Peeling do ciała
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temu • 2 komentarzePeeling od dłuższego czasu święci triumfy jako najpopularniejszy zabieg kosmetyczny wykonywany w gabinetach. Większość kobiet doceniła także jego właściwości w domowym zaciszu i coraz częściej sięga po gotowe peelingi do ciała obiecujące efekt gładkiej, jędrnej skóry. Wiele kobiet wykonuje peelingi także sposobami domowymi z naturalnych składników, które ze względu na swą postać świetnie nadają się do ścierania wierzchniej warstwy naskórka. W tym przypadku najczęściej sięgamy po cukier i sól, zarówno tę spożywczą, jak i morską oraz sole do kąpieli.
Co to jest peeling?
Peeling, technicznie rzecz biorąc, polega na złuszczaniu, czyli usuwaniu martwych komórek naskórka, poprzez intensywny masaż pocierającymi o skórę drobinkami. Masaż nie tylko odsłania nową, zdrowszą skórę, ale także poprawia krążenie krwi pod skórą, dzięki czemu łatwiej jest pozbyć się cellulitu i uzyskuje się ładny koloryt skóry. Peeling do ciała może być znacznie grubszy niż ten do twarzy, gdzie zalecane są głównie kosmetyki enzymatyczne. Szczególnie polecane są peelingi cukrowe, które poza właściwościami ścierającymi działają także odżywczo na skórę, a wykonane w domu na bazie miodu wspomagają regenerację naskórka.
Funkcje peelingu
Poza podstawową funkcją, peeling pełni także nieodzowną rolę w pielęgnacji skóry po depilacji, gdyż regularnie stosowany zapobiega wrastaniu włosów, szczególnie po użyciu depilatora elektrycznego oraz po woskowaniu. Równie ważne jest zastosowanie peelingu przed aplikacją samoopalacza, który w przeciwnym przypadku może zostawiać nieestetyczne plamy w miejscach szybszego rogowacenia naskórka, czyli na kolanach i łokciach. Pozbawiona obumarłej warstwy skóra lepiej wchłania wszelkie kosmetyki nawilżające i odżywcze. Peeling do ciała może z powodzeniem być stosowany także do stóp oraz dłoni, choć w tym ostatnim przypadku unikamy peelingów gruboziarnistych.
Zabieganym paniom polecamy stosowanie żelu pod prysznic z peelingującymi drobinkami lub sizalowej rękawicy, która zadziała również ścierająco na martwe komórki naskórka, a przy okazji może zostać wykorzystana do masażu antycellulitowego.
Jak samodzielnie wykonać peeling?
Poza gotowymi kosmetykami istnieją także peelingi, które możesz wykonać samodzielnie w domu z łatwo dostępnych i naturalnych składników. Najpopularniejsze są peeling cukrowy i peeling kawowy, choć równie często stosuje się sól morską. Najprostszą metodą przygotowywania peelingu jest zmieszanie kryształków cukru lub gruboziarnistej soli z żelem pod prysznic, olejkiem do mycia ciała lub oliwą z oliwek. Papkę nakładamy na zwilżoną skórę, ponieważ woda nadaje poślizg konieczny do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu. Masujemy skórę od kilku do kilkunastu minut, a następnie spłukujemy mieszankę. Fusy z kawy wymieszane z odrobiną cynamonu, imbiru i balsamem do ciała są niezastąpione w walce z cellulitem.
Peeling wykonujemy raz lub dwa razy w tygodniu. Do skóry wrażliwej stosujemy tylko delikatne peelingi enzymatyczne. Kosmetyk z drobinkami ścierającymi nakładamy rękami bądź gąbką, jeśli jest to peeling myjący. Złuszczanie skóry pleców warto powierzyć drugiej osobie lub aplikować kosmetyk za pomocą myjki albo szczotki na długiej rączce.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze