Tajemnicze omdlenia
OLGA CHOJNACKA • dawno temuW wyniku zaburzeń pracy serca oraz spadku ciśnienia dochodzi do zatrzymania przepływu krwi do mózgu, a to powoduje nagłe omdlenie, czyli utratę przytomności. Na tę przypadłość cierpi około 3,5 miliona Europejczyków. Najbardziej narażone na ich występowanie są osoby między 15. a 25. rokiem życia oraz po 70. Często omdlenia są czymś poważniejszym niż tylko nagłą utratą przytomności, mogą oznaczać poważne choroby, dlatego nie należy ich lekceważyć.
U osób młodszych przebieg omdleń jest łagodny, u starszych spowodowany jest zazwyczaj więcej niż jedną przyczyną. W przypadku chorych na serce brak wczesnego rozpoznania przyczyn omdleń dwukrotnie zwiększa ryzyko śmierci.
Rodzaje omdleń:
omdlenie odruchowe - odruchy sercowo- naczyniowe zostają zakłócone, w wyniku czego spada ciśnienie krwi. Do tego typu omdleń zalicza się także omdlenia wazowagalne sygnalizowane stresem, poceniem się i nudnościami. Występują one najczęściej u młodych ludzi jako pojedyncze epizody.omdlenie kardiogenne - jego przyczyną są zaburzenia rytmu serca. Jest to drugi co do częstotliwości występowania rodzaj omdleń. Ze względu na przyczynę i zagrożenia, jakie wynikają z chorób serca, należy zachowywać ostrożność i być pod stałą opieką lekarską.hipotensja ortostatyczna - ten rodzaj omdlenia jest spowodowany zaburzeniami krążenia i ma tendencję do powtarzania się. Oprócz chwilowej utraty przytomności występuje ból głowy, pleców, zawroty głowy, zmęczenie, przyspieszone bicie serca oraz zaburzenia widzenia.
Przebieg wizyty u lekarza
Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Należy poinformować go o częstotliwości występowania omdleń, o objawach towarzyszących bezpośrednio przed omdleniami i tuż po nich, o czynnościach wykonywanych przed utratą przytomności oraz o podobnych przypadkach występujących w rodzinie, a także o chorobach serca, które są częstą przyczyną omdleń.
Następnie pacjenci powinni poddać się badaniu EKG, a ci z nich, którzy mają problemy z sercem, dalszym specjalistycznym badaniom. Kiedy przyczyną omdleń nie jest choroba serca (dane z wywiadu, EKG), wykonuje się test pochyleniowy, dzięki któremu można rozpoznać hipotensję ortostatyczną, omdlenia wazowagalne i zespół tachykardii postawno- ortostatycznej. Po wykluczeniu chorób kardiologicznych niezbędne jest badanie neurologiczne (wywiad z pacjentem, badanie EEG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny) w celu upewnienia się, czy nie istnieją zaburzenia pracy mózgu.
W sytuacjach, gdy nie ma jeszcze jednoznacznej diagnozy, ale nie są wykluczone choroby serca jako bezpośrednie przyczyny omdleń, stosowany jest rejestrator arytmii (ILR). ILR to kilkucentymetrowe urządzenie elektroniczne, które wszczepiane jest podskórnie w znieczuleniu miejscowym. Rejestruje pracę serca. Czasami trwa to do trzech lat. Analiza tych danych, pełna informacja o omdleniach pozwala na szybsze i trafniejsze postawienie diagnozy. Rejestrator jest wszczepiany tylko wtedy, gdy nie istnieje ryzyko nagłego zgonu. Gdy takie zagrożenie się pojawia, stosowana jest procedura terapeutyczna. Pobyt pacjenta w szpitalu w celu wszczepienia rejestratora trwa kilka godzin.
Jak zapobiegać omdleniom?
pij dużo płynów – nawet 3,5 l zimą,nie ograniczaj soli, ale tylko w sytuacji, gdy nie masz problemów z nadciśnieniem,unikaj sytuacji i miejsc sprzyjających omdleniom — tłok, duszne pomieszczenia.
Co zrobić, gdy czujesz zbliżający się moment omdlenia?
Połóż się, a jeżeli to niemożliwe, skrzyżuj wysoko nogi, pochylając się i wspinając na palce przy jednoczesnym zaciskaniu mięśni nóg i pośladków. Można też złączyć dłonie na wysokości klatki piersiowej, a potem je rozciągać. Pomaga także uklęknięcie na jedno, a potem na drugie kolano. Podłóż coś pod nogi, aby znajdowały się wyżej niż głowa.
Źródło: www.starpr.com.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze