Te badania mogą uratować życie płodu. Dyskusyjna metoda coraz bardziej popularna

Badania prenatalne zaleca się głównie kobietom ciężarnym po 35. roku życia, które są pierwszy raz w ciąży.

Diagnostyka prenatalna to badania, które pozwalają określić stan zdrowia dziecka już w łonie matki. Choć są niezwykle skuteczne, dając szansę na leczenie wielu schorzeń płodu, wciąż budzą wiele kontrowersji. Głównie z powodu ryzyka przy ich przeprowadzaniu oraz przeświadczenia, że mogą być wstępem do aborcji.

Badania prenatalne zaleca się głównie kobietom ciężarnym po 35. roku życia, które są pierwszy raz w ciąży lub nie rodziły w okresie ostatnich 2–5 lat. Dzięki nim specjaliści są w stanie zdiagnozować m.in. wady genetyczne, wady serca, układu moczowego i płuc, niedokrwistość czy małopłytkowość, oraz wykryć ewentualne zakażenia.

To nie tylko badania genetyczne i poszukiwanie zespołu Downa, jak się wszystkim kojarzy. To jest diagnostyka chorób, ocena stanu zdrowia dziecka przed urodzeniem. Bo życie człowieka nie zaczyna się w momencie, w którym on się rodzi. My te dzieci leczymy, diagnozujemy wewnątrzłonowo. W momencie, w którym one się rodzą, mają długą historię choroby. Mają za sobą zabiegi, transfuzje, podawanie różnych leków -  podkreśla dr n. med. Marzena Dębska.

Choć w Polsce bezpłatnie, w ramach Funduszu, przeprowadzane są wszystkie zabiegi prenatalne, które wykonywane są na całym świecie, kobiety rzadko decydują się na ten krok. Rocznie przeprowadzanych jest zaledwie 1500 badań, tymczasem w Czechach 10 tysięcy. Nie dziwi więc fakt, że wykrywalność wad rozwojowych i chorób płodu wśród Polek utrzymuje się na poziomie zaledwie 30 proc.

Źródło: TVP/Pytanie na Śniadanie
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Zapytano Polki, czy sądzą, że są piękne. Jakie były odpowiedzi? Saszetki, żelki, syropy. Rodzice chętnie podają je dzieciom, nawet nie wiedząc, jak szkodzą TVP rusza z nowym REALITY SHOW "Rolnik szuka żony" Chirurgiczny sposób na MŁODY WYGLĄD? Lekarze ostrzegają przed zagrożeniem dla GAŁEK OCZNYCH Grodzka udostępni mieszkanie autorowi „wSieci”? „Chce sprawdzić, czy napisał prawdę, będzie proces” Magnetyczne kulki doprowadziły dziecko do SEPSY Zarabiają nawet 100 tys. za rodzenie dzieci. Polskie prawo nie radzi sobie z surogatkami Widzowie mdleli na premierze FILMU. Wszystko przez szokujące sceny Dlaczego tkwimy w nieudanym małżeństwie? "Oprawca jest jak narkotyk" Jeff poddał się DEPILACJI woskiem dla... dobra nauki Jak nauczyć się asertywności? Najlepszy jest amerykański sposób "na kanapkę" Cztery lata i 26 krajów. Podczas podróży nagrywał FILM ZARĘCZYNOWY!