Bezpieczny i wiarygodny drób. Co powinien wiedzieć konsument?
AGNIESZKA WADOWSKA • dawno temuO tym, że mięso drobiowe jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego, ma mniejszą wartość energetyczną w porównaniu np. z mięsem wieprzowym czy wołowym, a jego tłuszcz jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, wie już niejeden Polak. Jednak sama znajomość zalet drobiu nie wystarczy! Aby mięso było wiarygodne, konsument musi otrzymać gwarancję jego jakości, walorów odżywczych oraz smakowych. Jakie kryteria powinni zatem spełniać producenci, aby drób uzyskał atest produktowy?
Zgodnie z badaniami nad jakością mięsa kurcząt szybko– i wolnorosnących stwierdzono, że do czynników, które w największym stopniu wpływają na jakość mięsa drobiowego należy zaliczyć genotyp, sposób żywienia oraz proces chowu. Bez znaczenia nie pozostaje również płeć, wiek oraz sposób pozyskiwania mięsa. Dlaczego te aspekty są aż tak istotne? Pozwalają uzyskać lepszą jakość drobiu, co jest dla konsumenta korzystne pod względem żywieniowym oraz sensorycznym.
Atest ważny dla konsumenta
Certyfikacja drobiuto przede wszystkim gwarancja jakości, która przekłada się na lepszy smak oraz strukturę mięsa. Okazuje się bowiem, że dla świadomego konsumenta cechy sensoryczne są również ważne, co kwestie bezpieczeństwa. To dlatego na rynku pojawił się drób typu „zagrodowego”, wolnorosnący, żywiony wyłącznie paszami roślinnymi bez dodatku składników genetycznie modyfikowanych. W tym przypadku ważniejsza od ilości produkowanego surowca jest jego jakość – wartość odżywcza, właściwości technologiczne i teksturalne, mające wpływ na walory smakowe, poziom kruchości, grubość skórki, barwę oraz zapach. Dla przykładu, atest Kurczaka Zagrodowego z Podlasia wykazał, że kurczęta osiągają bardzo wysokie wskaźniki oceny sensorycznej mięsa, kwalifikując je do tzw. klasy „markowych” kurcząt rzeźnych o szczególnej wartości kulinarnej. Taka certyfikacja pozwala konsumentowi dokonać bezpiecznego wyboru mięsa drobiowego.
Kontrolowana jakość produkcyjna
Należy pamiętać, że oprócz względów odżywczych oraz sensorycznych, mięso powinno zostać zweryfikowane przez niezależne państwowe instytucje badawcze pod kątem jakości i bezpieczeństwa w całym łańcuchu produkcyjnym. W Polsce te kwestie normalizowane są m.in. przez System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP. Pozwala on na kontrolę całej drogi, jaką przebywa żywność od producenta do konsumenta. Dzięki temu wzrasta poziom ochrony odbiorcy przed ewentualnymi konsekwencjami niekorzystnych zdarzeń w łańcuchu żywnościowym. W przypadku mięsa drobiowego konsument ma pewność, że surowiec pochodzi z żywca rzeźnego karmionego paszą bez dodatków antybiotyków, hormonów i stymulatorów wzrostu. Ponadto wyrób wyprodukowany jest na fermach certyfikowanych przez upoważnione jednostki, co daje gwarancję zachowania poziomu premium. Warto wiedzieć, że w chwili obecnej certyfikowany wytwórca drobiu może posługiwać się znakiem QAFP na opakowaniach zawierających tuszę kurczaka oraz jego elementach typu: filet, udo, podudzie, noga, ćwiartka oraz mięso z uda.
Analizując aspekty kontroli oraz certyfikacji drobiu można wymienić liczne korzyści płynące z produkcji tzw. dobrego drobiu. Znajomość kryteriów atestowania mięsa oraz warunków kontroli producenta pozwoli na świadomy wybór spośród szerokiej oferty drobiarskiej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze