Pomasuj się
ANETA RZYSKO • dawno temuPracujemy 8-12 godzin. A po pracy wciąż myślimy o tym, co mamy do zrobienia. Gdyby doba była dłuższa, na pewno czas ten wykorzystałybyśmy bardzo efektywnie, ale nie z myślą o sobie. A może warto od czasu do czasu zachować się samolubnie i zrobić coś tylko dla siebie? Na przykład masaż. Naucz się jak go prawidłowo wykonać.
Czas na odpoczynek i chwilę dla siebie! Nie ma co ukrywać, jeżeli nie naładujemy akumulatorów, to nie pojedziemy za daleko. A my — ambitne kobiety — nie możemy sobie pozwolić na jakąkolwiek awarię. Potrzebujemy masażu, który nie tylko odpręży ciało i rozluźni mięśnie, ale również korzystnie wpłynie na działanie wewnętrzne naszego organizmu.
Żeby się zrelaksować możesz wybrać się do salonu piękności SPA lub profesjonalnego salonu masażu. Nie trzeba jednak płacić, by lepiej się poczuć. Można sprawy wziąć we własne ręce i nauczyć się paru sztuczek, które znali już najstarsi tego świata. Do tego niezbędna będzie również nauka mapy naszego ciała i poznanie tych punktów, które dla relaksu są najważniejsze.
Poznaj swoje ciało
Najważniejszy w technice masażu jest odpowiedni dotyk. Kiedy czujemy do kogoś sympatię, okazujemy mu ją najczęściej ciepłym, swobodnym i delikatnym dotykiem. Tak również musimy postępować względem własnego ciała. Terapia dotykowa pomaga w rozładowaniu napięcia oraz ożywianiu sił zdrowotnych. Masaż działa w dwóch sferach: w sferze ciała odpręża i ożywia mięśnie, pobudza krążenie krwi i limfy, uelastycznia tkankę więzadeł. Korzystnie wpływa również na sferę psychiki. Uwalnia od napięć i lęków, pozwala wykorzystać nowe pokłady energii, a także odblokowuje nasz umysł.
Najważniejszymi punktami naszego ciała są: głowa, kark i ramiona, plecy, okolice lędźwi, dłonie oraz stopy. I tak jak do wykonania masażu pleców lub całościowego masażu głowy potrzebna nam jest druga osoba, tak już o dłonie i stopy możemy zadbać same.
Siła w podstawie
Bardzo ważne a równie bardzo niedoceniane przez nas są nasze stopy. Często zapominamy, że wymagają one specjalnego traktowania, wręcz po królewsku. Powód jest bardzo prosty, to właśnie w stopach znajdują się sfery, które pobudzają energię narządów wewnętrznych. Masaż konkretnej części stóp powinien trwać od 5–6 sekund, jednak ważne jest, aby zabieg ten powtarzać kilka razy dziennie. Dzięki temu nasz organizm będzie aktywny przez całą dobę na zrównoważonym poziomie. Technikę tą można zastosować zarówno, kiedy dokuczają nam jakieś dolegliwości jak i profilaktycznie.
Jeśli jesteś typem skowronka (lubisz wstawać wcześnie rano), wykonuj masaż po południu, gdy odczuwasz wyraźny spadek formy. Jeśli jesteś typem sowy (trudno jest ci rano wstać, za to w godzinach popołudniowych jesteś bardzo aktywna), wykonuj masaż rano. Pomoże ci to dojść do formy po przebudzeniu i wzmocni twoje ciało na cały dzień.
Te same zasady można również zastosować podczas stosowania technik masażu dłoni. Także na obu dłoniach znajdują się strefy odpowiedzialnie za prawidłowe funkcjonowanie odpowiednich części naszego organizmu.
Masaż dłoni i stóp zabierze nam w ciągu dnia zaledwie kilka minut. Jest to mała strata w porównaniu z korzyściami. Cała terapia będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli dobrze zapamiętamy, która część odpowiada, za które narządy.
Kciuk i paluch – odpowiedzialne są za odprężenie sfery głowy i szyi. Masowanie przynosi ulgę w uporczywych bólach głowy, nerwobólach, zmęczeniu mięśni twarzy, dolegliwościach szyjnego odcinka kręgosłupa.
Drugi i piąty palec (zarówno dłoni jak i stóp) – są odpowiedzialne za nasze ręce.
Trzeci i czwarty palec (zarówno dłoni jak i stóp) – odpowiedzialne są za kończyny dolne.
Palec serdeczny – palec ten masujemy, gdy odczuwamy dolegliwości związane z nerkami (kobiety ręki lewej, mężczyźni prawej). Masowanie lub uciskanie palca serdecznego ma również działanie uspokajające oraz antystresowe. Zabieg skuteczny jest w dobie dużego napięcia i stresu. Wzmacnia również siły witalne organizmu i odporność. Tym bardziej masowanie tej sfery powinno być stosowane jesienią.
Centrum stóp i dłoni – ta sfera odpowiedzialna jest za centralną część naszego ciała, czyli brzuch oraz klatkę piersiową. Masowanie tych miejsc usprawnia i reguluje trawienie. Masaż wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara zlikwiduje zaparcie, natomiast w odwrotnym kierunku pomoże podczas wystąpienia biegunki.
Grzbiet rąk i stóp – układ kostny, głównie kręgosłup.
Opuszki palca – relaksacja twarzy.
Grzbiet palca – odprężenie tyłu głowy.
Pięty – gruczoły płciowe.
Śródstopie – płuca.
Odpowiedni masaż zarówno stóp jak i dłoni zapewnia lepsze ukrwienie oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Możesz wykonywać go w dowolnym czasie, samodzielnie. Ponadto, na taką formę relaksu nie potrzebujesz poświęcić dużo czasu a przede wszystkim wydawać na nią pieniędzy.
Pomimo zbawiennego działania masażu dłoni i stóp nie powinniśmy zapominać o plecach, karku oraz głowie. Skronie należy odpowiednio masować okrężnymi ruchami. Taka forma przerwy szczególnie przyda się wszystkim, którzy dużo czasu spędzają przed komputerem lub pracują w biurze. Ciągła uwaga i skupienie na swoich obowiązkach oraz silne oddziaływanie fal płynących z monitora sprawiają, że szybko nabawiamy się bólów głowy w okolicach skroni. W tym przypadku również nie musimy odrywać się od pracy na długo. Wystarczy parę minut a spokojne okrężne ruchy naszych rąk przyniosą ukojenie nawet najbardziej zapracowanym.
O kark i plecy bardzo trudno zadbać samemu. Do masażu tych części ciała potrzebna jest druga osoba, jednak dobrze byłoby, gdyby znała się ona choć troszkę na technikach masażu. Niewłaściwy ucisk okolic kręgosłupa we wszystkich odcinkach może przynieść dodatkowy ból zamiast ukojenia. Należy zwracać szczególną uwagę na partię odcinka szyjnego oraz lędźwiowego. W tych częściach ciała znajdują się zakończenia nerwowe, które wpływają odpowiednio na górne oraz dolne partie naszego ciała.
To, że kark jest trudno dla nas dostępny, nie oznacza, że nie możemy same o niego zadbać. Istnieje wiele technik, które pozwalają rozciągnąć mięśnie szyjne oraz obręczy barkowej. Nawet siedząc przy biurku możemy na chwilę przechylić głowę w każdą z czterech stron świata tak, aby poczuć lekkie mrowienie. W każdej pozycji wytrzymujemy około 12 sekund. Pomagają również ruchy okrężne całych rąk wykonywane do tyłu.
Kowale własnego losu
Nie trzeba być specjalistą, aby ulżyć sobie w cierpieniu. Należy tylko zapoznać się z paroma zasadami i regularnie wcielić je w życie. To od nas w dużej mierze zależy, jak będzie funkcjonowało nasze ciało oraz nasz umysł. To od nas zależy też, jak długo będziemy zmagały się z bólem. Techniki masażu pozwalają w szybki sposób zapanować nad własnych ciałem i spowodować, że to, co dotychczas sprawiało nam kłopot, łatwo można opanować.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze