Przerwa na karmienie
BEATKA • dawno temuCzy powrót do pracy kobiety karmiącej piersią jest możliwy? Tak, specjalne zapisy w Kodeksie pracy (art. 187, paragraf 1 i 2) chronią prawa młodej mamy. Kobieta, która karmi piersią ma prawo do dodatkowej płatnej przerwy. Żeby ją uzyskać, należy się po nią zgłosić, gdyż nie jest przyznawana automatycznie.
Przerwa na karmienie piersią
Według Kodeksu pracy kobiecie karmiącej piersią przysługuje dodatkowa przerwa w pracy, która jest odpłatna. Przerwa wynosi 30 minut, jeżeli kobieta pracuje od 4 do 6 godzin, a urodziła jedno dziecko. Czas przerwy wydłuża się do 45 minut, jeżeli kobieta urodziła bliźniaki lub więcej dzieci. Jeżeli kobieta pracuje więcej niż 6 godzin, przysługują jej dwie przerwy po 30 minut (w wypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka: dwa razy po 45 minut). Matki karmiące piersią, które pracują mniej niż 4 godziny nie mogą liczyć na żadną przerwę.
Ponieważ przerwa na karmienie nie jest przyznawana automatycznie, kobieta musi dopilnować formalności. W związku z tym konieczne jest złożenie stosownego pisma do pracodawcy, w którym będzie znajdować się prośba o przyznanie przerwy. Bez stosownych formalności, pracodawca nie musi przyznawać kobiecie dodatkowej przerwy. To od kobiety zależy, kiedy przerwa będzie wykorzystana. Jeżeli więc kobieta mieszka zbyt daleko od pracy, może umówić się z pracodawcą, że będzie przychodziła później lub wcześniej wychodziła z pracy. Pracodawca musi zaakceptować ustalenia kobiety. Jeżeli kobiecie przysługują dwie przerwy, może je połączyć.
Przerwa na karmienie jest przyznawana kobietom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Panie pracujące na umowie o dzieło lub umowie zlecenie nie mają takiego prawa. Umowa o dzieło lub umowa zlecenie są umowami cywilno-prawnymi, dlatego nie podlegają pod przepisy zawarte w Kodeksie pracy. Przerwa w pracy na karmienie jest przyznawana na cały okres karmienia – właściwie Kodeks pracy nie podaje konkretnych liczb. Kobieta nie musi posiadać zaświadczeń o karmieniu piersią, niemniej jednak niektórzy pracodawcy mogą o nie poprosić, w związku z czym warto u lekarza poprosić o takie zaświadczenie.
Odciąganie pokarmu
Na około 3 tygodnie przed rozpoczęciem pracy zacznij odciągać pokarm. Dzięki temu wyrobisz sobie nawyk codziennego odciągania pokarmu. Mleko matki można odciągać dwa razy dziennie w przerwie między karmieniami lub też tuż po karmieniu (pokarm ściąga się z piersi, której dziecko nie ssało). Mleko można odciągać również w pracy. Wystarczy wygospodarować sobie zaciszny kąt.
Odciągnięte mleko można podać dziecku następnego dnia. Jeżeli rozszerzyłaś dietę dziecka, odciągaj pokarm dopiero wtedy, gdy poczujesz napięcie w piersiach. Pokarm można odciągać ręką, laktatorem mechanicznym oraz laktatorem elektrycznym. Mleko z całego dnia można przelać do jednego pojemnika, w którym można je przechowywać. Jeżeli w pojemniku znajduje się już mleko, to nową porcję, zanim się ją doleje, należy najpierw schłodzić, tak by różnica temperatur była minimalna. Pojemnik może być plastikowy lub szklany – powinien jednak mieć specjalny atest.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze