Te badania mogą uratować życie płodu. Dyskusyjna metoda coraz bardziej popularna

Badania prenatalne zaleca się głównie kobietom ciężarnym po 35. roku życia, które są pierwszy raz w ciąży.

Diagnostyka prenatalna to badania, które pozwalają określić stan zdrowia dziecka już w łonie matki. Choć są niezwykle skuteczne, dając szansę na leczenie wielu schorzeń płodu, wciąż budzą wiele kontrowersji. Głównie z powodu ryzyka przy ich przeprowadzaniu oraz przeświadczenia, że mogą być wstępem do aborcji.

Badania prenatalne zaleca się głównie kobietom ciężarnym po 35. roku życia, które są pierwszy raz w ciąży lub nie rodziły w okresie ostatnich 2–5 lat. Dzięki nim specjaliści są w stanie zdiagnozować m.in. wady genetyczne, wady serca, układu moczowego i płuc, niedokrwistość czy małopłytkowość, oraz wykryć ewentualne zakażenia.

To nie tylko badania genetyczne i poszukiwanie zespołu Downa, jak się wszystkim kojarzy. To jest diagnostyka chorób, ocena stanu zdrowia dziecka przed urodzeniem. Bo życie człowieka nie zaczyna się w momencie, w którym on się rodzi. My te dzieci leczymy, diagnozujemy wewnątrzłonowo. W momencie, w którym one się rodzą, mają długą historię choroby. Mają za sobą zabiegi, transfuzje, podawanie różnych leków -  podkreśla dr n. med. Marzena Dębska.

Choć w Polsce bezpłatnie, w ramach Funduszu, przeprowadzane są wszystkie zabiegi prenatalne, które wykonywane są na całym świecie, kobiety rzadko decydują się na ten krok. Rocznie przeprowadzanych jest zaledwie 1500 badań, tymczasem w Czechach 10 tysięcy. Nie dziwi więc fakt, że wykrywalność wad rozwojowych i chorób płodu wśród Polek utrzymuje się na poziomie zaledwie 30 proc.

Źródło: TVP/Pytanie na Śniadanie
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Dzięki niej zachowasz młodość i figurę. Ile dobra ma w sobie kukurydza? W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą 8 milionów Polaków ma ZABURZENIA PSYCHICZNE Siedmioletnia dziewczynka z Surinamu uczy polskie dzieci tolerancji Była solistka Polskiego Baletu Narodowego TAŃCZY NA RURZE! Julita SCHUDŁA… 65 kilogramów! Pomaga rodzić i zna prawa kobiet w ciąży. Kim jest DOULA? Jak łatwo ZATRUĆ SIĘ we własnej kuchni? Najczęściej popełniane błędy Marcin Gortat rzucił wyzwanie POLSKIEMU MINISTROWI Płukanie nie wystarczy. Jak EKOLOGICZNIE zmyć pestycydy z owoców i warzyw? Coś dla fanów PIKANTNYCH dodatków. Szybki sos do przekąsek i mięsa Mucha znów rozczuliła się na wizji. Tym razem na wspomnienie... KARMIENIA PIERSIĄ