Te badania mogą uratować życie płodu. Dyskusyjna metoda coraz bardziej popularna

Badania prenatalne zaleca się głównie kobietom ciężarnym po 35. roku życia, które są pierwszy raz w ciąży.

Diagnostyka prenatalna to badania, które pozwalają określić stan zdrowia dziecka już w łonie matki. Choć są niezwykle skuteczne, dając szansę na leczenie wielu schorzeń płodu, wciąż budzą wiele kontrowersji. Głównie z powodu ryzyka przy ich przeprowadzaniu oraz przeświadczenia, że mogą być wstępem do aborcji.

Badania prenatalne zaleca się głównie kobietom ciężarnym po 35. roku życia, które są pierwszy raz w ciąży lub nie rodziły w okresie ostatnich 2–5 lat. Dzięki nim specjaliści są w stanie zdiagnozować m.in. wady genetyczne, wady serca, układu moczowego i płuc, niedokrwistość czy małopłytkowość, oraz wykryć ewentualne zakażenia.

To nie tylko badania genetyczne i poszukiwanie zespołu Downa, jak się wszystkim kojarzy. To jest diagnostyka chorób, ocena stanu zdrowia dziecka przed urodzeniem. Bo życie człowieka nie zaczyna się w momencie, w którym on się rodzi. My te dzieci leczymy, diagnozujemy wewnątrzłonowo. W momencie, w którym one się rodzą, mają długą historię choroby. Mają za sobą zabiegi, transfuzje, podawanie różnych leków -  podkreśla dr n. med. Marzena Dębska.

Choć w Polsce bezpłatnie, w ramach Funduszu, przeprowadzane są wszystkie zabiegi prenatalne, które wykonywane są na całym świecie, kobiety rzadko decydują się na ten krok. Rocznie przeprowadzanych jest zaledwie 1500 badań, tymczasem w Czechach 10 tysięcy. Nie dziwi więc fakt, że wykrywalność wad rozwojowych i chorób płodu wśród Polek utrzymuje się na poziomie zaledwie 30 proc.

Źródło: TVP/Pytanie na Śniadanie
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jakie OWOCE jeść latem? Poznaj właściwości owoców sezonowych PRAWIE POŁOWA CIĘŻARNYCH z niedoborem ważnego pierwiastka. To niebezpieczne dla dziecka „Light” nie znaczy zdrowy. Mniej cukru czy tłuszczu to więcej chemii Podstępny nowotwór. Przebiega bezobjawowo, bardzo często kończy się śmiercią Wyjechała z Iranu, by walczyć o prawa kobiet. Codziennie boi się o życie Jakie ryby jeść, a jakich unikać? Na czarnej liście m.in. TOKSYCZNY TUŃCZYK Polacy na bakier z wodą i mydłem. "Co 10. rodak NIE MA SZCZOTECZKI do zębów" Jedzenie CZEKOLADY sposobem na zachowanie młodości W 70 procentach przypadków chroni KOBIETY PRZED NOWOTWOREM! Artystka maluje WAGINĄ! Na środku ulicy! Staruszkowie udowodnili, że na marzenia nigdy nie jest za późno! Nie tylko kolor ma znaczenie. Jakich BANANÓW nie powinniśmy kupować?