Czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe? Ogólne zasady dotyczące bezpiecznej koloryzacji
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuCo prawda nie zostało potwierdzone i udowodnione naukowo, że farbowanie włosów w ciąży szkodzi dziecku, ale z drugiej strony nikt nie da gwarancji, że nie ma zagrożenia. Zazwyczaj lekarze przestrzegają przed farbowaniem w I trymestrze ciąży, natomiast nie oznacza to, że kobieta ciężarna nie może o siebie zadbać. Farbowanie włosów w ciąży musi być przeprowadzone bezpiecznie i rozsądnie, aby nie podrażnić kosmetykami skóry oraz dróg oddechowych.
Zwolenników i przeciwników farbowania włosów w ciąży jest na pewno trudno przekonać do zmiany podejścia do tematu. Podobnie jest z lekarzami, wśród których znajdą się specjaliści całkowicie odrzucający pomysł farbowania włosów w ciąży, a także i tacy, którzy zapewnią, że od II trymestru nic nie zaszkodzi dziecku. Najważniejsze to zachować czujność i zdrowy rozsądek, szczególnie w przypadku wyboru farby bez toksycznych substancji.
Farbowanie włosów w ciąży – można czy nie można?
Oczywiście brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o możliwość farbowania w ciąży. W końcu zdania są podzielone, ale na pewno spotkasz się z informacją, że najlepiej poczekać z koloryzacją do II trymestru, gdy prawdopodobne ryzyko minie. Wszystko zależy od zachowania bezpieczeństwa podczas całego zabiegu, głównie chodzi o zawarte w farbach liczne substancje potencjalnie uznawane za toksyczne. Co prawda, w trakcie nakładania farby na włosy nie dochodzi do jej wnikania do organizmu, ale przez pewien czas znajduje się na skórze głowy. W związku z tym ryzyko wniknięcia niektórych składników jest możliwe. Ze względu na to, że brakuje dowodów ściśle określających szkodliwość farbowania włosów w ciąży, warto skonsultować sprawę z lekarzem, który przekaże wskazówki dotyczące ostrożności.
Farbowanie włosów w ciąży – jakiej farby użyć?
Jak już zostało powyżej wspomniane, farbowanie włosów w ciąży jest możliwe w II trymestrze. Mimo wszystko należy zachować szczególną ostrożność, aby zminimalizować możliwe ryzyko. Głównym czynnikiem bezpośrednio powiązanym z dyskusją o farbowaniu włosów w ciąży jest zawarty w farbach amoniak. To związek chemiczny, który ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i przemyśle, ale jest toksyczny i może podrażnić skórę oraz błonę śluzową. Obecnie możesz znaleźć wiele marek, które odchodzą od stosowania amoniaku w farbach. Wybierając kosmetyk do farbowania włosów w ciąży, napotkasz produkty zawierające zamiast amoniaku substancję zwaną monoetyloaminę (MEA). Niestety, podobnie jak w przypadku amoniaku, także może działać drażniąco na skórę. Zrezygnuj z farbowania włosów w ciąży, jeśli zauważyłaś, że skóra głowy stała się nadwrażliwa albo masz małe ranki.
Farbowanie włosów w ciąży – zasady bezpieczeństwa
W przypadku, gdy jednak zdecydowałaś się koloryzację włosów w ciąży, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Przed zabiegiem koniecznie poinformuj fryzjera o swoim stanie – wówczas stylista wybierze delikatną farbę, pozbawioną szkodliwych substancji. Zwróć uwagę na miejsce, w którym będziesz miała przeprowadzony zabieg farbowania, ponieważ musi być odpowiednia wentylacja, abyś nadmiernie nie wdychała chemicznych oparów. Pamiętaj także, że w czasie ciąży zachodzi szereg zmian pod wpływem hormonów. Przekłada się to na fakt, że twoje włosy mogą zupełnie inaczej zareagować na użytą farbę, dlatego kolor może wyjść zupełnie inny, niż myślałaś.
Farbowanie włosów w ciąży – czy rzeczywiście szkodzi?
Potencjalnie szkodliwe składniki farby mogą przeniknąć przez kontakt ze skórą. Dlatego też zaleca się, aby zamiast jednolitego koloru czy pracochłonnego balejażu, warto wybrać delikatne pasemka, które stworzą piękny efekt refleksów na włosach. Wynika to z faktu, że proces farbowania włosów w ciąży powinien być jak najkrótszy. Jeśli chcesz zrezygnować z koloryzacji w czasie trwania stanu błogosławionego, nie oznacza to, że nie możesz skorzystać z innych usług fryzjerskich czy kosmetycznych. Dbaj o siebie, zdrowo odżywiaj, ćwicz i nie odczuwaj ciągłego lęku o dziecko. To stres szkodzi bardziej niż zmiana fryzury.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze