Te badania mogą uratować życie płodu. Dyskusyjna metoda coraz bardziej popularna

Badania prenatalne zaleca się głównie kobietom ciężarnym po 35. roku życia, które są pierwszy raz w ciąży.

Diagnostyka prenatalna to badania, które pozwalają określić stan zdrowia dziecka już w łonie matki. Choć są niezwykle skuteczne, dając szansę na leczenie wielu schorzeń płodu, wciąż budzą wiele kontrowersji. Głównie z powodu ryzyka przy ich przeprowadzaniu oraz przeświadczenia, że mogą być wstępem do aborcji.

Badania prenatalne zaleca się głównie kobietom ciężarnym po 35. roku życia, które są pierwszy raz w ciąży lub nie rodziły w okresie ostatnich 2–5 lat. Dzięki nim specjaliści są w stanie zdiagnozować m.in. wady genetyczne, wady serca, układu moczowego i płuc, niedokrwistość czy małopłytkowość, oraz wykryć ewentualne zakażenia.

To nie tylko badania genetyczne i poszukiwanie zespołu Downa, jak się wszystkim kojarzy. To jest diagnostyka chorób, ocena stanu zdrowia dziecka przed urodzeniem. Bo życie człowieka nie zaczyna się w momencie, w którym on się rodzi. My te dzieci leczymy, diagnozujemy wewnątrzłonowo. W momencie, w którym one się rodzą, mają długą historię choroby. Mają za sobą zabiegi, transfuzje, podawanie różnych leków -  podkreśla dr n. med. Marzena Dębska.

Choć w Polsce bezpłatnie, w ramach Funduszu, przeprowadzane są wszystkie zabiegi prenatalne, które wykonywane są na całym świecie, kobiety rzadko decydują się na ten krok. Rocznie przeprowadzanych jest zaledwie 1500 badań, tymczasem w Czechach 10 tysięcy. Nie dziwi więc fakt, że wykrywalność wad rozwojowych i chorób płodu wśród Polek utrzymuje się na poziomie zaledwie 30 proc.

Źródło: TVP/Pytanie na Śniadanie
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Bezsenność przyczyną otyłości? Badania to potwierdzają Chcą, żeby dzieci bawiły się niepełnosprawnymi lalkami. Polska zabawka odniesie sukces? Teraz zwrot zakupionego towaru jest łatwiejszy. Wystarczy znać przepisy Ta metoda WYPRZE ANTYBIOTYKOTERAPIĘ? Leczy ogromną ilość dolegliwości i chorób Niezwykła historia POLSKIEGO ARYSTOKRATY. Nie mówi nawet po polsku! Michał Piróg z dildem w dłoni w nowym teledysku MASŁOWSKIEJ Jak suszyć mokre włosy? One wiedzą to NAJLEPIEJ! Jest jedyną Polką w Londyńskim Klubie Milionerów. Zaczynała od zera Popularna METODA ODCZULANIA to oszustwo! "To największa bzdura, w jaką uwierzyli ludzie" Sposób na grzywkę BEZ SKRACANIA włosów! Dlaczego tkwimy w nieudanym małżeństwie? "Oprawca jest jak narkotyk" Co by było, gdyby kobiety MÓWIŁY, CO MYŚLĄ?