Duża pupa sprawia, że jesteś zdrowsza!
DAMIESA • dawno temuPodobno tkanka tłuszczowa w dolnej części naszego ciała może nas uchronić przed niektórymi chorobami, dzięki produkcji hormonów, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Taki wniosek postawili naukowcy pracujący nad tym zagadnieniem.
Badali oni wpływ odkładającego się tłuszczu w różnych częściach naszego ciała, szczególnie w rejonie ud i bioder. Jak twierdzi kierownik zespołu naukowego Konstantinos Manolopoulos z University of Oxford, już od jakiegoś czasu wiadomo, iż tkanka tłuszczowa jest ważna dla zdrowia, choć dopiero ten podsumowujący wszystkie uprzednie prace artykuł pokazuje, że tłuszcz na udach i biodrach pomaga zmniejszyć ryzyko cukrzycy i chorób serca.
Następnym krokiem będzie dowiedzenie się, w jaki sposób nasz organizm decyduje o tym, gdzie odkładać zbędny tłuszczyk… Kiedy znajdziemy odpowiedz na to pytanie, wówczas będzie można pomyśleć o zastosowaniu w leczeniu, być może w formie prewencyjnej redystrybucji wspomnianej tkanki tłuszczowej, wyjaśnia Manolopoulos.
Badacze jednocześnie odkryli, iż nie każda tkanka tłuszczowa jest sobie równa.
Tłuszcz w okolicy brzucha jest uważany za bardziej aktywny metabolicznie, niż ten w okolicy pupy, i choć teoretycznie może to brzmieć dobrze, jako że ten tłuszcz rozkłada się łatwo, wynikiem jego obecności jest uwolnienie substancji zwanych cytokinami, które są związane z chorobami układu krążenia, opornością na insulinę oraz cukrzycą. Co więcej, badania przeprowadzone na myszach laboratoryjnych, które miały duże brzuchy, wykazały, iż stan ten wzmaga stan zapalny i jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem ataku serca.
Naukowcy sądzą, iż tłuszcz na udach i biodrach produkuje korzystne dla organizmu hormony, które chronią przed wspomnianymi chorobami, choć zaznaczają, iż niezbędne są dalsze prace, by potwierdzić tę tezę.
Dodatkowo tłuszcz w niższych partiach ciała zatrzymuje kwasy tłuszczowe, dlatego też warto zatrzymać go, choć w niewielkiej ilości. Jeśli kwasy tłuszczowe nie zostaną zatrzymane w tkance tłuszczowej, wówczas przedostają się do innych narządów, takich jak wątroba czy tętnice, gdzie mogą wywołać cukrzycę bądź choroby serca.
Badacze nie są pewni, w jaki sposób organizm decyduje o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, choć, jak mówią, po części ma to zapewne podłoże genetyczne.
Badanie opublikowano w czasopiśmie „International Journal of Obesity”.
Źródło: jejzdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze