Tajemniczy zabójca na stałe wszedł do kultury masowej. Ostatnio pisaliśmy o obecności Kuby Rozpruwacza na dużym ekranie. Dziś kolejny odcinek – tym razem o tym, w jakich książkach pojawia się Jack the Ripper. Znajdzie się coś zarówno dla miłośników kryminałów, powieści sensacyjnych, jak i fantasy.
Najpopularniejszą powieścią, w której pojawia się Kuba Rozpruwacz jest The Lodger („Lokator”) z 1913 roku. Na jej podstawie powstał film Alfreda Hitchcocka, a także kilka późniejszych remake’ów. Powieść opowiada o londyńskiej rodzinie, która podejrzewa, że ich współlokator to tajemniczy zabójca zwany Mścicielem („the Avenger”).
W 1992 ukazała się książka Kima Newmana Anno Dracula. Wielką Brytanią rządzą wampiry, a ich przywódcą jest Hrabia Drakula. Kuba Rozpruwacz to Jack Seward, który sam siebie nazywa jednak „Silver Knife” (Srebrny Nóż). Jego zabójstwa wampirzych prostytutek wywołują powstanie przeciwko Drakuli.
W serii Roberta Aspirina i Lindy Evans pod tytułem „Time Scout” znajdziemy dwie powieści z Kubą Rozpruwaczem – Ripping Time (2000 rok) oraz The House That Jack Built (2001 rok). Turyści podróżujący w czasie decydują się na wyprawę do XIX-wiecznego Londynu i poznanie tożsamości Kuby Rozpruwacza. Jednak mordercy udaje się odkryć wrota czasowe i uciec przed nimi do przyszłości.
Kuba Rozpruwacz pojawia się nawet w literaturze japońskiej. W powieści Vampire Hunter D: Raiser of Gales autorstwa Hideyuki Kikuchiego, który często porównywany jest do Stephena Kinga i H. P. Lovecrafta, główny bohater „D” wywołuje w kosmosie huragan. Powoduje to załamanie się kontinuum czasoprzestrzennego, a przez to kilka obiektów i osób, w tym również Kuba Rozpruwacz, zostaje wymazanych z kart historii.
Jedną z najnowszych książek, gdzie ukradkiem przemyka się Kuba Rozpruwacz jest powieść Neila GaimanaThe Graveyard Book („Księga Cmentarna”), wydana w 2008 roku. Nika (skrót od „Nikt”) wychowują mieszkańcy cmentarza, tak jak Mowgliego wychowywały zwierzęta w „Księdze Dżungli”. Gdy Nik miał półtora roku, jego rodzice zostali zamordowani przez członka grupy zabójców zwanej „the Jacks of all Trades”, do której może również należeć Kuba Rozpruwacz.
A może znacie inne książki z Kubą Rozpruwaczem w roli głównej lub pobocznej? Następnym razem zapraszamy na historię innego mordercy. Którego? Niech na razie pozostanie to tajemnicą.
Źródło: Wikipedia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze