Rozstępy - wróg numer 1!
JADWIGA OLCZAK • dawno temuRozstÄ™py stanowiÄ… problem prawie 70% kobiet i okoÅ‚o 40% mężczyzn. WystÄ™pujÄ… na udach, brzuchu, piersiach, poÅ›ladkach i plecach. WyglÄ…dajÄ… nieestetycznie, dlatego wiÄ™kszość z nas chÄ™tnie by siÄ™ ich pozbyÅ‚a. Co zrobić jednak, jeÅ›li dostÄ™pne metody okazaÅ‚y siÄ™ bezskuteczne?
Â
Rozstępy to ubytki w głębokich warstwach skóry. Najczęściej pojawiają się u kobiet w ciąży, osób uprawiających ćwiczenia kulturystyczne, ludzi otyłych oraz szybko rosnącej młodzieży. Na skutek napinania się skóry włókna zaczynają pękać. Przyczyną pojawienia się rozstępów mogą być zaburzenia hormonalne. Zwykle problemy te nakładają się na siebie i przyczyniają się do powstawania rozstępów. Ogromny wpływ mają także czynniki genetyczne.
Â
Â
Zdaniem lekarza medycyny estetycznej, dr Marka Wasiluka z Triclinium, najważniejsze jest zdiagnozowanie, na jakim etapie rozstępy występują.
Â
— RozstÄ™py powstajÄ… w dwóch etapach. Pierwszy, tzw. zapalny, to moment, kiedy włókna elastyczne dopiero co zostaÅ‚y zerwane i w skórze wÅ‚aÅ›ciwej doszÅ‚o do urazu, na skutek którego powstaÅ‚ stan zapalny. To wtedy zaczynamy zauważać na swoim ciele prążki w różnych odcieniach czerwieni. Ten etap trwa od kilku miesiÄ™cy do 2 lat. Jego dÅ‚ugość zależy od tego, jak silny mamy organizm. Próbuje on samodzielnie pozbyć siÄ™ rozstÄ™pów, ale nie jest w stanie, bo ubytki we włóknach sÄ… zbyt duże. Po tym okresie nastÄ™puje drugi etap zwany zanikowym, w trakcie którego prążki stajÄ… siÄ™ biaÅ‚e, a zerwana tkanka zamiast siÄ™ regenerować po prostu zanika. Dużo wiÄ™ksze szanse na wyleczenie majÄ… osoby ze Å›wieżymi zmianami. Stare, zabliźnione rozstÄ™py jeszcze do niedawna byÅ‚y nie do usuniÄ™cia. - tÅ‚umaczy dr Wasiluk.
Â
Sposoby zapobiegania rozstępom:
Â
- Odpowiednio nawilżaj i natłuszczaj skórę,
- Pamiętaj o pilingach, dzięki którym skóra będzie bardziej ukrwiona,
- Wykonuj samodzielnie masaże np. pod prysznicem, masując ciało okrężnymi ruchami szorstką gąbką.
- Unikaj diet odchudzajÄ…cych.
Â
Wymienione działania profilaktyczne nie gwarantują uniknięcia rozstępów, zwłaszcza w przypadku osób genetycznie obciążonych, ale dzięki tym czynnościom powstające zaniki mogą być mniejsze i przez to łatwiejsze do usunięcia.
Â
Największy problem stanowi zlikwidowanie rozstępów, które są głęboko umiejscowione, dlatego tak ważna jest szybka reakcja już w momencie pojawiania się pierwszych prążków. Na rozstępy zapalne można zastosować piling, dermabrazję lub mezoterapię. Pilingi i dermabrazja polegają na złuszczaniu naskórka i kilku warstw skóry właściwej. Ich wykonanie wiąże się z około dwutygodniową rekonwalescencją. Mezoterapia polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnymi koktajlami regenerującymi. Jest to zabieg bolesny. Rozstępy można usunąć także za pomocą lasera frakcyjnego. Jest to zabieg bezpieczniejszy od wyżej wymienionych metod. Dodatkowo warto na czerwone rozstępy stosować naświetlanie laserami naczyniowymi, które przyspieszają ich zblednięcie. Najlepiej sprawdzi się tutaj laser bromkowo-miedziowy lub barwnikowy.
Â
Pozbycie się rozstępów zanikowych jest znacznie trudniejsze ze względu na ich głębokie umiejscowienie w skórze. W tym wypadku doskonale sprawdza się nowa metoda – radiofrekwencja mikroigłowa. Polega ona na jednoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry głowicą wyposażoną w 25 mikro igieł. Według dr Marka Wasiluka ta metoda jest jak dotąd najskuteczniejszą w leczeniu starych rozstępów.
Â
— Frakcyjna radiofrekwencja mikroigÅ‚owa pozwala pozbyć siÄ™ nawet do 100% rozstÄ™pów zanikowych, co jest nieosiÄ…galne za pomocÄ… innych metod. Jej skuteczność tkwi w silnej stymulacji dokÅ‚adnie tam, gdzie jest ona potrzebna, czyli w rozstÄ™pie, a nie koÅ‚o niego. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, choć zwykle trzeba wykonać seriÄ™ 2–3 sesji. DziÄ™ki możliwoÅ›ci precyzyjnego okreÅ›lenia i kontroli parametrów, przyjÄ™tych dla zabiegu (gÅ‚Ä™bokoÅ›ci nakÅ‚uć i temperatury) metoda ta jest też bardzo bezpieczna, a gojenie dużo szybsze niż w przypadku innych metod. Nie dochodzi też do uszkodzenia powierzchni skóry, wiÄ™c nie ma mowy o zakażeniach ani powikÅ‚aniach. Stan zapalny, który powstaje wewnÄ…trz skóry, utrzymuje siÄ™ okoÅ‚o miesiÄ…ca, a ostateczny efekt jest widoczny po dwóch, trzech. Warto wspomnieć, że frakcyjna radiofrekwencja mikroigÅ‚owa jest również bardzo skuteczna w przypadku rozstÄ™pów zapalnych. Zazwyczaj wystarcza jeden jej zabieg do caÅ‚kowitego pozbycia siÄ™ ich.
Â
Źródło: informacja prasowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze