Jak wspomagać samoodtruwanie organizmu?
BEATA BILSKA DIETETYK • dawno temuCzłowiek został wyposażony w udoskonalany w toku ewolucji i dość skomplikowany system odtruwania. System ten adaptował się przez ponad dwa i pół miliarda lat (układ detoksykacji posiadają wszystkie organizmy wielokomórkowe, a nawet mikroorganizmy), aby jak najlepiej spełniać swoje zadania. Ale pomysłowość ludzka "przechytrzyła" swój własny układ detoksykacyjny, produkując takie substancje, z którymi nie jest w stanie sobie poradzić.
Wszechobecne toksyny
Zaledwie kilka pokoleń wstecz środowisko naturalne było wolne od niemal wszystkich niebezpiecznych toksyn. Ale ten świat nieodwracalnie przestał istnieć. Ceną za korzystanie z cywilizacyjnych wynalazków jest wszechobecność takich substancji, których nasze enzymy nie potrafią rozłożyć. Skoro nie możemy uniknąć wszystkich niebezpiecznych substancji trafiających do naszego organizmu, to w jaki sposób możemy chociaż wspomóc układ detoksykacyjny?
Siła antyoksydantów
Na pierwszym miejscu należy wymienić antyoksydanty, które ochraniają materiał genetyczny przed "obstrzałem" nadtlenków i wolnych rodników.
Witaminy A, E i beta-karoten pełnią istotną funkcję w mechanizmie obronnym organizmu przeciwko reakcji wytwarzania wolnych rodników. Również inne związki (polifenole, likopen, bioflawonoidy) mają właściwości antyoksydacyjne. Dobrym źródłem tych składników pożywienia są warzywa i owoce.
Kapusta, marchew, papryka, śliwki, mandarynki to nie tylko bogactwo witamin, ale też źródło błonnika pokarmowego. Cechą istotną, jaką wykazuje błonnik, jest zdolność wiązania toksycznych produktów przemiany materii oraz usuwania ich z organizmu.
Dieta, która zapobiega mutacjom
Zmiana dotychczasowych, nieprawidłowych nawyków żywieniowych jest skutecznym sposobem na usprawnienie pracy organizmu. W naszym codziennym jadłospisie nie powinno brakować nie tylko owoców i warzyw, ale także produktów takich jak kasze, płatki owsiane i pieczywo razowe. Zalecane spożywanie pięciu posiłków owocowo-warzywnych jest zgodne z najnowszymi osiągnięciami chemioprewencji (czyli zapobieganiu mutacjom).
Mniejsza kaloryczność kluczem do zdrowia
Wiele badań wskazuje, że ograniczenie kaloryczne przedłuża życie ssaków, polepsza najważniejsze wskaźniki fizjologiczne zdrowego organizmu. Dieta ograniczona kalorycznie, ale dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jest zatem korzystna nie tylko dla osób z nadwagą i otyłością.
Starajmy się unormować naszą codzienną dietę, tak aby była urozmaicona, zrównoważona pod względem ilości energii, białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych oraz o odpowiedniej jakości. Starajmy się spożywać systematycznie posiłki, w których obecne są warzywa i owoce, chude mięso, ryby, tłuszcze roślinne. Pamiętajmy, że nie tylko niedobory są groźne, ale też nadmiary (szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tj. A i E).
Nie tylko możemy, ale powinniśmy zatroszczyć się o prawidłowe funkcjonowanie systemu odtruwania. Przede wszystkim unikajmy tych substancji, których możemy (np. pochodzących z tytoniu, wędzonych i smażonych przysmaków) i przestrzegajmy zasad racjonalnego żywienia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze