Najważniejsze zasady diety karmiącej mamy
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuMyślisz, że po porodzie możesz wrócić do dawnych nawyków żywieniowych? Nie, jeżeli karmisz piersią. To, co ląduje na twoim talerzu ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego w przypadku gdy u niemowlaka pojawią się niepożądane dolegliwości lub stanie się marudny, lekarz może zalecić ograniczenie konkretnych pokarmów w diecie. Dowiedz się, czego nie powinna spożywać karmiąca mama!
Czego nie jeść, karmiąc?
Wiele mam twierdzi, że karmiąc dziecko, kobieta nie powinna spożywać brokułów, kalafiora ani innych bogatych w błonnik pokarmów, które mogą negatywnie wpływać na brzuszek niemowlęcia. Aby zmniejszyć ryzyko gazów, ugotuj warzywa na parze lub lekko je podsmaż.
W okresie karmienia piersią warto także unikać ryb bogatych w rtęć. Mogą one hamować rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka.
Jeżeli dziecko posiada alergię na mleko krowie, karmiąca mama powinna unikać nabiału.
Nie wszystkie dzieci dobrze reagują na pikantne potrawy. Jeżeli zauważysz, że po takim posiłku niemowlę grymasi, wyeliminuj ostre produkty z diety.
Jeżeli członkowie twojej rodziny są podatni na alergię na orzechy, możliwe, że cierpieć na nią będzie także dziecko. Zanim będziesz mogła wykonać odpowiednie badanie diagnostyczne, unikaj tej przekąski.
Chociaż czosnek nie zaszkodzi organizmowi dziecka, nie powinnaś go spożywać, karmiąc piersią. Najzwyczajniej w świecie psuje on smak pokarmu.
Czego nie pić, karmiąc?
Kawa może przynosić efekt przeciwny do zamierzonego. Podczas gdy kofeina postawi cię na nogi po nieprzespanej nocy, pozostanie w organizmie dziecka znacznie dłużej niż w twoim. W konsekwencji może ono mieć problemy z zaśnięciem, przez co czekać cię będzie kolejna zarwana noc. Jeżeli nie potrafisz wyrzec się tej czarnej przyjemności, wypróbuj produkt bezkofeinowy lub postaraj się nie karmić przez dwie godziny po porannej kawie.
Duże ilości mięty w diecie mogą zmniejszyć ilość wytwarzanego mleka. Z tego powodu herbatę miętową lepiej zastąpić rumiankiem, który dodatkowo uspokoi maluszka.
Podobnie jak w czasie ciąży, w okresie karmienia powinnaś wystrzegać się alkoholu. Badania dowodzą, że może on zmniejszać produkcję mleka. Poza tym spożywanie pokarmu ze śladowymi ilościami alkoholu może przyczyniać się do nieprawidłowego przyrostu wagi dziecka i ogólnego osłabienia organizmu. Jeżeli zdarzy ci się wypić lampkę wina do obiadu, staraj się nie karmić przez najbliższe dwie godziny.
Zdjęcie matki z dzieckiem pochodzi z Shutterstock
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze