Nauka baletu
KAROLINA • dawno temuSpełnianie czasami głęboko ukrytych marzeń jest jedną z najsilniejszych motywacji do działania. To właśnie chęć ich urzeczywistnienia popycha nas do podejmowania ryzykownych decyzji, ale też daje nam możliwość osiągania szczęścia. Spełnianie marzeń może być znacznie prostsze, jeśli niektóre z nich połączymy. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jakby się to na pierwszy rzut oka wydawało. Która z nas nie chciała być w dzieciństwie baletnicą? Trudno też znaleźć dziś kobietę, która nie chciałaby zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Warto połączyć te dwa pragnienia i rozpocząć trenowanie baletu. Dzięki temu nie tylko znajdziesz świetną motywację do ćwiczeń, ale spełnisz swoje głęboko ukrywane marzenia o posiadaniu sukienki i butów baletnicy. Zanim udasz się na naukę baletu, dowiedz się, jaka była jego historia i poznaj kilka podstawowych ćwiczeń wykonywanych w trakcie lekcji. Te i inne informacje zdobędziesz, czytając poniższy artykuł.
Historia baletu
Współcześnie balet kojarzy się nam z pięknymi, drobnej budowy kobietami, ubranymi w charakterystyczne stroje i poruszającymi się z wielką gracją. Czy taki ogląd baletu jest prawidłowy? Historia baletu rozpoczyna się na przełomie XV i XVI wieku we Włoszech i trwa ze zmienną popularnością do dziś. Już na początku trzeba zaznaczyć, że choć króluje dziś balet nowoczesny, to jednak właśnie jego klasyczna postać wywarła wielki wpływ na postać współczesnego tańca w ogóle. Podobnie jak niegdyś, tak i dziś balet jest tańcem bardzo efektownym, a przy tym możliwość jego oglądania jest dostępna niewielkiej grupie osób. Na świecie istnieje obecnie wiele szkół baletowych, które zajmują się szkoleniem dzieci od najmłodszych lat. Najsilniejszymi ostojami baletu były i są przede wszystkim, obok Włoch, Francja i Rosja. To właśnie z tych krajów pochodzą najznakomitsi tancerze i choreografowie. I choć większość prowadzonych zajęć to balet dla dzieci, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć pobieranie lekcji w tym zakresie. Ze względów wiekowych i z uwagi na budowę sylwetki być może nie zostaniemy primabalerinami, lecz odbyte ćwiczenia poprawią naszą kondycję fizyczną, samoocenę, a także rewelacyjnie wpłyną na utrzymanie prawidłowej postawy oraz koordynację. Zanim wybierzesz się na pierwszą lekcję, spróbuj wykonać poniższe ćwiczenia w domu.
Ćwiczenia baletowe
Większość ćwiczeń baletowych wykonywana jest przy drążku, dlatego potrzebujesz znaleźć w domu odpowiedni uchwyt. Kiedy go znajdziesz, stań przed nim i wyprostuj się. Plecy muszą być proste, a brzuch wciągnięty. Jednym z elementów, na którym opiera się piękny taniec baletowy, są dobrze umięśnione łydki. Stań przez uchwytem i na kilka sekund, mając proste nogi, staraj się jak najwyżej stanąć na palcach. Po kilku sekundach wróć do pozycji wyjściowej.
Kolejne ćwiczenie rozpoczyna się od tej samej pozycji wyjściowej. Stojąc wyprostowana przodem do drążka, unieś wyprostowaną do tyłu nogę tak, aby była ona równoległa w stosunku do podłogi. Po kilku sekundach opuść nogę, a to samo ćwiczenie wykonaj drugą nogą.
Popularnym w balecie ćwiczeniem jest wykonywanie przysiadów. Bardzo ważne jest natomiast to, aby były one robione z należytą starannością. Pamiętaj, aby twoje plecy podczas ich robienia były proste.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze