Kiedy kobieta powinna szczególnie dbać o zdrowie jamy ustnej?
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuNa choroby jamy ustnej najbardziej narażone są kobiety. Przyczyną tego są zmiany hormonalne, dlatego zdaniem specjalistów panie powinny szczególnie dbać o zęby w okresie dojrzewania, w ciąży, w czasie miesiączki i menopauzy, a nawet jeśli zażywają pigułki antykoncepcyjne. Jak zapewnić zdrowie jamie ustnej?
— To te momenty, w których dochodzi do rozchwiania hormonalnego, są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia całej jamy ustnej. Wtedy to u kobiety może pojawić się nadwrażliwość na zimne, ciepłe i słodkie, dyskomfort podczas mycia zębów, krwawienia z dziąseł, próchnica będąca efektem zmian hormonalnych i zmian w diecie, obrzęki, a przede wszystkim choroby dziąseł i przyzębia, które często otwierają drogę zakażeniom. – mówi dr Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic.
Okres dojrzewania
W tym czasie następuje wzrost produkcji estrogenu i progesteronu. Zaczerwienienie, zmiękczenie czy obrzmienie dziąseł, objawiające się najczęściej krwawieniem podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną, wymagają zmiany nawyków higienicznych.
— Zrezygnujmy z twardej szczoteczki na rzecz takiej o miękkim włosiu, nitkę dentystyczną możemy czasowo zastąpić irygatorami. Warto także zaopatrzyć się w pasty do wrażliwych dziąseł np. zawierające enoxonol, czyli wyciąg z lukrecji. – radzi dr Wojciech Fąferko.
Miesiączkowanie
Wzrost poziomu progesteronu może odpowiadać za zmiany w jamie ustnej m.in. opuchliznę dziąseł, obrzęk ślinianek czy rozwój owrzodzenia. Miesiączkowaniu towarzyszy także krwawienie z dziąseł.
— Organizm zwykle z tego typu chwilową awarią w jamie ustnej radzi sobie doskonale sam. Jeśli natomiast zmiany utrzymują się dłużej, konieczna jest wizyta u stomatologa. Wszelkiego typu obrzęki mogą być objawem zapalenia dziąseł, przyzębia, infekcji lub rozwoju raka jamy ustnej. – przestrzega stomatolog.
Pigułki antykoncepcyjne
Ze względu na wzrost poziomu hormonu w organizmie, prowadzący często do zapalenia tkanki dziąseł, zaleca się stosowanie płynów do płukania ust.
— Płyn powinien być bezalkoholowy i o niskiej zawartości diglukonianu chlorheksydyny np. Eludril lub Parodontax. Zapobiegnie on odkładaniu się osadu, a tym samym wydzielaniu drażniących zęby kwasów. Warto także wybrać się na zabiegi higienizacyjne, które pomogą usunąć kamień i osad. – mówi dr Fąferko.
Ciąża
Zwiększony poziom progesteronu od drugiego do ósmego miesiąca ciąży może być np. przyczyną zapalenia dziąseł objawiającego się obrzękiem, zaczerwienieniem i wrażliwością na ucisk. Nieleczone stany zapalne mogą zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie!
— Już na początku ciąży dobrze jest wykonać skaling, czyli usuwanie kamienia, konieczne będzie także stosowanie płynów i past niepodrażniających dziąsła, a także zmiana diety. Zalecana jest dieta bogata w witaminę C, witaminy z grupy B oraz wapń. Preferowana jest także profilaktyka fluorkowa, zwłaszcza u kobiet cierpiących na poranne mdłości, podnoszące pH w ustach. – mówi specjalista Dentim Clinic.
Menopauza
Gwałtowny spadek poziomu estrogenów sprawia, że istnieje duże ryzyko utraty zębów. Niekorzystny wpływ na jamę ustną mają także leki przyjmowane w okresie przekwitania, które często powodują otępienie smaku, pieczenie w ustach, zwiększają wrażliwość na ciepło i zimno, zmniejszają także produkcję śliny, prowadząc do suchości. Skutkiem tego jest wzrost poziomu pH w ustach i rozwój próchnicy oraz chorób dziąseł.
— Wzbogacenie higieny preparatami zawierającymi fluor, kontrole u dentysty, co 6 miesięcy, RTG i tomografia kości szczęki oraz uzupełnienie diety w witaminę D, C i K – to podstawowe elementy, które powinna wprowadzić w życie kobieta w okresie menopauzy. Zwłaszcza ostatnia zmiana jest konieczna. W tym delikatnym okresie warto zrezygnować z tych napojów i potraw, które wpływają na gospodarkę wapniem w organizmie. Odstawmy więc kawę, słodkie napoje i alkohol . – mówi dr Fąferko.
Źródło: informacja prasowa Tomasz Pietrzak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze