Poczucie winy
KAROLINA • dawno temuKiedy wszystko układa się po naszej myśli i jesteśmy naprawdę szczęśliwi, zwykle nie zaprzątamy sobie głowy potencjalnymi problemami, jakie mogą wystąpić. Z czasem jednak ich pojawienie się jest nieuniknione, a nie zawsze potrafimy podjąć właściwą decyzję. Zwykle przeszkodą są duże emocje albo chwilowy brak racjonalnego myślenia. Podejmując niewłaściwe kroki, pojawia się natomiast poczucie winy, z którym nie zawsze potrafimy sobie poradzić ani zapobiec takiej sytuacji. Uczucie związane z podjęciem złej decyzji może z jednej strony nas paraliżować, z drugiej zaś stanowi idealną nauczkę, którą będziemy mogli wykorzystać w przyszłości. Nie trać czasu i już teraz poświęć chwilę na przeczytanie poniższego artykułu. Dowiesz się z niego więcej na temat poczucia winy i sposobów radzenia sobie z nim.
Mam poczucie winy
Każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu musiał zmierzyć się z wyrzutami sumienia i związanym z nimi poczuciem winy. Jak już wspomniano, może mieć ono bardzo różny wpływ na nasze życie. Zanim jednak dowiemy się, jak pozbyć się poczucia winy, dobrze jest dowiedzieć się więcej na temat mechanizmu jego powstawania. Co to jest wina? W celu zrozumienia jej pojawiania się trzeba odnieść się do ludzkiego sumienia. Nie tylko w psychologii, lecz także w życiu odgrywa ono znaczącą rolę. Duża część osób odnosi się również do jego koncepcji religijnej, jednak to właśnie sumienie jest elementem polegającym na refleksji dotyczącej dotychczasowego działania. Jednak równie dobrze możemy mieć ciągłe poczucie winyalbo, co gorsze, nieuzasadnione poczucie winy. Takie skrajne przypadki nie są niczym dobrym i mogą wywołać bardzo negatywne skutki. Czasami możliwość pojawienia się w nas wyrzutów sumienia prowadzi do tego, że nie potrafimy wybrnąć z patowej sytuacji. I tak poczucie winy może paraliżować nas przed zakończeniem toksycznego związku bądź opuszczeniem kogoś cierpiącego na alkoholizm. Jednak w takiej sytuacji ocena i motywacja postępowania powinny być znacznie bardziej dogłębne.
Jak żyć z poczuciem winy?
Z poczuciem winy będziemy mieli do czynienia bez wątpienia nie raz. Jest ono jednym z elementów, który kształtuje naszą moralność, jednak równie dobrze może wyrządzić wiele złego. Dlatego też warto uświadomić sobie, skąd bierze się w nas poczucie winy i spróbować określić naszą motywację, która doprowadziła do jego pojawienia się. Dobrze jest także zastanowić się nad tym, jak uciszyć nasze sumienie. Jeżeli w jakiś sposób zraniliśmy daną osobę, wystarczy ją przeprosić i spróbować w jakiś sposób jej zadośćuczynić. Kiedy natomiast mamy przekonanie, że poczucie winy jest zupełnie nieuzasadnione, a nie potrafimy sobie z nim poradzić, warto jest rozpocząć pracę nad sobą, zwłaszcza w odniesieniu do poczucia własnej wartości i podniesienia samooceny oraz pewności siebie. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy porozmawiać z kimś o naszej sytuacji. Być może zupełnie oderwana i trzeźwa ocena pozwoli nam określić, czy nasze dotychczasowe postępowanie naprawdę wymaga jakiejś zmiany czy wręcz przeciwnie, jest jak najbardziej prawidłowe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze