Zanim ufarbujesz włosy
EWA PAROL • dawno temuPowody, z jakich decydujemy się ufarbować włosy, bywają różne. Czasem po prostu chcemy, by kolor stał się głębszy, bardziej wyrazisty, kiedy indziej poprzez kolor włosów chcemy całkowicie zmienić swój wygląd albo ukryć pierwsze oznaki siwizny. Zależnie od tego, o jaki efekt nam chodzi, możemy wybierać różne typy farb do włosów.
Bardzo często decydujemy się na samodzielne farbowanie włosów, w domowych warunkach. Jest o wiele tańsze i mniej czasochłonne niż u fryzjera, bo możemy to zrobić w dowolnym momencie, bez wcześniejszego umawiania terminu. W drogeriach dostępne są zwykle trzy rodzaje kosmetyków do samodzielnego farbowania włosów o różnej intensywności działania:
tonery lub pianki koloryzujące nietrwale – kolor zmywa się po 6–8 myciach i nie będzie kompletnie różny, np. jaśniejszy od naturalnego, nie pokryje też siwizny – dobre na początek, gdy nie jesteśmy pewne, jak będziemy się czuć w danym kolorze;szampony koloryzujące – kolor utrzymuje się dłużej, do ok. 24 myć, częściowo pokrywają siwe włosy, kolor z czasem blednie;farby – to najbardziej trwała koloryzacja, praktycznie nie powinny się zmywać, całkowicie pokrywają siwe włosy.
Trzeba pamiętać, że dwa ostatnie typy kosmetyków zawierają amoniak i wodę utlenioną (bez względu na to, czy służą do rozjaśniania, czy przyciemniania włosów, jedynie stężenie tych składników jest różne). Mogą one powodować uczulenie i dlatego przed pofarbowaniem włosów po raz pierwszy warto wykonać próbę, np. na przedramieniu, i sprawdzić reakcję skóry.
Aby uzyskać pożądany kolor na głowie, trzeba przestrzegać kilku zasad:
Musisz określić, jaki masz naprawdę naturalny kolor włosów. Wydaje się to oczywiste, jednak wiele kobiet uważających się za jasne szatynki według producentów farb do włosów i zdjęć na opakowaniach jest ciemnymi blondynkami. Dlatego kolor po nałożeniu może się okazać nieco jaśniejszy od oczekiwanego.
Wybierając kolor, kieruj się odcieniem swojej karnacji – jeśli jest ciepły, brzoskwiniowy lub oliwkowy, wybieraj także ciepłe odcienie farb i odwrotnie, jeżeli masz cerę o odcieniu zimnym, bladoróżowym lub wręcz niebieskawym, odpowiednie będą zimne, zdecydowane barwy.
Zwracaj uwagę również na to, czy do farby dołączona jest specjalna odżywka pielęgnująca włosy. To ważne, bo włosy farbowane wymagają szczególnej dbałości.
Koniecznie przed przystąpieniem do samodzielnego farbowania włosów przeczytaj instrukcję dołączoną do specyfiku. Mechanizm nakładania różnych kosmetyków faktycznie jest podobny, ale nie identyczny. Niektóre nakłada się na suche, nieumyte włosy, inne na wilgotne. Wbrew pozorom robi to różnicę.
Nie trzymaj farby na włosach dłużej, niż zaleca producent. Kolor nie stanie się od tego intensywniejszy, za to mogą się zniszczyć włosy. Jeśli chcesz, by kolor był głębszy i bardziej nasycony, wybierz po prostu ciemniejszy odcień.
Jeżeli miałaś robioną trwałą ondulację, odczekaj co najmniej dwa tygodnie, zanim ufarbujesz włosy. Nigdy nie farbuj, jeżeli masz podrażnioną skórę głowy.
Mimo że na rynku są dostępne coraz doskonalsze preparaty, które mają konsystencję żelu i mniej spływają z włosów, lepiej na czas farbowania nałóż starą bluzkę, której nie będzie ci szkoda, jeśli farba skapnie na nią i zniszczy tkaninę. Z tego samego powodu miej też pod ręką stary ręcznik. Pozostałości specyfiku ze skóry głowy można natomiast zmyć wacikiem nasączonym spirytusem albo wodą z mydłem, jednak przy ciemnych odcieniach nie zawsze jest to takie proste.
Jeśli masz sporo siwych włosów, raczej unikaj rudych odcieni – siwe włosy wyjdą bardzo jasne i w jaskrawym kolorze, lepsze są stonowane brązy, skuteczniej i bardziej równomiernie pokrywają siwiznę.
Do bardzo długich włosów potrzebne będą dwa opakowania farby, a przy bardzo krótkich nie wykorzystasz do końca jednego, ale musisz pozostałą część wyrzucić, nie używa się jej ponownie.
Jeśli zdecydujesz się pofarbować włosy naturalną henną lub basmą, a nie farbą syntetyczną, bądź przygotowana na to, że kolor ten będzie ci towarzyszył tak długo, aż włosy odrosną całkowicie. Będzie się oczywiście stopniowo zmywał, ale pofarbowanie potem włosów farbą syntetyczną będzie zupełnie nieskuteczne. Barwnik naturalny nie wnika do wnętrza włosa, jedynie oblepia go z zewnątrz i nie pozwala się przedostać do wnętrza włosa substancjom zawartym w farbach syntetycznych.
Musisz też pamiętać, że wybór trwałej koloryzacji wymaga pewnej konsekwencji. Po kilku tygodniach pojawią się odrosty i wtedy powinnaś ufarbować włosy ponownie. Nie podejmuj więc decyzji pochopnie, bo jeżeli zapragniesz zmienić kolor na jaśniejszy, będziesz musiała najpierw poddać się zabiegowi dekoloryzacji w salonie fryzjerskim.
Warto na koniec dodać, że mimo tak wielu uwag, przestróg i rad samodzielne farbowanie włosów jest obecnie naprawdę proste.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze