłodnienia doszło, lubią wiedzieć, kiedy nastąpiła magiczna data poczęcia. Data ta dodatkowo jest potrzebna do wyznaczenia terminu porodu. Przy pierwszym rozpoznawaniu potrzebna jest wiedza nt. ostatnio przebytej miesiączki (dokładna data rozpoczęcia) oraz długości trwania cyklu. W niektórych przypadkach trzeba wiedzieć, kiedy miała miejsce faza lutealna, czyli ostatnia faza cyklu miesiączkowego. Długość jej trwania uzależniona jest m.in. od długości trwania cyklu miesiączkowego, ale także różnych przebytych infekcji czy stresu. Za normę uznaje się 10–16 dni jej trwania. Rozpoczęcie następuje od owulacji do ostatniego dnia cyklu miesięcznego. W większości przypadków jest to już czas niepłodny, jednak przed tym okresem mogło właśnie dojść do zapłodnienia. Około 10 dni potrzeba, by doszło do implantacji zapłodnionego jajeczka. Dzięki tym informacjom, duża ilość programów komputerowych potrafi dokładnie obliczyć termin poczęcia. Zgodnie z tymi obliczeniami każda ciąża trwa266 dni, jednak licząc od momentu zapłodnienia.
Posiadanie tej wiedzy pozwoli bardziej przejrzyście zrozumieć czas, który jest niezbędny do wystąpienia zapłodnienia. Dlatego też dokładnie określony termin poczęcia staje się pierwszym terminem orientacyjnym, od którego określa się termin porodu. Wraz z rozwojem ciąży dodatkowym źródłem informującym o terminie porodu są badania płodu przez USG.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze