Dlaczego on/ona unika współżycia?
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuW niektórych związkach zdarza się, że mimo iż partnerzy doskonale się rozumieją, są dla siebie czuli i oboje otwarcie wyrażają swoje uczucia, to brakuje między nimi kontaktu fizycznego. Jedna osoba może unikać zbliżenia, zaś druga, nie znając powodów takiego zachowania, zaczyna odbierać tę sytuację jako osobistą porażkę. Zaczyna wątpić w to, czy jest wystarczająco atrakcyjna lub pociągająca.
Jeśli taki stan trwa zbyt długo, może stać się powodem rozpadu związku. Dlaczego więc niektórzy unikają kontaktu seksualnego? Zazwyczaj precyzyjna odpowiedź na to pytanie wymaga wizyty u specjalisty i dokładnej analizy seksuologicznej.
Jakie są najczęstsze przyczyny?
W pewnych przypadkach powodem może być inna aktywność seksualna partnerów, wynikająca z różnicy temperamentów, która jest cechą wrodzoną. U innych osób problemem są zaburzenia hormonalne, warunkujące nasilenie potrzeb seksualnych. Unikanie kontaktu fizycznego bywa także jednym z objawów nadmiernego stresu lub innych problemów psychicznych, w tym nerwicy lub depresji. Inną przyczyną bywają ukryte konflikty między partnerami, kiedy to jedna z osób poprzez unikanie bliskości karze w ten sposób partnera (w mniej lub bardziej świadomy sposób).
Czasami jedno z partnerówprzestaje dbać o atrakcyjność i rzeczywiście przestaje być pociągająca fizycznie dla drugiej osoby. Innym powodem może być lęk przed ciążą lub zarażeniem się chorobą weneryczną. Bywa też, że do unikania bliskości i erotycznych zbliżeń prowadzi obawa przed niesprawdzeniem się w roli partnera seksualnego. U mężczyzny lęk przed kontaktami seksualnymi, nieśmiałość i niepewność w roli męskiej mogą być efektem wychowywania przez dominującą matkę. Podobnie dla kobiet niepewnych swej kobiecości zbliżenie z mężczyzną może być doświadczeniem wywołującym silny niepokój, który zostaje obniżony poprzez unikanie seksu.
Oczywiście nie są to wszystkie możliwe powody unikania współżycia. Jeśli sytuacja się nie zmienia i jedno z partnerów stale odmawia fizycznego kontaktu, warto zgłosić się na konsultację seksuologiczną. Wywiad pozwoli zebrać wszystkie niezbędne dane i postawić diagnozę oraz wybrać metodę terapii.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze