Te badania mogą uratować życie płodu. Dyskusyjna metoda coraz bardziej popularna
Badania prenatalne zaleca się głównie kobietom ciężarnym po 35. roku życia, które są pierwszy raz w ciąży.
Diagnostyka prenatalna to badania, które pozwalają określić stan zdrowia dziecka już w łonie matki. Choć są niezwykle skuteczne, dając szansę na leczenie wielu schorzeń płodu, wciąż budzą wiele kontrowersji. Głównie z powodu ryzyka przy ich przeprowadzaniu oraz przeświadczenia, że mogą być wstępem do aborcji.
Badania prenatalne zaleca się głównie kobietom ciężarnym po 35. roku życia, które są pierwszy raz w ciąży lub nie rodziły w okresie ostatnich 2–5 lat. Dzięki nim specjaliści są w stanie zdiagnozować m.in. wady genetyczne, wady serca, układu moczowego i płuc, niedokrwistość czy małopłytkowość, oraz wykryć ewentualne zakażenia.
To nie tylko badania genetyczne i poszukiwanie zespołu Downa, jak się wszystkim kojarzy. To jest diagnostyka chorób, ocena stanu zdrowia dziecka przed urodzeniem. Bo życie człowieka nie zaczyna się w momencie, w którym on się rodzi. My te dzieci leczymy, diagnozujemy wewnątrzłonowo. W momencie, w którym one się rodzą, mają długą historię choroby. Mają za sobą zabiegi, transfuzje, podawanie różnych leków - podkreśla dr n. med. Marzena Dębska.
Choć w Polsce bezpłatnie, w ramach Funduszu, przeprowadzane są wszystkie zabiegi prenatalne, które wykonywane są na całym świecie, kobiety rzadko decydują się na ten krok. Rocznie przeprowadzanych jest zaledwie 1500 badań, tymczasem w Czechach 10 tysięcy. Nie dziwi więc fakt, że wykrywalność wad rozwojowych i chorób płodu wśród Polek utrzymuje się na poziomie zaledwie 30 proc.
Źródło: TVP/Pytanie na Śniadanie
Źródło zdjęć: Shutterstock
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze