Trudności w czytaniu
KAROLINA • dawno temuJeszcze kilkadziesiąt lat temu osoby nieradzące sobie z płynnym czytaniem na poziomie rówieśników uznawane były za leniwe albo mało zdolne. Po wielu badaniach jednak okazało się, że takie zjawisko jest jednostką, która dotyka wcale niemałe grono osób. Trzeba jednak już na początku zaznaczyć, że kłopoty z czytaniem, chociaż odbijały się na ocenach uzyskiwanych w szkole, to były nieobce wielu znanym i podziwianym osobom. Cała trudność jednak polega na postawieniu właściwej diagnozy oraz wdrożeniu ewentualnych ćwiczeń doskonalących tę umiejętność. Rozwiej wszelkie wątpliwości i już teraz przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki niemu dowiesz się więcej na temat nauki czytania dzieci, a także problemów z nią związanych.
Czytanie dzieci
Nauka czytania jest procesem złożonym i wymagającym dużego nakładu sił zarówno ze strony dziecka, jak i nauczyciela. Każdy rodzic z czasem przekonuje się, że nie wszystkie pociechy rozwijają się w takim samym tempie. Najbardziej charakterystyczna jest tutaj przepaść między chłopcami i dziewczynkami, które zwykły początkowo rozwijać się szybciej. Podobnie rzecz będzie się miała z czytaniem. Nie każde dziecko zacznie równie szybko uczyć się tej czynności. Kiedy jednak można zdiagnozować, że nasza pociecha ma trudności w czytaniu i pisaniu? Niezbędne jest tu ustalenie pewnych etapów, na jakie zwykle dzieli się wczesne czytaniedzieci. Na początku mamy do czynienia z kształceniem słuchu fonematycznego, później poznaje się litery, czyta zgłoski, sylaby i w końcu całe wyrazy i zdania. Dopiero kiedy nasza pociecha mimo wszelkich sprzyjających warunków nie radzi sobie na przeciętnym poziomie rówieśników, powinniśmy się zaniepokoić.
Trudności w nauce pisania i czytania
Należy zaznaczyć, że określenie, czy nasze dziecko cierpi na specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu nie powinno być pochopne. Diagnozą tego typu problemów zajmują się specjaliści po przeprowadzeniu specjalnych ćwiczeń. Co więcej, otrzymanie tego typu diagnozy nie wiąże się wcale z zaniechaniem nauki czytania, a wręcz przeciwnie, powinno skutkować wykonywaniem ćwiczeń dla dyslektyków. Problemy z czytaniem określane są właśnie jako jeden z elementów dysleksji. U podłoża dobrze dobranych ćwiczeń i zadań, które powinno wykonywać dodatkowo nasze dziecko musi leżeć dokładne określenie przyczyny pojawienia się takiego stanu. Istotne jest tutaj wykluczenie między innymi czynników środowiskowych mogących wpływać na taki stan rzeczy, np. niedbała mowa rodziców. Bardzo często przyczyną problemów z czytaniem są zaburzenia funkcji percepcyjno-motorycznych objawiające się przestawianiem liter, myleniem ich, opuszczaniem wyrazów, a także bardzo wolnym tempem czytania. Jakie ćwiczenia dla dzieci polecane są osobom cierpiącym na problemy z czytaniem? Mogą to być tak popularne zabawy z udziałem rodziców jak scrabble albo krzyżówki. Czasami wykonywane są ćwiczenia mające na celu uaktywnienie obu półkul mózgowych. Trzeba jednak pamiętać, że tylko regularne zajęcia będą dawały jakiekolwiek rezultaty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze