Komórki macierzyste
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKomórki macierzyste MCI-1 są przyszłością medycyny regeneracyjnej oraz kosmetologii. Wciąż jednak niewiele na ten temat wiadomo, dlatego warto zapoznać się z odkryciem stanowiącym przełom w dziedzinie kosmetologii, weterynarii i medycyny.
Komórki macierzyste ludzkiego organizmu wraz z wiekiem tracą swojemożliwości regeneracyjne. Jest to powód poszukiwania źródeł komórekmacierzystych w celu wykorzystania ich do leczenia uszkodzonych tkanek.
Komórki macierzyste MCI-1 z poroża jelenia to najnowsze odkryciepolskich naukowców. Stymulują one inne komórki do podziału iwytwarzania białek. Poza tym skutecznie pobudzają procesy naprawcze,prowadzące do pełnej regeneracji i odnowy uszkodzonych tkanek. Badania nad komórkami macierzystymi prowadzą zespoły na największychuczelniach w Europie, Azji oraz w Ameryce Północnej.
— Nasze wyjątkowe odkrycie potwierdzają naukowe publikacje, licznebadania i uzyskane patenty – wyjaśnia dr hab. Marek Cegielski, dyrektor ds. badań i rozwoju, którego pracownicy potwierdziliobecność komórek macierzystych w porożu jelenia i jako pierwsi naświecie wprowadzili ich stabilną hodowlę. Komórki te nazwali MIC-1.— Są to komórki, które mają bardzo słabą indukcję i nie wywołująodpowiedzi immunologicznej, co zapobiega odrzucaniu przeszczepów naszychkomórek. To sprawia, że ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne– dodaje. MCI-1 mimo zwierzęcego pochodzenia są identyczne do tych, którewystępują w szpiku kostnym człowieka.
Właściwości rozmaitych komórek macierzystych różnią się międzysobą. Dotyczy to komórek roślinnych, a także zwierzęcych. Produkowaneprzez nie czynniki wzrostu mają różny wpływ na inne komórki.Przykładem mogą być roślinne komórki macierzyste mające typoweczynniki wzrostu działające na komórki roślinne, a niewielki wpływ naludzkie komórki.
— Komórki MIC-1 mają ogromny potencjał regeneracyjny, który zpowodzeniem można wykorzystać do stymulacji ludzkich komórek. Tomożliwe dlatego, że produkowane przez nie czynniki wzrostu sąwłaściwie identyczne jak komórek ludzkich – wyjaśnia dr MarekCegielski.
Komórki MCI-1 to bardzo ważne odkrycie biotechnologiczne wrocławskichnaukowców związanych z Wrocławską Akademią Medyczną. Wyniki badańpublikowane są przez prestiżowe czasopisma, a odkrycie zostałoopatentowane.
— Liczne badania w naszych laboratoriach potwierdziły niebywałą mocregeneracyjną MIC-1. Prowadziliśmy między innymi badania in vitro nakomórkach skóry i okazało się, że keratynocyty i fibroblasty zostająpobudzone do odnowy, a sprężystość tkanki polepszona. – przyznaje dr hab. Marek Cegielski.
Celem działania preparatów na bazie komórek macierzystych jestspowodowanie, aby organizm sam się odnawiał. — Można to zobrazować na przykładzie skóry. Komórki macierzystenaturalnie występujące w ludzkim organizmie same stymulują procesyregeneracyjne. Dlatego młoda skóra jest napięta i gładka. Z czasemnasze komórki ulegają uszkodzeniu i tracą swoje właściwości, czegoefektem jest starzejąca się skóra, zmarszczki, spadek jędrności.Odkryte przez nas komórki MIC-1 przywracają komórkom ich naturalnąprawidłową funkcję. Czyli organizm „leczy” się sam –wyjaśnia dr hab. Marek Cegielski.
Źródło: informacja prasowa Anna Knowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze