Zespół Reye'a
KAROLINA • dawno temuChęć posiadania dziecka to jedno z silniejszych uczuć, z jakimi mamy do czynienia w ciągu swojego życia. Rozbudzony instynkt macierzyński sprawia, że często mimo wielu utrudnień decydujemy się na posiadanie pociechy. Kiedy już pojawi się ona na świecie, troska jednak wcale nie ustaje. Obok wielkiej radości pojawiają się obawy związane z prawidłowym rozwojem niemowlęcia. Obserwacja jest niezwykle ważna, ponieważ wszelkiego rodzaju zaburzenia wcześnie wykryte można szybko poddać procesowi leczenia. Szczególną uwagę zwracają tutaj choroby wieku dziecięcego. Jednym z poważniejszych schorzeń, które charakterystyczne są dla wczesnego wieku jest zespół Reye'a. Ta niebezpieczna choroba nierzadko doprowadza do śmierci pacjenta. Co zrobić, by nasza pociecha na nią nie zapadła? Czym jest zespół Reye'a i jak się objawia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Choroby wieku dziecięcego
Choroba dziecka jest niezwykle ciężkim przeżyciem zarówno dla młodego jeszcze organizmu, jak i rodziców. Niektóre ze schorzeń zwykle występują, kiedy nasze pociechy są jeszcze małe. Najbardziej charakterystyczne są tutaj zakaźne choroby wieku dziecięcego. Zalicza się do nich między innymi różyczkę, ospę wietrzną, płonicę czy świnkę. Jeszcze do niedawna w naturalny sposób nasz organizm uodparniał się na dane wirusy czy bakterie poprzez przebycie wskazanych chorób. Dziś występowanie tego typu chorób u dzieci jest znacznie rzadsze dzięki wykonywaniu szczepień ochronnych. Jednak nie tylko te dolegliwości pojawiają się, kiedy mamy do czynienia z procesem rozwoju organizmu, który nie posiada jeszcze w pełni rozwiniętego układu immunologicznego, a narządy są szczególnie wrażliwe na różne czynniki zewnętrzne. Jedną z chorób dzieci jest zespół Reye'a. Już teraz dowiedz się o nim więcej i poznaj związek między jego występowaniem a podawaniem aspiryny dla dzieci.
Co to jest zespół Reye'a?
Douglas Reye to naukowiec, który w połowie XX wieku opisał zespół pewnych objawów pojawiających się zwykle u dzieci od 4 do 12 lat. Od nazwiska uczonego zaczęto opisaną chorobę określać mianem zespołu Reye'a. Już na początku należy zaznaczyć, że jest to schorzenie charakteryzujące się dużą śmiertelnością, która dotyczy około połowy osób, które na nie zapadły. Głównymi zagrożeniami płynącymi z pojawienia się omawianej choroby są zmiany, które zachodzą przede wszystkim w wątrobie i mózgu. Dzieje się tak poprzez uszkodzenie mitochondriów. Zespół Reye'a objawia się wymiotami, zapaleniem wątroby czy gorączką. Dotychczas nieznana jest dokładna przyczyna omawianej choroby, jednak jej pojawienie się wiąże się z podawaniem dzieciom aspiryny. Co prawda dokładne badania dotyczące zażywania kwasu acetylosalicylowego przez dzieci z zespołem Reye'a nie zostały przeprowadzone, ale wstępne obserwacje zwracają uwagę na istnienie pewnej istotnej relacji. Z tego względu przed zażywaniem jakichkolwiek leków warto jest zapoznać się z ulotką informacyjną, a zwłaszcza z zamieszczonymi w niej przeciwwskazaniami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze