Prysznic czy kąpiel?
ANNA GAWRYLUK • dawno temuKąpiel jest codziennym rytuałem, który pozwala się zrelaksować, zmyć z siebie stres i pozbyć się napięć. Kąpiel oczyszcza ciało i duszę, poprawia nastrój i łagodzi zmęczenie. Leżeć leniwie w wannie czy brać szybki prysznic? Sprawdź działanie kąpieli i wybierz najlepszą dla siebie opcję.
Kąpiel w wannie
Wylegiwanie się w gorącej wodzie ma działanie rozgrzewające i wyciszające. Taką kąpiel najlepiej zażywać zimą, gdy na dworze mróz. Gorąca woda, chociaż doskonale rozluźnia i uspokaja, nie jest polecana osobom mającym kłopoty z sercem, ponieważ je osłabia. Niewskazana jest także dla tych, którzy mają skórę naczyniową i suchą. Samopoczucie w trakcie i po kąpieli zależy od tego, jakich kosmetyków użyjemy. Warto podczas leżenia w wannie zadbać o włosy, paznokcie i stopy. Nałożenie maseczki sprawi, że nasza cera będzie nie tylko oczyszczona, ale także odżywiona, dzięki parującej wodzie składniki kosmetyków lepiej wnikną w skórę i włosy.
Szybki prysznic
Szybki prysznic doskonale pobudza i ożywia, bez względu na to czy bierzemy go wieczorem, w południe czy rano. Podczas prysznica możemy zafundować sobie masaż, który działa relaksująco i poprawia ukrwienie skóry. Jeśli mamy przesuszoną skórę, to używając odpowiedniego żelu, możemy ją nawilżyć, natomiast dzięki zastosowaniu pilingu, wygładzimy i ujędrnimy pośladki i uda. Z prysznicem, podobnie jak z kąpielą, wszystko zależy od temperatury wody – gorąca woda rozleniwia, natomiast zimna – dodaje energii.
Najważniejsza jest temperatura wody…
To od niej zależy, jak zadziała na nas kąpiel. Bardzo gorąca woda, której temperatura przekracza 39 stopni rozmiękcza skórę i pogarsza krążenie. Nie jest zatem wskazane długie zażywanie gorącej kąpieli. Jeśli woda jest ciepła (około 37 stopni), to dobrze wpływa na rozluźnienie mięśni, działa kojąco i usypiająco. Letni prysznic (30–35 stopni) da odprężenie i z pewnością usunie napięcie. Jeśli, natomiast chcemy się pobudzić i odświeżyć, wskoczmy na chwilę pod strumień chłodnej wody (minimum 20 stopni). Żeby kąpać się w wodzie, która ma poniżej 15 stopni, trzeba to lubić! Zimna woda na pewno przyniesie ulgę opuchniętym nogom i pomoże w walce z cellulitem, tylko czy odważysz się na taki prysznic?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze