Profilaktyka raka jelita grubego
JADWIGA OLCZAK • dawno temuUmieralność na raka jelita grubego jest tak duża, że choroba ta plasuje się na drugim miejscu pod względem ilości zgonów w krajach rozwiniętych. W Polsce 50% ludzi, u których zostaje wykryta, umiera. Jest to spowodowane brakiem świadomości społecznej o konieczności wykonywania badań kontrolnych. Ogromny wpływ na to ma również fakt, że nowotwór jelita grubego rozwija się długo, nie dając przy tym często żadnych objawów. Wczesne zdiagnozowanie choroby umożliwia niemal całkowite wyleczenie.
Przyczyny zachorowań na raka jelita grubego:
złe nawyki żywieniowe (dieta wysokotłuszczowa, uboga w owoce i warzywa, spożywanie peklowanych mięs i produktów o dużej zawartości cholesterolu),brak aktywności fizycznej,wiek (zwiększa się ryzyko zachorowania na tę chorobę po 50. roku życia),występowanie raka jelita wśród członków rodziny.
RJG jest chorobą cywilizacyjną, która ze względu na brak niepokojących symptomów jest zbyt późno rozpoznawana, kiedy szanse na wyleczenie niestety maleją.
Wśród wczesnych objawów, które mogą sugerować RJG, należy wymienić:
zmianę rytmu i konsystencji wypróżnień,zwężanie mas kałowych, mogą one przypominać wygląd ołówka lub tasiemki,częste zaparcia,bóle podczas wydalania kału.
Aby uniknąć zachorowania na tę chorobę, należy pamiętać o profilaktyce. Niestety w Polsce wykonywanie badań umożliwiających wykrycie choroby w porównaniu do krajów Europy Zachodniej jest ciągle za rzadkie, o czym świadczy umieralność większa o 30%. Wynika to przede wszystkim z małej wiedzy na temat samej choroby, jej zagrożeń, możliwości jej leczenia oraz strach przed wykonywaniem badań czy funkcjonowanie służby zdrowia w naszym kraju, co wiąże się z koniecznością długiego oczekiwania na badania finansowane przez państwo, a wykonanie ich bez refundacji NFZ jest niestety kosztowne i nie każdego na nie stać.
Badania w kierunku rozpoznania raka jelita grubego powinno przeprowadzać się po ukończeniu 35. roku życia, zwłaszcza gdy w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na tę chorobę.
W celu zdiagnozowania choroby przeprowadza się badanie odbytnicy palcem, badanie radiologiczne jelita grubego, wziernikowanie odbytnicy lub wyższego odcinka jelita grubego, badanie za pomocą tomografu komputerowego.
Od niedawna można samodzielnie przeprowadzić badanie profilaktyczne – test — bez konieczności zmiany diety czy innych przygotowań. Jest to badanie bezinwazyjne. Stosuje się je w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego. Test jest dostępny w aptekach, a w jego cenę wliczony jest koszt przesłania próbki do badania. Test M2-PK wykonuje się w domu. Pacjent pobiera za pomocą dozownika próbkę kału i wkłada ją do specjalnego pojemnika, by potem przesłać ją kurierem do badania, do laboratorium. Specjaliści sprawdzają obecność markera M2PK. Wykonanie testu umożliwia wykrycie komórek rakowych w jelicie grubym oraz polipy powyżej 1 cm, rozpoznanie zmian zapalnych jelita grubego i obecność uchyłków. Wyniki przesyłane są do domu pacjenta pocztą lub można je odebrać osobiście. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości konieczne jest przeprowadzenie kolonoskopii.
W profilaktyce raka jelita grubego dużą rolę odgrywają następujące czynniki:
dbałość o odporność biologiczną i immunologiczną organizmu,regularne wypróżnienia,unikanie jednostronnego odżywiania (spożywanie w nadmiarze węglowodanów bezbłonnikowych, tłuszczów, białek, produktów wędzonych, kwaszonych, peklowanych oraz nieświeżych),stosowanie diety bogatobłonnikowej oraz złożonej z produktów gruboziarnistych,unikanie zbyt częstego zażywania środków przeczyszczających,unikanie skażonych pestycydami warzyw, owoców i innych produktów spożywczych.
Więcej informacji: www.tumorm2pk.pl, www.instytut-mikroekologii.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze