Zdrowe zęby ochronią cię przed zimowym przeziębieniem
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZdaniem naukowców ryzyko zachorowania zimą wzrasta wraz z fatalnym stanem naszego uzębienia. Chore zęby są przyczyną częstszych zachorowań na choroby dróg oddechowych, ale także przyczyniają się do dłuższego leczenia, cięższej postaci infekcji i występowania wielu powikłań. Nie wolno bagatelizować ubytków czy chorób przyzębia, gdyż skutki tego mogą być poważne.
![](https://m.kafeteria.pl/cbfafb32f1aca34e9dcaea36-40aad47,730,0,0,0.jpg)
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Zdaniem naukowców ryzyko zachorowania zimą wzrasta wraz z fatalnym stanem naszego uzębienia. Autor tych badań – dr Samit Joshi z Yale University School of Medicine połączył zmiany bakterii występującej w jamie ustnej ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na zapalenie płuc.
— Zły stan zdrowia jamy ustnej jest związany najczęściej z chorobami układu oddechowego, jednakże do tej pory uważaliśmy, że głównie ta zależność dotyczy bakteryjnych infekcji dróg oddechowych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, wdychając powietrze wdychamy także drobne kropelki śliny, w której znajdują się bakterie. Następnie przenikają one z gardła i jamy ustnej do płuc i dochodzi do zachorowania. – tłumaczy cały proces dr n. med. Mariusz Duda, stomatolog z Duda Clinic.
Lekarze przestrzegają, że wskaźnik śmiertelności jest wyższy u chorych na zapalenie płuc w wyniku złego stanu zdrowia jamy ustnej. Nie wolno zatem bagatelizować ubytków czy chorób przyzębia, gdyż skutki tego mogą być bardzo poważne.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Chore zęby są przyczyną częstszych zachorowań na choroby dróg oddechowych, zwłaszcza w okresie zimowym, ale także przyczyniają się do dłuższego leczenia, cięższej postaci infekcji i występowania wielu powikłań.
Najlepszym sposobem na uniknięcie choroby jest przywrócenie zdrowia swoim zębom i dziąsłom tak, by w jamie ustnej nie było warunków do rozwoju szkodliwych bakterii. Stomatolodzy zalecają regularne wizyty, przynajmniej raz na pół roku.
Najbardziej uważać powinny osoby starsze, u których przebieg choroby jest znacznie poważniejszy. Poza tym rzadziej oni odwiedzają gabinety stomatologiczne.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
— Część z nich jest przekonana, że z ubytkami nic nie da się zrobić, że pozostaje jedynie usunąć pozostałe zęby lub czekać na utratę reszty uzębienia i dopiero wtedy decydować się na protezę. Nic bardziej mylnego, nawet duże ubytki można wypełnić, jeśli brakuje nam pojedynczego zęba, to idealnym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu, w przypadku większych ubytków zawsze można zastosować mosty. - wyjaśnia dr Duda.
Źródło: informacja prasowa Joanna Opas
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze